Uncategorized

Aktualne artykuly zebral i przyslal משה רנסקי‎

News-BriefsPrzedstawiać argumenty przeciwko BDS (Bojkot, Dywestycje, Sankcje) – i zwyciężyć 

Kiedy Oxford Union zaprosił mnie na debatę o tym „Czy ruch BDS [Bojkot, Dyswestycje, Sankcje] jest niesłuszny”, której wynik rozstrzygają głosy studentów, spodziewałem się, że przegram w oczach około 250 studentów i wykładowców, którzy są członkami tego najstarszego na świecie towarzystwa dyskusyjnego. „Izrael zawsze przegrywa w Oksfordzie” – ostrzegali mnie koledzy, którzy debatowali tam nad innymi związanymi z Izraelem kwestiami. Postanowiłem jednak uczestniczyć w nadziei, że przekonam kilka osób i zmienią zdanie.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

**********

Palestyński dżihad: kłamstwa, kłamstwa i więcej kłamstw

Przywódcy palestyńscy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy nazywają to „pokojowym oporem powszechnym”. Mówią oczywiście o najnowszej fali ataków nożowych, strzelania i ataków pojazdami na Żydów w Izraelu.

Według tych przywódców – i, niestety, według wielu ludzi w społeczności międzynarodowej – jest to „pokojowy opór powszechny”, „powstanie” lub „intifada”, jak dwa poprzednie powstania, jakie mieliśmy w 1987 i 2000 roku.

To, co dzieje się w ostatnich dniach na terytoriach palestyńskich, jest wszystkim, tylko nie „pokojowym oporem powszechnym”. Po pierwsze, nie widzimy niczego „powszechnego”. Nie widzimy tysięcy Palestyńczyków uczestniczących w przemocy lub protestach. Tych ataków nie prowadzą mieszkańcy wsi, obozów dla uchodźców ani członkowie związków zawodowych na terytoriach palestyńskich.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Arabskie media donoszą, że w poprzednią sobotę zginął jeden z dowódców Hezbollahu, Hitler Yusuf Bero.

 

Bero – opisywany jako doświadczony taktyk – miał zostać zabity podczas walki klanów w Dolinie Bekaa. Zabójstwo miało być aktem zemsty ze strony konkurencyjnego klanu za morderstwo popełnione na dzieciach trzy lata temu.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Swietłana Aleksijewicz: Żar, w którym spala się fałsz

    Krakowski Festiwal Conrada 2015 uświetniły spotkania z wybitnymi osobistościami świata literatury, jak: Tomas Venclova, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Peter Sloterdijk, Martin Amis.
Najbardziej jednak gorącym nazwiskiem była białoruska pisarka, laureatka tegorocznej literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz.
Spotkania z nią cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – tylko jedno z nich, w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego zgromadziło aż 1200 słuchaczy. Wybraliśmy dla Was najciekawsze pytania czytelników.   ​


Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Winning shots from Siena International Photography Awards 2015

KLIKNIJ TUTAJ

 

****

„Wróblewski według Wajdy”

​    W dokumencie „Wróblewski według Wajdy”zrealizowanym w 2015 roku przez Andrzeja Wajdęreżyser wspomina Wróblewskiego jako malarza i przyjaciela. Opowiada o człowieku mierzącym się z wyzwaniami epoki i dramatycznie poszukującym swojej przestrzeni. Wróblewski widziany oczami Wajdy to geniusz, który długo musiał czekać na uznanie, ale też sam nie do końca rozpoznawał własną wielkość.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Wycieczka z przewodnikiem po „szwedzkim piekle”

– Czy łatwo jest trafić imigrantowi w Sztokholmie do VIP-roomu?
Moja pierwsza odpowiedź brzmi „nie”, ponieważ Sztokholm to miasto, w którym społeczeństwo jest bardzo podzielone. Ale jeśli jesteś zamożny, zawsze trafisz do VIP-roomu.

,
– Teddy, główny bohater Pana książki, to były więzień, pochodzący z Serbii i mieszkający w Sztokholmie, człowiek obracający się w „nieodpowiednim towarzystwie” – taki antybohater. Ale wygląda na to, że opisywanie wydarzeń z perspektywy czarnego charakteru jest dla Pana interesujące. Czy zatem zło jest ciekawsze dla fikcji?
Zawsze bardziej fascynowały mnie czarne charaktery, a nie oficerowie policji czy perfekcyjni dobroczyńcy. Wydaje mi się, że źli bohaterowie są bardziej ludzcy. Taki trend pojawił się ostatnio także w dobrych serialach telewizyjnych, na przykład, Breaking Bad, Homeland i im podobnych. To dla mnie źródło nieustającej inspiracji.– Dobrzy i źli bohaterowie – ich role zmieniają się wraz z rozwojem akcji w Pana książce. Teddy chce zostawić za sobą kryminalną przeszłość, a tymczasem musi zaangażować się w śledztwo, Phillip Schale jest ofiarą porywacza, ale także biznesmenem, który nie boi się naginać prawa do swoich potrzeb. Z doświadczenia Pana jako prawnika, co można powiedzieć o powodach, dla których człowiek decyduje się zejść na drogę zła?
Jest wiele przyczyn. Jako prawnik często muszę odpowiadać na pytanie, co może zrobić społeczeństwo, by wyeliminować zbrodnię. Moja odpowiedź brzmi: zapobiegać jej na jak najwcześniejszym etapie. Wierzę, ze źródła zachowań kryminalnych tkwią w dzieciństwie lub w okresie dorastania.– Skąd pojawił się pomysł na akcję w powieści „VIP room”?

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

**************

Zazdrość, brak koncentracji, wątłe życie społeczne – zdaniem duńskich naukowców to właśnie skutki aktywnego życia na portalu społecznościowym Facebook.

„Wybraliśmy Facebooka, ponieważ jest to najpopularniejsza sieć społecznościowa we wszystkich grupach wiekowych” – powiedział Meik Wiking, dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem, który przeprowadził badanie na próbie 1095 osób w Danii.

Badanych podzielono na dwie grupy: połowa nadal korzystała z Facebooka, a druga, nazywana „leczonymi”, obywała się bez niego.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*********

 Wieści z Wirtualnego Sztetla – kliknij na ponizsze linki

Nowa wystawa czasowa w Muzeum POLIN – „Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne

Rząd Niemiec przeznaczył pieniądze na cmentarze żydowskie w Polsce

Historia krakowskich Żydów dostępna online

Jak żyli Żydzi w Częstochowie w czasach PRL

Co warto wiedzieć o cmentarzach żydowskich

**********

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.