Uncategorized

MOCNE OSKARŻENIA ​IZRAELA WOBEC UNII EUROPEJSKIEJ

Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które „promują bojkot państwa żydowskiego”, i wezwały do „natychmiastowego wstrzymania” wsparcia dla nich.


Według raportu opublikowanego przez izraelskie ministerstwo spraw strategicznych i informacji, kilkanaście NGO-sów, które promowały bojkot Izraela, otrzymało pieniądze „w rażącym kontraście dla deklarowanej przez UE polityki odrzucającej tego typu bojkoty”. Zakres pomocy dla europejskich i palestyńskich podmiotów określono w raporcie na 5 mln euro w 2016 roku.
Izrael od dłuższego czasu potępia organizacje i ruchy, takie jak ruch BDS (Boycott, Divestment and Sanctions – bojkot, pozbawienie inwestycji, sankcje), których celem jest izolacja Izraela ze względu na politykę, którą prowadzi wobec Palestyny.

Zdaniem unijnych urzędników wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini otrzymała raport od władz Izraela wraz z prośbą o odpowiedź.

Wcześniej delegacja Unii Europejskiej w Izraelu oświadczyła, że nie otrzymała żadnego komunikatu ze strony rządu Izraela, ale z chęcią dokona przeglądu wszystkich istotnych informacji dotyczących działań finansowych UE.

„Pieniądze z budżetu UE mogą być wydawane wyłącznie na cele, na które zostały zakontraktowane (…) i podlegają rozległej kontroli w zakresie monitorowania” – stwierdzono w oświadczeniu delegacji.

„Jesteśmy zatem przekonani, że finansowanie UE nie służy wspieraniu terroryzmu ani działań BDS, jak to zasugerowano w raporcie” – dodano.

W raporcie wspomniano, że norweska organizacja pozarządowa (Norwegian Peoples Aid – NPA) i dwóch palestyńskich beneficjentów funduszy unijnych ma powiązania z grupami uznawanymi przez UE, Stany Zjednoczone i Izrael za organizacje terrorystyczne.

NPA, która otrzymała finansowanie m.in. z UE oraz z agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), przyznała w zeszłym miesiącu, że złamała warunki dotacji USAID, szkoląc przedstawicieli palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas oraz Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Stany Zjednoczone nałożyły na nią karę w wysokości 2 mln dolarów.

http://fakty.interia.pl/swiat/news-mocne-oskarzenia-izraela-wobec-unii-europejskiej,nId,2586179

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Nie wiem bo tego nie śledzę, ale wiem na pewno, że w Polsce działa co najmniej kilka organizacji pozarządowych, które mają niezbyt życzliwy stosunek do mojej drugiej ojczyzny MEDINAT ISRAEL. Proponuję ich wyczyny śledzić na bieżąco, ponieważ taki stan trwa od wielu lat i dziwi mnie, że władze Izraela tego nie dostrzegają.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.