Poezja

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 23

Jarek

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


Dziś wiersz szczególny, do którego często wracam. Jest dla mnie źródłem nadziei i siły. Moim pragnieniem jest, aby i Wam stał się bliski i stanowił inspirację do niezwykłych aktywności…

Nie wyrastaj z marzeń

Joanna Kulmowa

Podobno z tego się wyrasta,
podobno to z czasem się zmienia.
Ty się nie zmieniaj, już taki zostań,
ty nie wyrastaj z marzenia.

Choćby ci było z nim niewygodnie,
choćby nawet z nim było źle ci,
to je troszkę, odrobinkę odmień,
ale go nie wyrzucaj na śmieci.

Będą mówili, żeś jeszcze dzieciny,
będą się może śmiali,
a ty się z nimi nie licz,
ty bądź taki, jaki jesteś nie inny.

I gdybyś nawet nie mógł sprostać
światu, co zmienia się i zmienia,
to ty się nie martw, taki już zostań
ty nie wyrastaj z marzenia.

 

 

 

 

 

 

Kilka słów o autorce

Joanna Kulmowa (ur. 25 marca 1928 r. w Łodzi) – polska poetka, prozaik, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży, reżyser. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczyła w tajnych kompletach. Studiowała początkowo historię na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pod koniec lat 70. podjęła współpracę ze środowiskami opozycyjnymi, publikowała wiersze w „Zapisie” i „Pulsie” (w tzw. drugim obiegu). Po wprowadzeniu stanu wojennego zamieszczała swoje utwory w czasopismach podziemnych… W latach 1961-1996 mieszkała wraz z mężem w Strumianach pod Stargardem Szczecińskim. Po wyprowadzeniu się do Warszawy ofiarowali oni Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego liczne pamiątki (obrazy, zabytkowe meble, książki), wykorzystane przy stworzeniu tzw. Sali Strumiańskiej, będącej miejscem spotkań autorskich, promocji książek, wydarzeń kulturalnych…

Miłych snów…

Jarek

„Listy z krainy snów” – http://www.wiersze.co

Kategorie: Poezja, Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Piekny wiersz. Poezja musi byc zaangazowana w tym co sie dzieje wokol nas, wczoraj, dzisiaj i jutro. Jezeli nie bedzie to kto wypowie bol naszych czasow i moze nas obawi?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.