Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

  Działacze nacjonalistycznej organizacji „Szturmowcy” rozłożyli na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego antysemickie i ksenofobiczne ulotki. Napisano w nich o „udziale Żydów w Holokauście”, „udziale Żydów w zbrodniach komunistycznych” i zadano pytanie: „Strefa Gazy — izraelski obóz śmierci?”. Oburzenie z tego powodu w specjalnym oświadczeniu wyraziło Studenckie Koło Naukowe Judaistów UW.

Calosc TUTAJ


Jedna z najostrzejszych publicystek „Superstacji” – Eliza Michalik zaprosiła na rozmowę Mirosława Tryczyka – autora książki – „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów”.

 Wywiad powinien ukazać się w internecie, w najbliższy poniedziałek pod adresem: http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow/  – gdzie u góry ekranu usytuowane są 4 filmy, z ostatniego tygodnia, w kolejności – od poniedziałku do czwartku.Wywiad był wczoraj, czyli w czwartek, więc będzie to film u góry ekranu, w prawym górnym rogu. No chyba, że kierownictwo stacji zastosuje samocenzurę i nie puści tego, bo pokazany jest mechanizm; na jaką skalę, na jakim podłożu i w jakich okolicznościach, pewien rodzaj ludzi (jednak) przeistacza się w bestie. Chyba nie ma narodu który byłby wolny od tego typu osobników. Dlatego ucywilizowana, rozumna i dojrzała nacja nie powinna mieć problemów, z ujawnianiem nagannych postępków u siebie, jeżeli ludzie mają być coraz lepsi, (tzn. mniej chciwi i umiejący dostrzec co służy nie tylko mojemu i mojego narodu życiu) a z tym, pewnie nie tylko w Polsce, nie jest najlepiej.

 

Próbka programu: http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-krzysztof-pieczynski,6637984/ 


Żartobliwi wśród narodów świata, czyli polskie obozy

To nie jest tekst o Holocauście. To nie jest kolejny tekst o szmalcownikach. To nie jest lekcja historii, bo umówmy się – każdy z nas tę historię raczej zna. To tekst o żenującym nieudacznictwie i dyplomatycznym kretynizmie. I o kontekście, który zdaje się nam umykać.

Calosc TUTAJ


Wszyscy płacimy za frustracje Kaczyńskiego

„Przypominam, że nie tylko Polska miała wstać z kolan, ale i wszyscy inni mieli paść na kolana przed Polską. Tymczasem Niemcy nie płacą odszkodowań, Rosja nie oddaje wraku tupolewa, a Ukraina upiera się przy tym, że Bandera był bohaterem. Jakiś sukces jest konieczny – no to pokażemy Żydom!”.

Calosc TUTAJ


Ustawa o IPN to jeden z wielu przykładów oszukańczego sterowania emocjami i opiniami co najmniej połowy społeczeństwa – uważa Włodzimierz Cimoszewicz, były premier.
  

Wojenna demoralizacja, prymitywizm i chciwość, antysemityzm, wszystko to składało się na wiele tysięcy indywidualnych, a czasem zbiorowych zbrodni. Jedwabne nie było jedyne. Na Podlasiu mordowano i grabiono w wielu miejscach. Szmalcowników ograbiających Żydów i osoby im pomagające były dziesiątki tysięcy. Szacuje się, że donosy do gestapo składało co najmniej 60 tysięcy ludzi. Większość Żydów, którzy unikali getta lub z niego uciekli, została zamordowana przez cywilnych Polaków i Ukraińców.
Calosc TUTAJ

 


Prezydent podpisał ustawę o IPN. Oto 8 punktów, w których jest niezgodna z prawem międzynarodowym

Prezydent natychmiast wysłał podpisaną nowelizację ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. TK powinien ją zakwestionować, bo aż roi się od błędów i niezgodności z prawem międzynarodowym. W ośmiu punktach dla OKO.press wykazała to dr Patrycja Grzebyk, specjalizująca się m.in. w międzynarodowym prawie karnym

Calosc TUTAJ

Ustawa została napisana przez PiS przeciwko jednemu człowiekowi?
​- Trudno oprzeć się wrażeniu, że ta ustawa została napisana przez PiS przeciwko jednemu człowiekowi – Jankowi Grossowi. To on jest – jak można się domyślać – celem dla prokuratorów. Jak wielkich rzeczy dokonał, że cała Rzeczpospolita musi zmieniać system prawny, aby okiełznać jedną osobę? – pyta w rozmowie z Newsweekiem prof. Barbara Engelking.

  Calosc TUTAJ

Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych 

Antysemitów wśród nas nie ma. Nikt, poza jednym czy drugim fanatykiem, do takiej nazwy dziś się nie przyzna. Zawsze zresztą ludzie łagodni i dobrzy mówili: „Antysemitą, to ja nie jestem, potępiam tego rodzaju postawę,… ale ci Żydzi”.

Największą tragedią Żydów jest nie to, że ich antysemita nienawidzi, ale to, że łagodni i dobrzy ludzie mówią: „porządny człowiek, chociaż Żyd” – Ludwik Hirszfeld: „Historia jednego życia”

Antysemityzm jest jednakowo dogodny do odwracania uwagi od rzeczywistych źródeł trudności i konfliktów społecznych, jak i do kierowania społecznego niezadowolenia w stronę wszechsymbolu zła
Prąd czy tendencja, która niesie nienawiść między ludzi, która opiera się na uznaniu Żydów, za niższą rasę czy za wszechprzyczynę i nosiciela zła – tendencja taka jest nie tylko sprzeczna z katolicyzmem, ale musi być przez katolików zwalczana
Walka z antysemityzmem nie jest żadną zasługą ani żadnym humanitarnym gestem litości; nie jest ona też tylko walką o godność Żydów, ale w równej mierze walką o naszą własną godność

Calosc TUTAJ


Czego Izrael i Polska nie mogą sobie wybaczyć ? 

– Okazało się, że nie wszystko można wybaczyć. Czego? Dokładnie tego samego, czego nie wybaczyłby polski rząd: uniemożliwiania dochodzenia prawdy – o sporze wokół nowelizacji ustawy o IPN w programie Tomasza Lisa mówił Konstanty Gebert, publicysta „Gazety Wyborczej” i znawca stosunków polsko-izraelskich.

Calosc TUTAJ


Biedny chrześcijanin patrzy na getto

Jeśli dokona się pewnego wysiłku, to zza olbrzymiej i bezosobowej cyfry ludzi, których zgromadzono w getcie i skazano na śmierć, zaczynają wyłaniać się twarze. Różnili się wykształceniem, niektórzy zapewne nie umieli czytać i pisać, inni znali literaturę w kilku językach, kończyli słynne uniwersytety.

Żadna walka nie toczyła się przy tak straszliwej dysproporcji sił, jak to powstanie, które w Getcie Warszawskim wybuchło w kwietniu 1943.

Calosc TUTAJ


Więcej o Henryku Sławiku

Henryk Sławik – „bohater trzech narodów” – polskiego, żydowskiego i węgierskiego. Niewiele jest osób, które w pełni zasługują na taki tytuł. Nie ma żadnej przesady w zaliczeniu go do ekskluzywnego grona najszlachetniejszych Polaków okresu II wojny światowej, którzy z hitlerowskim najeźdźcą podjęli walkę poza granicami Rzeczypospolitej, okupowanej przez Niemców i Sowietów.

Calosc TUTAJ


Choć zwolennicy karania za słowa przeważają, większość jest za wstrzymaniem ustawy.

Prezydent, co przyznają jego doradcy, nie podjął jeszcze decyzji. Ale gdyby zawetował ustawę lub skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, byłoby to zaskoczeniem.

Prezydent Andrzej Duda ma od piątku 2 lutego, kiedy na jego biurko trafiła ustawa, 21 dni na podjęcie decyzji.
Calosc TUTAJ


Egipski dziennikarz i presenter telewizyjny Ibrahim Eissa: Palestyńczycy, którzy dokonali masakry na Olimpiadzie 1972 r. byli terrorystami, nie fedainam

Egipski dziennikarz i prezenter telewizyjny Ibrahim Eissa powiedział niedawno, że Palestyńczycy, którzy dokonali zamachu na sportowców izraelskich na Olimpiadzie w Monachium w 1972 r., byli terrorystami. “Kiedy ludzie wdzierają się na Olimpiadę i do wioski olimpijskiej i porywają sportowców – także, jeśli są oni Izraelczykami – nie można ich, moim zdaniem, nazywać ‘fedainami’. Powinni być nazywani „terrorystami’” – powiedział. Eissa powiedział to w programie, w którym recenzował książkę w egipskiej ON TV, powiedział też, że użycie terroryzmu było “trzonem nieszczęsnej eksploatacji politycznej sprawy palestyńskiej”

Calosc TUTAJKsiążka 'Tarantula’ to 'najlepsza płyta Boba Dylana bez muzyki’. Bo sama jest muzyką

„Tarantula” z 1971 r., jedyna powieść Dylana, wreszcie ukazała się po polsku. Noblista stworzył w niej obraz chaotycznej rzeczywistości, której nie da się już opisać poprawnymi gramatycznie zdaniami.

Filip Łobodziński dokonał niemożliwego – spolszczył, i to brawurowo, uznawaną za nieprzekładalną prozę, „Tarantulę” Boba Dylana.

 

Calosc TUTAJ


Kto gorszy ? Morderca, czy bezbożnik ?

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: