Uncategorized

Nowe ksiazki Jozka Gelbarda i poszukiwanie tlumacza

Jozef Gelbard


Miło mi zakomunikować, że w czerwcu br. Ukazały sie moje dwie książki: Wszechświat grawitacji dualnej (920 str.) i Elementarne wprowadzenie do szczególnej teorii względności, nieco… inaczej (130 str.). Łatwo je wygooglować.

Książki sprzedają się bardzo dobrze, a opinie tych którzy czytają (bo jeszcze nie skończyli) są są nawet entuzjastyczne.

Oczywiście napisane są w języku polskim.

Poszukuję osoby, która mogłaby podjąć się tłumaczenia, szczególnie tej dużej, na język angielski. Warunki do uzgodnienia. 

Kontakt

 

 

[Tak przy okazji, to też wiadomość dla tych co nie wiedzieli o istnieniu tych książek, a chętnie by je nabyli. Nie ma problemu. Są w empiku, i w  wielu księgarniach internetowych.]

Pozdrawiam serdecznie                                                                                                                                                                                                      Józek Gelbard

Wszechświat grawitacji dualnej

Ksiazka ta jest owocem dwudziestu lat samotniczej pracy badawczej. To dzielo unikalne z roznych powodow. Jest fizyka, astrofizyka i kosmologia. To spojny system bazujacy na odkrytej przez autora grawitacji dualnej oraz na zasadzie kosmologicznej. Spina te rzecz okreslona wizja filozoficzna, motywujaca dociekania szczegolowe i tworzaca ogolny obraz calosci. To niekonwencjonalna wizja Wszechswiata. Dotad nikt nie porwal sie na cos takiego. To dzielo interdyscyplinarne.
To teoria falsyfikowalna, wyjasniajaca, nierzadko lepiej niz dzis, wszelkie znane fakty obserwacyjne, antycypujaca wyniki przyszlych doswiadczen i obserwacji.To alternatywa dla dzisiejszej wizji Wszechswiata rojacej sie od niekonsekwencji.
Ksiazka napisana jest w stylu popularnym i dostepna jest dla wszystkich wykazujacych ciekawosc swiata.
Autorem ksiazki jest fizyk, absolwent Uniwersytetu Poznanskiego, emeryt, byly nauczyciel fizyki i astronomii, wykladowca fizyki na wyzszych uczelniach.
To nie tylko astrofizyka i kosmologia. To takze dostepny dla wszystkich swojski jezyk narracji, humor, sentencjonalnosc, niekiedy ostra w swej wymowie publicystyka dotyczaca problemow wspolczesnosci. To takze nutki osobistej i filozoficznej zadumy nad natura istoty ludzkiej.
Jozef Gelbard jest autorem trzech ksiazek:
„Elementarne wprowadzenie do szczegolnej teorii wzglednosci nieco… inaczej”;
„Pofantazjujmy o Wszechswiecie I. Oscylujacy? To nie takie proste”;
„Pofantazjujmy o Wszechswiecie II. W glab materii: grawitacja w „podwymiarach”.
*****************

Elementarne wprowadzenie do szczegolnej teorii wzglednosci nieco… inaczej

Książka ta przedstawia niekonwencjonalne podejście do zagadnień nauczania STW, w szczególności na poziomie propedeutycznym. Tym stanowić może zachętę do podjęcia przez nauczycieli prób dydaktycznych o dużych szansach efektywności, między innymi dlatego, gdyż wskazuje na istotne przyczyny niepowodzeń dydaktycznych, odwlekających wprowadzenie teorii względności do programu nauczania; pomimo nieprzeciętnych walorów poznawczych i merytorycznej ważności tego działu fizyki.

Niezależnie od tego książka ta, poprzez specyficzną dydaktykę, wnosi coś nowego także do interpretacji STW. Przedstawia niekonwencjonalny sposób dojścia do ustaleń Teorii, w tym oryginalne, nieznane (dużo prostsze) sposoby wyprowadzenia niektórych wzorów relatywistycznych.

To praca nowatorska, nie tylko w sferze dydaktyki przedmiotu. Nowatorska między innymi dlatego, że także ujawnia istnienie specyficznych problemów natury filozoficznej, co wzbogaca bardzo narrację merytoryczną i wskazuje, poprzez dydaktykę, na możliwość nawet przewartościowań w odniesieniu do obowiązujących dziś paradygmatów.
Zawiera też ciekawe odniesienia do kosmologii, stanowiącej główną dziedzinę zainteresowań autora. Właśnie wydana została jego druga książka, główny owoc naukowych poczynań: Wszechświat grawitacji dualnej.

Książka ta służyć też może za pomoc dla studentów pierwszego roku fizyki uniwersyteckiej oraz dla studentów studiów technicznych jako materiał uzupełniający.

 


O ksiazce  TUTAJ

 

Wybrane cytaty z książki Wszechświat grawitacji dualnej

1. Chwalebną rolą matematyki jest to, że gdy zaczyna nas zwodzić nieskończonością wariantów, to znak, że nie tędy droga. To najlepszy wskaźnik, między innymi słuszności założeń wstępnych. Fizyki realnego świata należy poszukiwać gdzieś indziej. Moim (więcej, niż) skromnym zdaniem, kluczem do jednolitej teorii pola jest grawitacja dualna, przy tym matematyka, której wymaga jej opis powinna być dużo prostsza. Dla niektórych (rzemieślników) to wada.

Wiecej cytatow TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Nobel?? To nie w tym kierunku. Przede wszystkim przedstawiam określony system, specyficzny sposób myślenia, nie bazujący na tradycyjnych procedurach – ale nie po to, by negować cokolwiek. Aktualnie obowiązujący system, by być faktycznie akceptowalny i ponadczasowo uznany za prawdziwy, musi się zmierzyć z jakąś alternatywą, z systemem budowanym na innych podstawach, z systemem falsyfikowalnym, antycypującym i wyjaśniającym to, co znane z empirii. Wydaje mi się, że to znajduje się właśnie w mojej książce.
  Do dziś taka alternatywa nie pojawiła się. Cały opis Wszechświata dziś podporządkowany jest określonej megakoncepcji. Czy słusznej? Jeśli innej nie ma?… Dla mediów wszystko jest pewne i skończone.
  Wcale się nie zmartwię, jeśli okaże się, że system dzisiejszy wyjdzie z pojedynku bez szwanku. To mnie wzbogaci. To też spowoduje (zgodnie z mym życzeniem) zintensyfikowanie badań, choćby dla obalenia proponowanych przeze mnie antycypacji. Na tym skorzystają wszyscy zamieszani w tę aferę. Może także skorzysta nauka, dzięki zainspirowanym badaniom.
  W pracy swej kierowałem się wyłącznie ciekawością świata. Nie byłoby to możliwe, gdyby ograniczały mnie wymogi programu nauczania, regulaminy i obowiązki papierkowe. Będąc na emeryturze, będąc wolnym od tego wszystkiego, mogłem uczynić z wyobraźni źródło wszelkiej heurezy. To była autentyczna radość, najpierw przemyśleń o każdej porze dnia i nocy, a potem radość pisania. To była fascynująca przygoda intelektualna.
  Dziękuję za miłe słowa.
  PS. Jeśli ktoś chce nabyć książki, to najtaniej na stronie: bonito.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.