Uncategorized

Do przyjaciół Żydów [LIST OTWARTY]

Zwracamy się dzisiaj do naszych przyjaciół, współobywateli, polskich Żydów, z wyrazami braterstwa i solidarności. Nie możemy pozostać obojętni wobec fali nienawiści i obrzydliwego języka.

Nie myśleliśmy, że znowu będziemy musieli się zwracać do naszych przyjaciół, współobywateli, polskich Żydów, z wyrazami braterstwa i solidarności. To koszmarny sen.

Dopiero niedawno w wolnej Polsce zaczęliśmy rozmawiać uczciwie i bez ograniczeń o stosunkach polsko-żydowskich, sprawie niezwykle delikatnej. Toczyła się dyskusja wokół wspólnej historii, w środku Warszawy stanęło wspaniałe Muzeum Polin. Badania naukowe, film, literatura podejmowały ten trudny temat, bolesny dla Żydów i Polaków. Nie do przecenienia są działania organizacji pozarządowych, często lokalnych. Pozostało jeszcze wiele do zrobienia, ale atmosfera była dobra. Fatalna, bezmyślna ustawa o IPN obudziła w Polsce demony.

Rząd zrobił Polsce krzywdę, w USA nigdy nie przypisywano Polakom odpowiedzialności za Holocaust – Sławomir Grünberg, reżyser filmu „Karski i władcy ludzkości”, o ustawie o IPN

Od dwóch lat władza toleruje działania skrajnych nacjonalistów – marsze z nazistowskimi hasłami, palenie kukły Żyda, treści portali organizacji narodowych. Z systemu edukacji znikają elementy nauki wielokulturowości, a minister edukacji nie wie, kto dokonał pogromu w Kielcach i kto zabijał Żydów w Jedwabnem. Szef IPN – który na mocy nowej ustawy ma nadzorować prawdę historyczną o Polsce – zapomina, że wiadomo, kto dokonał tej drugiej zbrodni, i że właśnie IPN kilka lat temu to wyjaśnił.

Protest Izraela, a potem USA przeciw ustawie o IPN wywołał falę antysemickich wystąpień w internecie czy mediach publicznych. Z ust znanych propisowskich publicystów, urzędników TVP, usłyszeliśmy haniebne, antysemickie słowa. Pod Pałacem Prezydenckim stali narodowcy z hasłem: „Zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę”. Prezydent podpisał, a w swym wystąpieniu do tych apeli się nie odniósł.

Dzieje się to w przededniu 50. rocznicy Marca ’68 – jednego z nikczemniejszych momentów naszej najnowszej historii. Jak wtedy, nasi współobywatele znowu czują się upokorzeni, zagrożeni.

Nie możemy pozostać obojętni wobec fali nienawiści i obrzydliwego języka.

Chcemy Was zapewnić – jesteśmy z Wami solidarni, to wszystko nas również obraża i boli.

Jan Cywiński

Krystyna Napiórkowska

Stanisław Napiórkowski

Danuta Stołecka-Wójcik

Agnieszka Wolfram-Zakrzewska

Rafał Zakrzewski

http://wyborcza.pl/7,95891,22998966,do-przyjaciol-zydow-list-otwarty.html

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

 1. My oczekujemy od Polakow zeby byli odwaznymi, zeby umieli sie ze swoja historia rozliczyc po bohatersku, tak jak umieli odwaznie walczyc przeciwko Prusom, Niemcom, Rosjanom czy Tatarom. Ale niestety przywodcy i liderzy dzisiejszej Polski to raczej strusie ktorzy glowe w piasku chowaja, i za motlochem ktory ich wybral ida. Sa tchorzami polityczni ktorzy zamiast w jakis humanistyczny sposob rozliczyc sie z bolaca zaglada 6 milionow ludzi, 3 milionow Zydow pomiedzy nimi, na ziemi polskiej, raczej wybieraja ucieczke; podpisujac prawa wedlug ktorych ktokolwiek jakas wine Polakow zaproponuje czy wspomni, zgnije w Polskich wiezieniach. To sie nazywa zamykaniem geb w totalitarnej dyktaturze. Kiedys Polscy przywodcy byli odwazni dzisiaj sa po prostu szmatami nasiaknietymi nienawiscia do innych i ubostwem do rasy bialej i chrzescjanskiej. Polska oczekuje jeszcze na swoja Angela Merkel, narazie niestety bez zadnych wynikow.

  Oczywiscie kazdy narod, Polski narod rowniez, ma swoich bohaterow pelnych odwagi i integracji. Tym ludziom bede zawsze salutowal. Niestety, jak w wielu innych krajach dzisiaj, oni sa mniejszoscia. A mniejszosc, to jak w hebrajskim powiedzeniu: „psy szczekaja a konwoj przechodzi”, wiele znaczenia nie ma.

 2. To sa IGNORANCI tyle ze doatkowo niebezpieczni
  I glosni…
  Ludzie prawi musza byc glosniejsi .

 3. Antysemickie ulotki na Uniwersytecie Warszawskim
  ​ Działacze nacjonalistycznej organizacji „Szturmowcy” rozłożyli na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego antysemickie i ksenofobiczne ulotki. Napisano w nich o „udziale Żydów w Holokauście”, „udziale Żydów w zbrodniach komunistycznych” i zadano pytanie: „Strefa Gazy — izraelski obóz śmierci?”. Oburzenie z tego powodu w specjalnym oświadczeniu wyraziło Studenckie Koło Naukowe Judaistów UW.
  https://koduj24.pl/antysemickie-ulotki-na-uniwersytecie-warszawskim/

 4. Tudno mi zrozumiec,ta na nowo rozbudzona przez rzad? propagande antysemicka w Polsce, jestem przekonana ,choc mieszkam daleko Iizrael) ,ze wiekszosc narodu sie pod tym nie podpisze .
  Sama zawdzieczam Polakom a szczegolnie ,Polskiej rodzinie ,ktora mnie i brata otoczyla cieplem rodzinnym ,gdy przebywalimy kilka lat w domu dziecka !949-!955,(w polskim domu dziecka ),Matka nasza byla w wiezieniu -na Rakowieckiej W-wa,bez procesu,w sledztwie,przez 5 lat i 6miesiecy
  Mysmy, nie mieli krewnych w Polsce,Matka tej rodziny,,ktora ,byla kierownikiem pedagogicznym w naszym Domu dziecka ,objela nas szczegolna opieka ,i kiedy sie zorientowala ,ze na swieta nikt nas nie zabieral do domu ,zapraszalala nas w swieta do siebie na kilka dni swiat !!
  Wspominam Ich czesto,i opowiadam dzieciom ,zeby i Oni pametali .
  Doprawdy bardzo mi ciezko sledziic ta dyskusje Vera

 5. Jestem ocalaly z Holocaustu,widzialem Polakow mordujacych Zydow,zyje cudem dzieki polskiej rodzinie,Nie myslalem ze dozyje takiej Polski.Nacjonalizm,faszyzm,antysemityzm.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: