REUNION 69

Nowa galeria murali przy Dworcu Gdańskim. Jej bohaterami są marcowi emigranci

Co łączy wybitną aktorkę Idę Kamińską, socjologa i filozofa Zygmunta Baumana, założyciela „Przekroju” Mariana Eile oraz lekarkę i działaczkę społeczną Alinę Margolis-Edelman? Wszycy byli polskimi Żydami i wyemigrowali z Polski w wyniku antysemickiej kampanii 1968 r. Wszyscy też są bohaterami galerii murali „Witamy w domu”, która zostanie otwarta 15 maja.

Galeria powstała z inicjatywy Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich. Znajduje się przy Dworcu Gdańskim. Dla emigrantów sprzed pół wieku to miejsce szczególne. Wielu z nich właśnie tutaj wsiadło do pociągu z dokumentem podróży w jedną stronę.

Ida Kamińska żegnana przez wielbicieli

Rozpętana przez władze PRL-u antysemicka nagonka swoje apogeum miała w marcu 1968 r., gdy studenci wyższych uczelni wystąpili w obronie demokratycznych swobód, a państwowa propaganda przedstawiała ich protesty jako chuligańskie wybryki inspirowane przez „syjonistów”. W wyniku kampanii nienawiści, która rozlała się po kraju, z Polski w latach 1968-71 wyjechało 13-15 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Wśród nich było 500 pracowników naukowych, 1000 studentów, dziennikarzy, pisarzy, filmowców i aktorów. Cześć udała się do Izraela, większość osiadła w Skandynawii i innych krajach Europy Zachodniej, a także w USA i Kanadzie.

– Inspiracją dla nas stała się aktorka Ida Kamińska, która w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu na Dworcu Gdańskim była z kwiatami żegnana przez wielbicieli. Dziś upamiętniamy ją, umieszczając jej podobiznę na muralu, który namalowałem z Barbarą Poniatowską – mówi Dariusz Paczkowski, twórca street artu, działacz społeczny, dyrektor artystyczny galerii „Witamy w Polsce”.

Ida Kamińska w 1968 r. kierowała Teatrem Żydowskim. Razem z nią Polskę opuściło wtedy 23 artystów tej sceny.

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23347854,nowa-galeria-murali-przy-dworcu-gdanskim-jej-bohaterami-sa.html

Kategorie: REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: