Polityka

Wiadomosci z Izraela – dzien po dniu

Netta – Toy – Israel – Live Tel aviv 2018

16 maja 2018 r.


w Jerozolimie odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia ambasady Gwatemali. To drugi kraj po Stanach Zjednoczonych, który zdecydował się na ten krok, w ramach uznania Jerozolimy jako stolicy państwa Izrael. W ceremonii wziął udział gwatemalski prezydent Jimmy Morales. Gwatemala posiadała już swoją ambasadę w Jerozolimie (od 1959 r.), jednak później przeniesiono ją do Tel Awiwu.


po południem palestyńscy terroryści ze Strefy Gazy ostrzelali z ciężkiego karabinu maszynowego przygraniczne miasto Sderot. Kule trafiły w boczne ściany sześciu domów. Pomimo tego incydentu, Siły Obronne Izraela wycofały część sił rozmieszczonych wzdłuż granicy Strefy Gazy. Decyzję podjęto po ocenie stanu bezpieczeństwa, która wskazuje, że w najbliższym czasie nie powinno dojść do większej eskalacji przemocy.


. wieczorem izraelski czołg ostrzelał przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasuw Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał z broni maszynowej miasta Sderot.


 Autonomia Palestyńska odwołała swoich przedstawicieli z Rumunii, Czech, Węgier i Austrii, jako protest przeciwko zablokowaniu przez te kraje rezolucji Unii Europejskiej potępiającej przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy.


17 maja 2018 r.


Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na przywódców Hezbollahu, w tym na jego sekretarza generalnego Hassana Nasrallaha i jego zastępcę Naima Qassem. Dzień wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na gubernatora irańskiego banku centralnego, za przekazanie milionów dolarów dla elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.


Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na jednego z finansistów organizacji terrorystycznej Hezbollah i jej przedstawiciela w Iranie, a także pięć podmiotów z Europy, Afryki Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Sankcje nałożono na finansistę Hezbollahu, Mohammada Ibrahima Bazziego i jego przedstawiciela w Iranie, Abdallaha Safiego Al-Dina. Na czarnej liście Departamentu Skarbu USA znalazły się także: belgijski konglomerat usług energetycznych Global Trading Group; gambijska firma naftowa Euro African Group; libańskie przedsiębiorstwo Africa Middle East Investment Holding, grupa Premier Investment SAL Ssh Offshore oraz grupa importowo-eksportowa Car Escort Services. Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin powiedział: „Dzika i zdeprawowana działalność jednego z najbardziej znanych finansistów Hezbollahu nie może być tolerowana. Administracja Stanów Zjednoczonych będzie na każdym kroku ujawniać i niszczyć Hezbollah oraz irańskie sieci terrorystyczne, w tym te mające powiązania z Centralnym Bankiem Iranu.”


. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że zgadza się z Salahem Bardawilem, przywódcą Hamasu w Gazie, który przyznał, że 50 spośród uczestników zamieszek, którzy zginęli w demonstracjach wzdłuż granicy Strefy Gazy w poniedziałek, było członkami jego organizacji terrorystycznej. „Jesteście gotowi na prawdziwy szok? Całkowicie zgadzam się z przywódcami organizacji terrorystycznej Hamasu, którzy powiedzieli to w ciągu ostatnich kilku dni. Mahmud al Zahar, współzałożyciel Hamasu, powiedział, że nazywanie działań Palestyńczyków na granicy Gazy pokojowymi demonstracjami jest wyraźnym oszustwem. To są jego słowa. To nie jest pokojowy opór – powiedział. Zgadzam się z tym. Strzelanie z proc i rzucanie materiałów wybuchowych w Izraelu wcale nie jest pokojowe. Lub weźmy przywódcę Hamasu, Jahja Sinwara. Powiedział, że celem zamieszek jest przedrzeć się przez granicę i wyrwać ich serca. Zgadzam się, że zniszczenie Izraela i zabicie niewinnych Izraelczyków jest jego prawdziwym celem. A co powiecie na wysokiego oficera Hamasu, Salaha Bardawila? Powiedział, że 50 z 60 Palestyńczyków zabitych w poniedziałek, czyli ponad 80% było członkami Hamasu – innymi słowy, członkami organizacji terrorystycznej. To ten sam Hamas, który wzywał do ludobójstwa wszystkich Żydów. Zgadzam się, że Izrael jest celem terrorystów. Teraz, jeśli nie wierzycie mi, to chociaż uwierzcie przywódcom Hamasu, lub po prostu obejrzyjcie film. Palestyńczycy przedzierają się przez ogrodzenie bezpieczeństwa Izraela – niektórzy wymachują pięściami. Krzyczą: O, Żydzi! Przybywamy was zabić! Właśnie przeciwko temu bronimy naszych rodzin. I zrobilibyście dokładnie to samo.”


 

18 maja 2018 r.


Dzisiaj wieczorem zaczyna się  szabat. (A w niedzielę przypada święto Szawuot)

18/19 maja 2018 = 5 sivan 5778

SZABAT SZALOM lub A GUT SZABES


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.