Uncategorized

Dzieje jednej rewolucji

rewolucja„Spełnienie wyroku śmierci przez P.P.S.” na łamach „Nowości Ilustrowanych”, Kraków, 26 maja 1906, Ilustracja z książki „Polscy terroryści” Wojciecha Lady, 2014, fot. materiały prasowe Wydawnictwa Znak Horyzont

Był taki czas, kiedy „robotnicy rządzili nie tylko po knajpach, ale i po fabrykach”, a na bruku Kongresówki rodziła się nowoczesna polityka. W 110. rocznicę tych wydarzeń sięgamy do relacji pisarzy i przypominamy szlagiery rewolucji 1905 roku.

Rewolucja 1905 roku to pierwszy zryw czasów zaborów, który nie przyniósł tylko strat. Nie udało się wprawdzie wywalczyć większości postulatów ekonomicznych, ale Polacy w zaborze rosyjskim uzyskali polityczne przywileje: możliwość zakładania stowarzyszeń i dostęp do oświaty w ojczystym języku czy własnych przedstawicieli w nowo powstałej Dumie. Właśnie wtedy formowały się pierwsze na ziemiach polskich masowe partie polityczne: lewicowe, jak Polska Partia Socjalistyczna, Socjaldemokracja Królestwa Polski i Litwy czy żydowski Bund, ale też i Narodowa Demokracja. Ta ostatnia zbiła kapitał polityczny wśród tych grup społecznych, które obawiały się zawieruchy walki klasowej lub w wystąpieniach robotniczych widziały manipulację „obcych żywiołów”.

W ciągu roku w samej Kongresówce wybuchło 6991 strajków. Masowe wystąpienia objęły nie tylko ośrodki przemysłowe, jak Warszawę, Zagłębie Dąbrowskie, czy Łódź, gdzie strajk włókniarzy przerodził się w krwawe powstanie łódzkie (22-24 czerwca 1905), ale też mniejsze miejscowości i wsie. Strajki rozlały się na zamieszkałe przez Polaków tereny Austro-Węgier i Cesarstwa Niemieckiego. Rewolucja 1905 przeorała polską świadomość, stała się mitem założycielskim odrodzonego państwa (aż czterech późniejszych premierów II RP było bojowcami PPS). A jak widzieli ją pisarze? I kto był za, a kto przeciw?

ZA

Caly ten ciekawy artykul przeczytasz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from REUNION 69

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading