Uncategorized

Jak Polska powinna się zachować w związku z amerykańską ustawą S.447 dotycząca mienia ofiar Holokaustu

Przyslala Rimma Kaul

Na tych pieniądzach jest ich krew. Mienie bezspadkowe polskich obywateli, ofiar Holokaustu musi zostać w Polsce

Martwi i przeraża ten nadciągający spór, bo kłótnia o pieniądze ostatecznie i trwale pogorszy trudne relacje polsko-żydowskie. A dla ludzi, którzy dziś mają po 15 czy 20 lat Holokaust będzie się na resztę życia kojarzył przede wszystkim z wielką, obrzydliwą awanturą o pieniądze po wymordowanych.


Amerykańska ustawa S.447 dotycząca mienia ofiar Holokaustu weszła w życie na początku maja. Według tej ustawy, Departament Stanu ma oceniać, jak różne kraje wywiązują się ze zwrotu tego mienia i informować o tym Kongres. A ponieważ najwięcej Żydów mieszkało przed II wojną światową w Polsce, to działania Warszawy będą najważniejszym tematem tych raportów.

Jeśli będą one dla Polski niekorzystne, Kongres będzie mógł żądać od administracji amerykańskiej stosowania różnych nacisków – dyplomatycznych, politycznych i zapewne też ekonomicznych.

Co więc w tej sprawie powinna zrobić Polska, dla której dobre relacje z USA są niezwykle ważne?

Puszka Pandory

W przypadku rekompensat za własność, która ma spadkobierców, sprawa jest – co najmniej w teorii – prosta: wreszcie, po wielu latach bierności, należy rozwiązać problem ustawą, która – oczywiście – potraktuje równo wszystkich spadkobierców, niezależnie od tego kim są, bez żadnych etnicznych preferencji i niezależnie od tego, czy własność zabrali im Niemcy czy władze Polski komunistycznej.

Calosc TUTAJ

Pawej Jedrzejewski

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Po umowie o zaplaceniu 10 mld $ przez niemiecki przemysl przymusowym robotnikom, za zgoda wszystkich zydowskich organizacji, sad amerykanski wydal wyrok, ze wiecej nie mozna skarzyc Niemcow o sprawy pieniezne. Na tym koniec. ta uchwala mozna potrzec tylek jezeli mowa o nowe zadania. Polske mozna skarzyc tylko w polskim sadzie. KROPKA.

  2. Jakoś w tych wszystkich artykułach nie mówi się o zrabowanych domostwach żydowskich, w których dziś sobie mieszkają potomkowie zbrodniarzy. Czy powinni być właścicielami tych nieruchomości???

    Pała się świętym oburzeniem (wiadomo na kogo) za pomocą manipulacji, że „Żydzi chcą pieniędzy”. Władze Izraela absolutnie i wielokrotnie odżegnywały się od spraw majątkowych – niesposób bowiem wiązać Holokaustu z interesami. Polacy, na przekór temu wciąż do tego wątku wracają. Dla nich „żydki myślą tylko o pieniądzach”. To postępowanie haniebne, czysto antysemickie. To wyłącznie polska retoryka. Chamstwo przeobleczone w hasełka szlachetno-duszyczkowe. Jakby chcieli nas uczyć etyki. Oni???
    Panie Jędrzejewski, nie kupuję tego. Należy Pan do tej samej sitwy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.