Muzyka

Rosyjski bard Włodzimierz Wysocki urodził się 80 lat temu.

W rankingu najpopularniejszych Rosjan Wysocki zajmuje od dekad drugie miejsce – po pierwszym człowieku w kosmosie, a przed marszałkiem Żukowem. Jego pieśni zna 98 proc. respondentów.

Za życia sowiecka cenzura przepuściła do druku jeden jego wiersz, mimo to miliony ludzi znały jego strofy na pamięć, a magnetofony kupowano, by słuchać Wysockiego.

W rankingu najpopularniejszych Rosjan zajmuje od dekad drugie miejsce – po pierwszym człowieku w kosmosie, a przed marszałkiem Żukowem. Jego pieśni zna 98 proc. respondentów.

Zastrzyk w serce

Pisał też prozę i scenariusze. Grał w najmodniejszym moskiewskim Teatrze na Tagance, wystąpił w 30 filmach. Najmocniej zapadł w pamięć jako Hamlet w swetrze i z gitarą, śledczy Żegłow w serialu „Gdzie jest Czarny Kot?” i oczywiście – bard. Dał kilka tysięcy koncertów, w większości półlegalnych. Był bowiem prorokiem sowieckiego dekalogu z jego okólnikiem nr 1: „Jeśli nie wolno, ale człowiek bardzo chce, to można”. W kraju, w którym za kontakty z cudzoziemcami były szykany, ożenił się z francuską gwiazdą filmową. Tam, gdzie wszyscy mieli mieć po równo i mało, jeździł błękitnym mercedesem (drugiego miał Breżniew), bywał w Stanach i opalał się na Haiti.

Po zastrzyku w serce wykonanym przez kompana od butelki wrócił do życia po ośmiu minutach śmierci klinicznej. Generalna próba własnej śmierci odbyła się w Taszkiencie 25 lipca 1979 r. Umarł dokładnie rok później, 42-letni.

Putin cytuje Wysockiego

Jego imię noszą: planeta, tankowiec, szczyty górskie, przełęcze, lodowce, ulice. Ma status klasyka, Puszkina drugiej połowy XX w. Cytatem z Wysockiego wypada się popisać w towarzystwie, robi to nawet Putin. Bard przewidział to w piosence: „Teraz wzywają mnie do siebie ważni ludzie, żebym o wilkach śpiewał także im”.

Martwi poeci nie są niebezpieczni, więc koncert z okazji 80-lecia urodzin odbędzie się w kremlowskim Pałacu Zjazdów.

Krytykować Wysockiego ośmiela się tylko pisarz nacjonalista Zachar Prilepin. Kilka dni temu wypomniał rodakom, że ich idolem jest ktoś, kto miał ojca Siemiona Wolfowicza, dziadka – Wolfa Szlomowicza, a babcia była z domu Bronstein – jak Trocki.

Anna Żebrowska

http://wyborcza.pl/7,113768,22940260,rosyjski-bard-wlodzimierz-wysocki-urodzil-sie-80-lat-temu.html

Kategorie: Muzyka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from REUNION 69

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading