Uncategorized

Aktualne artykuly – przyslal משה רנסקי‬‎

Uwaga ! Gdyby jakis tekst byl zablokowany to wpisz tytul w twojej wyszukiwarce

**************************

Syria składa się z wielu narodowości i ma skomplikowaną i pełną przemocy historię

Do roku 1917 nigdy nie było państwa syryjskiego, ani nie było grupy etnicznej, która nazywałaby siebie Syryjczykami — piszą Geoffrey Clarfield oraz Salim Mansur


Kanadyjczycy szykują się do nadchodzących wyborów federalnych i kryzys uchodźców syryjskich zajmuje dużo miejsca w platformach wyborczych trzech głównych partii. Niemniej żadna z tych partii nie zatrzymała się na moment, żeby zadać fundamentalne i historyczne pytanie, odpowiedź na które powinna naświetlać wszelką politykę wobec Syrii i eksplozji uchodźców starających się dostać do naszych brzegów: czym jest Syria i kim jest Syryjczyk?

Do roku 1917 nigdy nie było państwa syryjskiego, ani nie było grupy etnicznej, która nazywałaby siebie Syryjczykami. Niemniej studenci historii zawsze byli w usprawiedliwiony sposób zdezorientowani, kiedy czytali o „starożytnej” Syrii, „średniowiecznej” Syrii lub „nowoczesnej” Syrii, jak gdyby miała wyraźną tożsamość historyczną i etniczną. Jest tak, ponieważ te akademickie i polityczne etykietki wynaleźli akademicy i politycy, a następnie przerzucili je na minione czasy. Syria jednak zawsze oznaczała terytorium, nie naród, a już z pewnością nie naród muzułmański.

Calosc; KLIKNIJ TUTAJ

****

Literacki Nobel 2015 dla Swietłany Aleksijewicz

Swietłana Aleksijewicz laureatką Nagrody Nobla z literatury za rok 2015. To pierwszy Nobel dla Białorusi. Po raz pierwszy w historii nazwisko laureata Literackiej Nagrody Nobla ogłosiła kobieta
********

Noblistka Swietłana Aleksijewicz przyjedzie do Krakowa

​     Tegoroczna laureatka literackiej nagrody Nobla, reportażystka Swietłana Aleksijewicz, będzie gościem rozpoczynającego się za dwa tygodnie krakowskiego Festiwalu Conrada.

Organizatorom Festiwalu Conrada (który odbędzie się w terminie 19-25 października) należałoby pogratulować intuicji i wyczucia chwili.

******

Żydzi, Palestyńczycy i sumienie świata

Prezydent Abbas poprosił w niedzielę sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona o międzynarodową interwencję, która chroniłaby Palestyńczyków przed „izraelskimi prowokacjami”.
Dzień wcześniej z takim apelem wystąpił też rzecznik władz Autonomii Palestyńskiej, potępiając „izraelską eskalację, której skutkiem była śmierć dwóch młodych Palestyńczyków w Jerozolimie, oraz…

Cały tekst: KLIKNIJ TUTAJ

****

należy zacząć od rozmontowania istniejących sztucznych państ  
Izraelski arabista Mordechaj Kedar przypomina, że dzisiejsze państwa arabskie, które europejskie mocarstwa wykreśliły na gruzach Imperium Osmańskiego za pomocą linijki i ekierki po I wojnie światowej, są skazane na porażkę, gdyż stworzono je z pogardą dla podziałów religijnych i plemiennych.
     Bliski Wschód stoi przed masą palących problemów, które zniszczyły jego społeczne, ekonomiczne, polityczne podstawy i sam jego fundament. Efektem są fale migracji do Europy, które teraz obserwujemy.
*****
8 października 2015 r. gazeta Autonomii Palestyńskiej (AP), “Al-Hayat Al-Jadida” opublikowała artykuł palestyńskiej autorki z Gazy znanej pod pseudonimem literackicm Sama Hassan. W artykule wyraziła radość, że jej 15-letnia córka „namiętnie śledzi wiadomości o powstaniu ludowym” w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu (czyli falę napadów z użyciem noży w ostatnich dniach) i okazuje podziw dla sprawców przez ozdabianie swojego telefonu komórkowego ich zdjęciami i oglądanie wideo z nimi. Pisała o tym, jak była szczęśliwa, kiedy córka powiedziała jej, że pragnie “przeprowadzić operację męczeńską i zabić kilku żołnierzy izraelskich”.
Calosc KLIKNIJ TUTAJ
      

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.