Saul Dreier urodził się w Krakowie. Pracował w fabryce Oskara Schindlera, któremu przypisuje się uratowanie życia ponad 1,2 tys. Żydów pracujących w jego fabrykach w czasie II wojny światowej. Przeżył także trzy obozy koncentracyjne, m.in. Mauthausen. W jednym z nich spotkał kantora (śpiewak uświetniający żydowskie nabożeństwa), z którym dla zabicia czasu więźniowie stworzyli męski chór. Saul Dreier towarzyszył im uderzając dwiema łyżkami o siebie.

Dreier wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1949 roku, tam zaczął pracować w branży budowlanej.

Sosnowicz dorastał w warszawskim Getcie. W czasie transportu został rozdzielony z bliskimi i cudem trafił pod opiekę polskiego rolnika. Po wojnie trafił do obozu przesiedleńców w Niemczech, gdzie nauczył się grać na akordeonie. Później trafił do Izraela, by ostatecznie osiedlić się w Nowym Jorku.

Gdy kilka lat temu Saul Dreier wpadł na pomysł stworzenia grupy składającej się z muzyków ocalałych z Holocaustu, dowiedział się o Reuwenie Sosnowiczu. I tak obaj spotkali się na scenie, tworząc jedyny taki na świecie klezmerski „Holocaust Survivors Band”.

„Historyczny projekt”

26 lipca o godzinie 19:00 na Placu Grzybowskim w Warszawie wystąpią w Polsce po raz pierwszy. Towarzyszyć im będzie także Warszawska Orkiestra Sentymentalna, zaś specjalnym gościem wydarzenia będzie Muniek Staszczyk.

– To dla nas nadzwyczajne, że możemy być zaangażowani w tak ważny i historyczny projekt. To jest pierwszy i niestety ostatni raz, kiedy Holocaust Survivors Band będzie grać w Polsce. Nasze pokolenie jest ostatnim pokoleniem, które ma bezpośredni kontakt z ocalałymi z Holocaustu. Musimy zrobić co w naszej mocy, aby być ich świadkami i oddać należny honor – powiedział Jonny Daniels, pomysłodawca i organizator koncertu, prezes Fundacji From the Depths.

– Dla nas, jako największej żydowskiej organizacji w Polsce, to prawdziwy zaszczyt gościć tych wspaniałych polskich żydów, którzy po raz pierwszy od czasu wojny wracają do Polski. Poprzez piękną muzykę to wydarzenie połączy nas wszystkich i wzmocni naszą misję jaką jest kreowanie nowego życia Żydów w Polsce  – podkreślił Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów Polskich, które jest organizatorem wydarzenia.