Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

 25 września 2018 r.


wicepremier Michael Oren wyraził zaniepokojenie rosyjskim zamiarem przeniesienia zaawansowanej broni do syryjskiej armii (systemy przeciwlotnicze S-300). „Izrael będzie nadal znajdował rozwiązania i bronił się za wszelką cenę. Nie możemy pozwolić, by Hezbollah dysponował precyzyjnymi pociskami i zaawansowaną bronią. Staliśmy stanowczo przeciwko podobnym wyzwaniom w przeszłości. Izrael zrobi wszystko, co konieczne, aby zapewnić, że Syria nie stanie się placówką irańską, która chce nas zniszczyć. Znowu będziemy się bronić za wszelką cenę.” Osobno zebrał się gabinet bezpieczeństwa. „Gabinet Bezpieczeństwa polecił Siłom Obronnym Izraelakontynuowanie działań przeciwko próbom Iranu ustanowienia obecności wojskowej w Syrii, przy jednoczesnym kontynuowaniu koordynacji bezpieczeństwa z Rosją.”


rano oddano do użytku publicznego nową linię szybkiej kolei z lotniska Ben Guriona do Jerozolimy. Pierwszy pociąg z pasażerami ruszył rano o godz. 6:32. Podróż szybką koleją z Tel Awiwu do Jerozolimy trwa 28 minut, a pociąg porusza się z prędkością 160 km/h. Obecnie fragment z lotniska Ben Guriona do Tel Awiwu nie jest jeszcze ukończony. Do każdego pociągu może wsiąść 400 pasażerów, co w znacznym stopniu rozwiąże trudności komunikacyjne na tej trasie. Obecnie uruchomiony został etap pilotażowy, podczas którego nie będą pobierane żadne opłaty od pasażerów. W kolejnych etapach będzie zwiększana częstotliwość kursowania pociągów. Budowa nowej linii kosztowała 6,5 mld szekli (1,8 mld $). Na jej trasie powstało 8 mostów i 30 km tuneli.


Palestyńczycy kontynuowali ataki z użyciem balonów z podwieszanymi bombami zapalającymi, które wypuszczane ze Strefy Gazy wywołały 12 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu.


jordański król Abdullah II wystąpił na Zgromadzeniu Ogólnym ONZw Nowym Jorku z prośbą o pilną pomoc dla palestyńskich uchodźców w celu ograniczenia atrakcyjności radykalizmu po tym, jak Stany Zjednoczone zakończyły wszelkie wsparcie dla UNRWA. „Musimy wesprzeć pełne finansowanie UNRWA i innych ważnych działań na rzecz ochrony rodzin, utrzymania społeczności na stabilnym poziomie i przygotowania młodych ludzi do produktywnego życia. Byłoby strasznym błędem porzucenie młodości dla sił radykalizmu i rozpaczy. Jest pilnie potrzebne, aby UNRWA spełniło swoją rolę zgodnie z mandatem ONZ.” Jordania jest domem dla prawie 2,2 mln uchodźców arabskich z Palestyny i ich potomków, którzy stanowią prawie połowę populacji królestwa.


turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział naZgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, że Turcja będzie nadal wspierać Palestyńczyków. „Ci, którzy pozostają obojętni na cierpienia Palestyńczyków, tylko zwiększają ich siłę do walki. Nawet jeśli cały świat odsunie się na obok, my będziemy stać u boku Palestyńczyków i ich prawa do Jerozolimy. Rada Bezpieczeństwa stała się takim organem, który służy tylko interesom swoich pięciu stałych członków i tylko ich własnym. ONZ zaczęła spełniać tylko życzenia pięciu krajów, które mają prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa, i nie powstrzymuje masakry Palestyńczyków.”


Bank Światowy przedstawił w Nowym Jorku raport o stanie gospodarki Autonomii Palestyńskiej, ostrzegając, że po cięciach w pomocy finansowej gospodarka palestyńska zaczyna stopniowo upadać, co jest szczególnie niebezpieczne w Strefie Gazy. Gdy w 2007 r. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy, Izrael nałożył na nią blokadę. Gospodarka strefy została następnie dodatkowo osłabiona przez obcięcie pomocy finansowej Autonomii Palestyńskiej i Stanów Zjednoczonych. Autonomia Palestyńska zmniejszyła środki przekazywane do Gazy o około 30 mln $ miesięcznie. W międzyczasie Stany Zjednoczone obcięły ponad 500 mln $ pomocy dla UNRWA, która swoją działalność w znacznej mierze koncentrowała właśnie w Strefie Gazy. „Pogorszeniu sytuacji gospodarczej zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu nie może już przeciwdziałać pomoc zagraniczna, która stale się zmniejsza, ani też sektor prywatny, który ogranicza się do ograniczeń w zakresie przepływu, dostępu do podstawowych materiałów i handlu. Gospodarka Gazy skurczyła się o 6 % w pierwszym kwartale 2018 r., co wskazuje na dalsze pogorszenie sytuacji. Jeden na dwóch mieszkańców Gazy żyje poniżej granicy ubóstwa, a stopa bezrobocia wynosi 53 %. Ponad 70 % młodych ludzi nie ma pracy. Zwiększona frustracja przyczynia się do wzrostu napięć, które już zaczęły przelewać się w niepokój i hamować rozwój ludzi w dużej populacji regionu.” W Strefie Gazy doszło do militarnych konfliktów z Izraelem w 2008, 2009, 2010 i 2014 r.


26 września 2018 r.


wieczorem 1450 ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Podczas ich przejazdu wybuchły zamieszki. Palestyńczycy palili opony, oraz rzucali kamieniami i bombami zapalającymi. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Natomiast ponad 35 tys. Żydów odiwedziło Grobowiec Patriarchów w Hebronie w Judei. Siły bezpieczeństwa zwiększyły swoją aktywność w celu zapewnienie spokoju i ich bezpieczeństwa.


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się w kulisach Zgromadzenia Ogólnego ONZ z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem Al-Sisi. Podczas spotkania, które trwało około dwóch godzin, omówiono wydarzenia regionalne i sytuację w Strefie Gazy. Netanjahu spotkał się także z belgijskim premierem Charlesem Michelem i amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem.


egipski prezydent Abdel Fattah Sisi powiedział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że „nie ma czasu do stracenia na spieranie się” nad konfliktem izraelsko-palestyńskim. „Ostateczne warunki osiągnięcia porozumienia między Izraelem a Palestyńczykami są znane. Potrzebna jest tu wytrwałość w odnowieniu negocjacji i osiągnięciu porozumienia pokojowego. Powtarzam to, co powiedziałem już wiele razy, w tym na tym podium – Arabowie są gotowi podać rękę z pokojem. Arabskie narody mają prawo zmienić tę tragiczną stronę w książkach historycznych, a Palestyńczycy mają prawo uzyskać swoje uzasadnione prawa. Nie możemy mówić o porozumieniach pokojowych jako podstawowej zasadzie ONZ i jako o wiarygodności, nie wspominając o kwestii palestyńskiej. Fakt, że konflikt nie został jeszcze rozwiązany, jest doskonałym przykładem na to, że wspólnota międzynarodowa nie może znaleźć sprawiedliwego rozwiązania opartego na międzynarodowej legitymacji Rezolucji ONZ, które wspierają ustanowienie państwa palestyńskiego we wschodniej Jerozolimie jako jego stolicą.”


27 września 2018 r.


około 60 tys. ludzi wzięło udział w tradycyjnie organizowanym podczas świąt Sukkot Marszu Jerozolimy. Około 10 tys. osób było przyjezdnych z 35 państw z całego świata.


minister obrony Avigdor Liberman podczas odwiedzin na Wzgórzach Golan powiedział, że Izrael jest gotowy na ponowne otwarcie przejścia granicznego Quinetra z Syrią. „Jesteśmy gotowi, aby otworzyć przejście tak, jak było wcześniej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i administracji wszystko jest gotowe. Piłka jest po stronie syryjskiej.”


amerykańskie konsorcjum Noble Energy i jej izraelski partner Delek, wraz z egipskim East Gas Company, ogłosiły zawarcie porozumienia, które umożliwi eksport gazu ziemnego do Egiptu. Odkupiono od East Mediterranean Gas Company 39% akcji nieużywanego gazociągu łączącego izraelskie miasto Aszkelon z egipskim Półwyspem Synaj (wartość kontraktu wyniosła 518 mln $). Już w 2019 r. tym gazociągiem popłynie gaz ziemny ze złóż Tamar i Lewiatan na Morzu Śródziemnym, umożliwiając realizację 10-letniej umowy podpisanej z egipskim Dolphinusem(wartość 15 mld $). Prezes koncernu Delek, Jossi Abu nazwał zakup rurociągu „najważniejszym kamieniem milowym na izraelskim rynku gazu od czasu odkrycia złóż gazu na Morzu Śródziemnym. Złoże Lewiatan staje się kotwicą pierwotnej energii basenu Morza Śródziemnego, z klientami w Izraelu, Egipcie i Jordanii.” W 2013 r. rozpoczęto już eksploatację złoża Tamar, oszacowanego na 238 mld metrów sześciennych. Złoże Lewiatan jest gotowe do rozpoczęcia eksploatacji w 2019 r., i jest szacowane na 535 mld metrów sześciennych.


 Palestyńczycy kontynuowali ataki przeprowadzane ze Strefy Gazy przy pomocy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 4 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.


 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ powiedział, że „Jerozolima nie jest na sprzedaż”. Podkreślił, że ostatnia decyzja prezydenta Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu do Jerozolimy, podważyła koncepcję dwupaństwowego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Abbas oskarżył Izrael o kontynuowanie „kolonialnej okupacji”, a ostatnio przyjęte prawo o narodowości prowadzi do utworzenia państwa apartheidu, które będzie dyskryminować wszystkich nie-Żydów. „Palestyńczycy nigdy nie porzucili negocjacji pokojowych, ale cynizmem jest nazywanie amerykańskiej propozycji interesem stulecia. Co oni postanowili zaproponować Palestyńczykom? Co pozostawili jako rozwiązanie polityczne? Dla nich my jesteśmy zupełnie zbędni, dlatego traktują nas jak niepotrzebnych ludzi, których należy się pozbyć. Ponawiam moje wezwanie do prezydenta Trumpa, aby anulował swoje wcześniejsze decyzje i dekrety dotyczące Jerozolimy, palestyńskich uchodźców i żydowskich osiedli. Wzywam również kraje świata, które jeszcze nie uznały państwa Palestyna, aby natychmiast to uczyniły. Nie ma ucieczki od ostatecznego uznania Palestyny. Nie powstrzyma nas to przed powrotem do stołu negocjacyjnego, a tylko zachęci nas do zrobienia tego.” Abbas powiedział także, że zrzeka się odpowiedzialności za Strefę Gazy „jeśli Hamas nie zaakceptuje wdrożenia porozumienia dotyczącego pojednania z Fatahem„.


. premier Benjamin Netanjahu przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ powiedział: „To, co zaraz powiem, nie zostało wcześniej publicznie ujawnione … Dzisiaj ujawniam miejsce drugiego obiektu, tajnego magazynu atomowego Iranu. Kiedy przemawiałem tutaj trzy lata temu, Izrael samotnie stał wśród narodów sprzeciwiając się porozumieniu nuklearnemu z Iranem. Spośród prawie dwustu państw, które zasiadają na tej sali, tylko Izrael otwarcie sprzeciwiał się umowie nuklearnej z Iranem. Przeciwstawiamy się temu, ponieważ Iran zagraża naszej przyszłości, nawet naszemu przetrwaniu. Sprzeciwialiśmy się temu, ponieważ umowa utorowała drogę Iranowi do uzyskania arsenału nuklearnego, a zniesienie sankcji podsyciło irańską kampanię terroru i podbojów na całym Bliskim Wschodzie. Sprzeciwialiśmy się temu, ponieważ umowa opierała się na podstawowym kłamstwie … i Izrael ujawnił to kłamstwo. Pozwólcie, że pokażę wam dokładnie, jak wygląda tajny magazyn atomowy. Oto on (powiedział trzymając zdjęcie satelitarne). Odkąd wykradliśmy ich archiwum atomowe, oni starali się opróżnić ten magazyn atomowy – w zeszłym miesiącu usunęli z niego 15 kg materiałów radioaktywnych … Wywieźli go i ukryli w Teheranie, aby ukryć dowody.” W kulisach Netanjahu spotkał się z austriackim kanclerzem Sebastianem Kurtzem.


28 września 2018 r.


UK set to outlaw Iran-backed terror group Hezbollah — report
British Home Secretary Sajid Javid said to receive strong support from Foreign Secretary Jeremy Hunt, who called the organization’s beliefs ‘outrageous, disgusting’

USA, Jordania wśród 7 narodów wzywających ONZ do rozpoczęcia procesu konstytucyjnego w Syrii
Wielka Brytania, Egipt, Francja, Niemcy, Jordania, Arabia Saudyjska i USA wzywają do wolnych wyborów, w których wezmą udział miliony „diaspory” Syryjczyków, którzy uciekli z rozdartego wojną kraju

Hamas wzywa Abbasa do zniesienia „sankcji” w Gazie
Grupa terrorystyczna obawia się, że prezydent PA może dodatkowo obniżyć fundusze przeznaczone na enklawę przybrzeżną, aby zmusić ją do rezygnacji z kontroli

Efraim

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.