Polityka

Wiadomosci z Izraela , dzien po dniu

13 czerwca 2018 r.


opady deszczu spowodowały powodzie w miastach Sderot i Aszkelon na południu kraju. W Aszkelonie spadło 38 mm deszczu. Deszcz padał na całym wybrzeżu, powodując między innymi przerwy w dostawach prądu w miastach Ma’alot i Karmiel.


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z bułgarskim premierem Bojko Borisowem. Netanjahu powiedział, że docenia wysiłki Bułgarii w walce z antysemityzmem i współpracę w walce z terroryzmem.


. wyburzono 15 domów w żydowskiej placówce osiedleńczej Netiv Ha’avot w bloku osiedli Husz Etzion w Judei. Domy były wzniesione bez odpowiednich zezwoleń na gruntach o nieuregulowanym statusie prawnym. Wyburzenie dokonano na podstawie wyroku sądu.


niemiecki parlament zatwierdził kontrakt zakupu izraelskich dronów Heron-TP o wartości 1 mld euro. Israel Aerospace Industries Ltd. wydzierżawi niemieckiej armii 7 dronów (pięć bojowych i dwa szkoleniowe), wraz z urządzeniami dowodzenia i kontroli, oraz wsparciem technicznym. Będą one wykrozystywane przez niemiecką armii podczas misji w Mali i Afganistanie. Niemiecki personel przejdzie szkolenie w izraelskiej bazie lotniczej Tel Nof (85 załóg w ciągu 9 lat).


nieznani sprawcy wywrócili około 30 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Kilka dni wcześniej wywrócono 22 nagrobki na cmentarzu w Urmston.


 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło zdecydowaną większością popieraną przez Arabię Saudyjską rezolucję potępiającą Izrael za śmierć Arabów na granicy Strefy Gazy. Rezolucja została przyjęta w głosowaniu przez 120 państw. 8 krajów głosowało przeciwko (m.in. Izrael, USA, Gwatemala, Honduras i Togo), a 45 wstrzymało się od głosu (z Unii Europejskiej jedynie Polska, Rumunia, Węgry, Czechy, Chorwacja i Łotwa – pozostałe kraje poparły rezolucję). Stany Zjednoczone zgłosiły wniosek, aby do rezolucji wprowadzić poprawkę potępiającą Hamas za przemoc. Propozycję tę poparło 62 kraje, a 58 głosowało przeciwko. Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego odrzucił poprawkę, ponieważ nie uzyskał wymaganej większości dwóch trzecich głosów.


14 czerwca 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z sekretarzem generalnym największej islamskiej organizacji w Indonezji, Światowej Organizacji Muzułmańskiej, szejkiem Jahją Chulilem Stakofem. Netanjahu powiedział, że w ostatnim czasie następuje coraz większe zbliżenie Izraela i państw muzułmańskich, które dostrzegają możliwości państwa żydowskiego w walce ze światowym terroryzmem. „Izrael jest narodem innowacji i cieszę się, widząc, że kraje arabskie i wiele krajów muzułmańskich zbliżają się do Izraela. Mam nadzieję, że będą postępy również w stosunkach z Indonezją.”


dyrektor generalny wywiadu wojskowego Tamir Hejman powiedział: „Żyjemy w jednym z najbezpieczniejszych okresów w historii … Wypuszczane ze Strefy Gazy latawce wyglądają romantycznie – małe dziecko puszcza latawce. Jest to coś, co wydaje się pochodzić z filmu Mary Poppins, ale prawda jest inna. To są ataki terrorystyczne z użyciem bomb zapalających, które mają zaszkodzić Izraelowi. Żyjemy w szczególnie niebezpiecznym okresie. W ostatnich latach terror znacznie się zmniejszył, głównie z powodu udanej wojny przeciwko ISIS. Większość sił Państwa Islamskiego zniknęła z Syrii, ale ISIS nie zmienił swojego porządku działania i czeka, aby ponownie podnieść flagę.”


 palestyńscy terroryści ogłosili w Strefie Gazy, że w dniu jutrzejszym wypuszczą 5 tys. latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi w stronę terytorium Izraela. Dodano, że nowe konstrukcje latawców powiększą ich zasięg do 30 km od granicy. W dniu dzisiejszym latawce i balony spowodowały 11 pożarów na przygranicznych terenach w Izraelu.


po południem izraelski samolot ostrzelał obiekt w południowej części Strefy Gazy, w którym przygotowywano latawce i balony na jutrzejsze demonstracje. Samolot oddał wpierw strzały ostrzegawcze, umożliwiając ucieczkę ludzi. Dopiero później zniszczył infrastrukturę terrorystyczną.


15 czerwca 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie w rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła sytuacji w Syrii i współpracy między oboma państwami.


kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i usiłowano uszkodzić płot graniczny. W pewnym momencie izraelski samolot oddał ostrzegawcze strzały w stronę grupy Palestyńczyków przygotowujących się do wypuszczenia latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi.


wysłannik Autonomii Palestyńskiej do Iraku, Ahmed Aqla powiedział, że Żydzi „nie są ludźmi”. Zaprosił także irackie milicje do „wyzwalania Palestyny”. Zapytany, co by się stało, gdyby irakijskie milicje zdecydowały się wyruszyć do Palestyny, aby ją wyzwolić, Aqla odpowiedział, że wszyscy Palestyńczycy powitali by ich. „Teoretycznie rzecz biorąc, Palestyńczycy szukają kogoś, kto pomoże wyzwolić naszą ziemię. Istnieje konsensus w tej sprawie. Ktokolwiek wyceluje broń przeciwko syjonistycznemu wrogowi i wyzwoli Palestynę … Wszyscy będą go wspierać, ponieważ ludzie szukają nowego Saladyna lub nowego Nabuchodonozora.”


 autonomiczna prowincja Nawarra na północy Hiszpanii, poparła politykę bojkotu, deligitymizacji i sankcji przeciwko Izraelowi. Parlament tej prowincji wezwał rząd Hiszpanii do „zawieszenia związków z Izraelem”, dopóki kraj ten nie zaprzestanie polityki kryminalnych represji wobec palestyńskiej ludności.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.