Site icon REUNION 69

We wtorek 11.6 odsłonięcie ławeczki Jana Karskiego przed MHŻP w Warszawie

Nadeslal Roman Wrobleski

Ławeczka Jana Karskiego, kuriera, który w czasie wojny usiłował informować Zachód o Holokauście, zostanie odsłonięta we wtorek w Warszawie przed gmachem Muzeum Historii Żydów Polskich. To trzecia w Polsce, a szósta na świecie rzeźba tego typu poświęcona Karskiemu.

Jjan Karski

W odsłonięciu ławeczki Karskiego na skwerze przed MHŻP (u zbiegu ul. Zamenhofa i Anielewicza) wezmą udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Kierowana przez niego placówka od 2010 r. prowadzi program „Jan Karski – niedokończona misja”, którego celem jest przypomnienie sylwetki legendarnego emisariusza.

„Jan Karski był skromnym człowiekiem, skłonnym do autoironii; niekoniecznie cieszyłby się z własnego pomnika. Co innego ławeczka, która stanowi bardzo sympatyczny sposób upamiętnienia wybitnych postaci (…). Ten sposób bardzo dobrze sprawdza się na świecie” – podkreśliła w rozmowie z PAP Ewa Wierzyńska, koordynatorka programu MHP „Jan Karski – niedokończona misja”.

Warszawska ławeczka Karskiego będzie trzecią – po rzeźbach pomnikowych tego typu w Łodzi i Kielcach – ławeczką poświęconą legendarnemu kurierowi w Polsce. Na świecie znajdują się ponadto trzy inne ławeczki Karskiego: dwie w USA – w Waszyngtonie (na kampusie Uniwersytetu Georgetown, na którym polski emisariusz po wojnie wykładał historię dyplomacji) i Nowym Jorku oraz jedna w izraelskim Tel-Awiwie.

Wiecej jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Exit mobile version