Stopien zainteresowania arabow kwestia palestynska

 Ocena złożonej rzeczywistości na Bliskim Wschodzie na podstawie łatwo nasuwających się założeń (jak np. założenie, że kwestia palestyńska jest w centrum polityki arabskiej) jest kamieniem obciążającym dążenia do osiągnięcia pokoju izraelsko – arabskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 


Wydarzenia na Wzgórzu Swiątynnym (art. po angielsku)  ujawniły, że kwestia palestyńska nie jest najistotniejsza na arabskiej wokandzie.
Kwestia palestyńska jak i Wzgorze Swiątynne nie są w centrum zainteresowań mediów i przywódców arabskiej opinii publicznej, także ulica arabska mniej interesuje się tymi kwestiami, mierząc się wciąż ze śmiercią, na terenach ich zamieszkania i poza nimi – bez żadnych powiązań z kwestią palestyńską.
Na przykład, mufti jerozolimski gani obojętność przywódców arabskich wobec wydarzeń na Wzgórzu Swiątynnym w czasie, gdy generał as Sisi  zajęty jest problemami zagrażającymi istnieniu Egiptu (wstrząsy ekonomiczne i społeczne; upadek turystyki, krytycznej gałęzi dochodu gospodarki narodowej; wojna przeciw terrorowi islamskiemu w Egipcie, na Synaju, i w Gazie; powstrzymanie wpływów chaosu z Libii i z Sudanu na teren Egiptu, walka z trójcą Turecko-Katarsko-Irańską, itp.).
Współpraca Egiptu z Saudią, Jordanią, USA i z Izraelem – ekonomiczna i w zakresie bezpieczeństwa – jest o wiele ważniejsza dla Egiptu, niż kłopoty Władz Palestyńskich, uważanych za czynnik buntujący.
Według londyńskiego Middle East Monitor: „przywódcy świata muzułmańskiego opuścili Wzgórze Swiątynne (…)  instytucje religijne w Mekce, Saudia i Kahir zaprzestały walkę o El Akca w okupowanej Jerozolimie (…) Saudia i Egipt kierują krokami prowadzącymi do normalizacji stosunków z Izraelem, wychodząc z założenia, że przyjaźń z Izraelem zapewni pomoc amerykańską”. (art. po angielsku)
Karykatura w palestyńskiej gazecie w Londynie, „Al Kuds al Arabi” przedstawia świat islamski jako strusia chowającego głowę w piasek, gdy El Akca opływa krwią.
Od 1948 roku agenda arabska odcina się od kwestii palestyńskiej. Arabowie obsypują Palestyńczyków słowami, ale działają w innym kierunku – przetrwania wobec: 1400 letniego brutalnego braku tolerancji, rozłamu, braku stabilności, niemożności pokojowego współżycia wewnętrznego i pomiędzy innymi państwami arabskimi; obrony zagrożenia istnieniu Arabów pro-amerykańskich od strony państwa Ajatollachów i terroru islamskiego; ujemnego wpływu Kataru; wpływów rozpadu Iraku, Syrii i Libii na cały ten obszar; potencjalnego rozpadu wszystkich państw arabskich; wpływu zmian w użyciu energii na wszystkie arabskie państwa naftowe. Wszystko to wpływa na podniesienie potencjału Izraela w oczach pro-amerykańskich państw arabskich, na tle niebezpieczeństwa zagrażającego ich istnieniu.
W okresach wojen pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami, w czasie wojen w Libanie, w czasie pierwszej i drugiej Intifady, i w czasie trzech wojen w Gazie, widać było ogromny rozdźwięk między słowami a czynami arabskim. Państwa arabskie popierały Palestyńczyków słownie, ale nie przyłączyły się do wojny i nie uruchomiły sankcji ekonomicznych, a w „Ochronnym Brzegu” nie popierały nawet słowami.
Przywódcy arabscy i także ulica arabska pamiętają palestyńskie intrygi i terror skierowane przeciw Arabom, nie zapominają powiązań Palestyńczyków z reżymami zła Saddama Hussejna i rodziny Assadów. Pro-amerykańskie państwa arabskie próbują ograniczać konflikty na Bliskim Wschodzie, rozumiejąc, że każdy konflikt w jednym miejscu wpływa pośrednio na całą okolicę. Na przykład: wybuch na zachód od Jordanu może rozprzestrzenić się na wschód od Jordanu, wystawić na niebezpieczeństw władzę Haszymidów, rozlać się na południe aż do Saudii i na stale wrzący półwysep arabski.
Wojny arabsko izraelskie nie były z powodu, ani dla Palestyńczyków. Dlatego, z końcem wojny 1948-49 Syria, Irak, Jordania i Egipt nie przekazały Palestyńczykom zdobytych ziem na Wzgórzach Golanu, w Samarii, Judei i w Gazie. Te państwa nawet uniemożliwiały działalność palestyńską. W 1949 roku Liga Arabska nawet zlikwidowała „Departament Palestyński”.
Ocena złożonej rzeczywistości na Bliskim Wschodzie na podstawie łatwo nasuwających się założeń (jak np. założenie, że kwestia palestyńska jest w centrum polityki arabskiej)  jest kamieniem obciążającym dążenia do osiągnięcia pokoju izraelsko – arabskiego.
 .

Wszystkie tlumaczenia Olgi

TUTAJ

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: