Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

23 listopada 2018 r.

izraelska służba więzienna rozpoczęła dużą operację prowadzoną jednocześnie w siedmiu zakładach karnych, która ma na celu rozbicie syndykatu mafii, który terroryzował strażników więziennych. W minionym tygodniu w kilku więzieniach doszło do serii zdarzeń z użyciem broni palnej, a nawet z granatami. W ocenie władz, działania te miały na celu zastraszenie strażników, aby byli ulegli i umożliwili swobodną działalność zorganizowanych grup przestępczych. Przeszukano dziesiątki cel, koncentrując działania policyjne na szefach organizacji przestępczych.


 w nocy palestyńscy terroryści ostrzelali punkt kontrolny Jalameh w północnej części Samarii. Nikt nie został ranny i nie odnotowano żadnych zniszczeń.’


. około 3 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Większość demonstrantów trzymała się w bezpiecznej odległości od płotu granicznego. Palono opony i skandowano antyizraelskie hasła. Jednak niektórzy zbliżyli się, rzucając kamienie w stronę izraelskich żołnierzy. W starciach rannych zostało 15 Palestyńczyków.


. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki, wezwał świat do pomocy w rozwiązaniu kwestii arabsko-palestyńskiej, popierając rozwiązanie dwupaństwowe. „Palestyńczycy wciąż czekają, aż społeczność międzynarodowa podejmie próbę rozwiązania palestyńskiego problemu, który został stworzony przez społeczność międzynarodową wraz z powstaniem Izraela w 1948 r. Niestety, nikt z was nie podejmuje poważnych, wiarygodnych i odpowiedzialnych kroków w celu rozwiązania tego problemu. Donald Trump tak naprawdę stanął po stronie Izraela, wziął błędną stronę historii. Jeśli Amerykanie nie chcą nic zrobić, Europa powinna to zrobić. Musimy wymusić zmianę, dlatego dążymy do wzrostu europejskiej roli, w tym poparcia międzynarodowej konferencji pokojowej. Nie jesteśmy odpowiedzialni za ochronę rozwiązania dwupaństwowego, to wasza odpowiedzialność. Nie wierzę, by ktokolwiek z was zaakceptował nowy reżim apartheidu, który pojawiłby się w XXI wieku.”


rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja jest gotowa zorganizować konferencję pokojową między Izraelczykami a Palestyńczykami, i działać jako mediator w rozmowach między nimi.


    24 listopada 2018 r.


wieczorem władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1,5 cm.


prezydent Iranu, Hassan Rouhani, przemawiając na konferencji, powiedział, że „jednym z złowieszczych skutków II wojny światowej było powstanie nowotworowego guza w regionie”, dodając później, że Izrael jest „fałszywym reżimem”. Rouhani wezwał narody muzułmańskie na całym świecie do zjednoczenia się i zniszczenia Izraela.


rząd oficjalnie zatwierdził nowego szefa Sztabu Generalnego, którym został gen. Avi Kochavi.


Prezydent Czadu ląduje w Izraelu


. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Czadu Idrissem Deby. Netanjahu powiedział: „Witamy w Izraelu i w Jerozolimie. Jest to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Czadu w Izraelu po długiej przerwie w naszych stosunkach … Czad jest bardzo ważnym krajem w Afryce i bardzo ważnym dla Izraela, nigdy nie przerwaliśmy naszego związku. Chcemy współpracować w walce z terroryzmem, dając naszym ludziom to, na co zasłużyli, wodę i bezpieczeństwo. Współpraca może przynieść dobre rezultaty – Izrael w przeszłości współpracował z krajami afrykańskimi w kwestiach dotyczących wody, teraz od dwóch lat współpraca ponownie rozkwita. Trzy razy byłem w Afryce, Afryce Wschodniej i Afryce Zachodniej. Mam nadzieję, że uda mi się odwiedzić Afrykę Środkową.” Ocenia się, że Czad może umożliwić poprawę stosunków Izraela ze swoimi muzułmańskimi sąsiadami, Mali i Nigrem. Jednym z celów rozmów z afrykańskimi państwami jest umożliwienie przelotu między Izraelem i Ameryką Łacińską nad tymi krajami, najpierw dla zagranicznych linii lotniczych, a ostatecznie także dla izraelskich linii lotniczych – skróciłoby to czas lotu do Brazylii o około cztery godziny.


    25 listopada 2018 r.


w Jerozolimie podpisano porozumienie w sprawie prywatyzacji koncernu zbrojeniowego Israel Military Industries (IMI). Zgodnie z umową, akcje IMI Systems zostaną przeniesione do Elbit Systems. Decyzja o prywatyzacji IMI została podjęta przez rząd w 2013 r. Pod koniec procesu prywatyzacji tej spółki zarządzanej przez rząd, w 2015 r. Elbit został liderem. Od czerwca 2017 r. prowadzone były w tej sprawie negocjacje. Osiągnięte porozumienie mówi, że Elbit zakupi od państwa koncern IMI za 1,8 mld szekli. W ramach porozumienia postanowiono, że koncern IMI opuści tereny poligonu przy Ramat haSzaron oraz tereny w Tirat haCarmel, na których państwo będzie mogło utworzyć nowe osiedla mieszkaniowe. Nowa fabryka IMI zostanie natomiast wybudowana w rejonie Ramat Beka na pustyni Negew. Premier Netanjahu powiedział: „Sprzedaż Israel Military Industries do Elbit Systems ułatwi rozwój izraelskiego przemysłu obronnego, wzmocni zdolności technologiczne Izraela i zwiększy eksport broni, co bezpośrednio przyczyni się do rozwoju izraelskiej gospodarki. Sprzedaż kończy długi i ważny proces, który rozpoczął się kilka lat temu. Ponadto sprzedaż pozwoli na oczyszczanie gruntów w obszarach o wysokim popycie, które teraz posłużą budownictwu mieszkaniowemu, a również umożliwi przeniesienie setek robotników na Negew i do Galilei.”

 


Unia Europejska zgodziła się wesprzeć budowę gazociągu łączącego Izrael z południową Europą. Umowa została podpisana przez Izrael, Grecję, Włochy i Cypr, przy wsparciu Unii Europejskiej. Rurociąg byłby najdłuższym i najgłębszym podwodnym gazociągiem na świecie. Jego długość wyniesie 2000 km, umożliwiając Izraelowi eksport gazu na Bałkany i do Europy Środkowej. Unia Europejska zgodziła się zainwestować 100 mln $ w studium wykonalności przed osiągnięciem porozumienia. Teraz, po dwóch latach intensywnych kontaktów, strony osiągnęły porozumienie, które zostanie przedstawione w tym tygodniu do rozpatrzenia przez państwa członkowskie. Szacuje się, że prace nad gazociągiem rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, a za 5 lat gaz będzie mógł popłynąć przez rurociąg na europejski rynek. W Europie ceny za gaz są dwukrotnie wyższe niż w Izraelu.


Netanjahu na temat wizyty prezydenta Czadu: „więcej krajów jest w drodze”


26 listopada 2018 r.


nad ranem izraelska policja aresztowała 32 Palestyńczyków będących mieszkańcami Wschodniej Jerozolimie. Wszyscy oni posiadali izraelskie dowody tożsamości. Zatrzymano ich pod zarzutami zaciągnięcia się do palestyńskich sił bezpieczeństwa, która nie ma prawa działać w obszarze Jerozolimy. Podczas przeszukań ich odmów znaleziono dokumenty palestyńskiej policji, wyposażenie wojskowe, amunicję, certyfikaty policyjne oraz duże kwoty gotówki.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z czeskim prezydentem Milosem Zemanem. Obaj politycy omówili problematykę procesu pokojowego oraz politykę Unii Europejskiej wobec Izraela. Zeman zapewnił, że Czechy będą kontynuować politykę walki z antysemityzmem. Wyraził także opinię, że nie wierzy w rozwiązanie dwupaństwowe. Później Zeman odwiedził Kneset.


prokurator generalny Avihai Mandelblit powiedział wieczorem: „Zamierzam wkrótce wydać opinię, zgodnie z którą Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nie ma uprawnień do dyskusji na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, ponieważ nie ma państwa palestyńskiego.”


 po południem palestyński terrorysta staranował samochodem izraelskich żołnierzy prowadzących prace inżynieryjne przy osiedlu żydowskim Karmei Tzur w północnej części Judei. Rannych zostało 3 żołnierzy. Napastnika zastrzelono.

 


Netanjahu podróż do Czadu, aby ogłosić wznowienie stosunków dyplomatycznych


 amerykańska stacja telewizyjna CNN przeprowadziła sondaż opinii publicznej w siedmiu krajach Europy Środkowej (w Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Polsce i Szwecji), który wykazał, że ponad jedna czwarta Europejczyków uważa, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na biznes i finanse. Niemal co czwarty Europejczyk twierdzi, że Żydzi mają również zbyt duży wpływ na obszary konfliktu i wojny na całym świecie. Jeden na pięciu twierdzi, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na media, a podobny odsetek uważa, że mają zbyt duży wpływ na politykę. Jednocześnie jedna trzecia Europejczyków, którzy wzięli udział w badaniu, przyznała, że w ogóle nic nie wiedzieli na temat Holocaustu. Ankieta wykazała, że co dziesiąty Europejczyk nigdy nie słyszał o Holokauście. Niewiedza o Holokauście jest szczególnie widoczna wśród młodych ludzi z Francji: jeden na pięciu pomiędzy 18 a 34 rokiem życia w tym kraju powiedział, że nigdy nie słyszał o Holokauście. W Austrii, miejscu narodzin nazistowskiego przywódcy Adolfa Hitlera, 12 % młodych ludzi powiedziało, że nigdy nie słyszało o Holokauście. Czterech na dziesięciu ankietowanych Austriaków przyznało, że wiedzieli „mało” o Holokauście. Połowa respondentów ze wszystkich krajów europejskich powiedziała, że wie dużo „o Holokauście, a jeden z pięciu powiedział, że ma „rozległą wiedzę” na ten temat. Jednocześnie Europejczycy powiedzieli, że uważają, że bardzo ważne jest zachowanie pamięci o Holokauście: dwie trzecie respondentów stwierdziło, że utrwalanie pamięci o Holocauście pomaga zapewnić, że takie okrucieństwa nigdy się nie powtórzą. Połowa Europejczyków twierdzi, że upamiętnianie Holokaustu pomaga dziś walczyć z antysemityzmem. Z drugiej strony jedna trzecia Europejczyków twierdzi, że Żydzi używają Holocaustu do promowania swoich stanowisk i celów. W ankiecie poruszono także kwestię związku Holocaustu, państwa Izrael, Żydów i antysemityzmu. Większość Europejczyków, 54 %, powiedziała, że Izrael ma prawo istnieć jako państwo żydowskie. Jedna trzecia respondentów uważa, że krytyka Izraela jest motywowana przez antysemityzm, a tylko co piąty uważa, że tak nie jest. Jednocześnie jedna trzecia uczestników ankiety i połowa ankietowanych w Polsce stwierdziła, że Izrael wykorzystuje Holocaust, aby uzasadnić swoje działania. Tylko jeden na pięciu sprzeciwił się temu stwierdzeniu. Podczas gdy wielu twierdziło, że antysemityzm stanowi rosnący problem w ich krajach – tak bardzo, że 40 % stwierdziło, że Żydzi są zagrożeni z powodu rasistowskiej przemocy w swoich krajach, a 50 % stwierdziło, że ich rządy powinny robić więcej w celu zwalczania antysemityzmu – niektórzy twierdzili że sami Żydzi są winni antysemityzmu wobec nich. Ponad jedna czwarta respondentów, 28 %, stwierdziła, że większość przejawów antysemityzmu w ich krajach jest odpowiedzią na działania Izraela. Prawie jeden na pięciu, 18 %, powiedział, że antysemityzm w ich krajach był odpowiedzią na codzienne zachowanie samych Żydów.


27 listopada 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z czeskim prezydentem Milosem Zemanem, który uczestniczył w otwarciu Domu Czeskiego w Jerozolimie. Jest to uważane za pierwszy etap przed przeniesieniem ambasady Czech do Jerozolimy. Netanjahu powiedział, że ma nadzieję, że dojdzie do tego już w przyszłym roku.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy w Izraelu odnotowano 2040 przypadków zachorowania na odrę. Najwyższą liczbę zachorowań odnotowano w Jerozolimie (874), Beit Shemesh (266), Safedzie (149), Bnei Brak (94) i Beitar Ilit (95). Wszystkie te miasta posiadają dużą populację ultraortodoksyjną, i to właśnie osoby z populacji religijnej znajdują się na szczycie zachorowań. W Tel Awiwie zachorowały 52 osoby. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii odry, w ostatnich tygodniach wydłużono godziny otwarcia klinik, zachęcając rodziców do szczepienia dzieci. Ponadto do dzielnic zamieszkanych przez ultraortodoksyjnych Żydów wysłano specjalne karetki, aby szczepić mieszkańców. Do akcji zachęcania mieszkańców do szczepień przyłączyli się nawet rabini.


nad ranem Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne w mieście Kalkilia w zachodniej części Samarii. Obrzucono kamieniami żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


przedstawiciele Hamasu powiedzieli, że ich organizacja jest skłonna przywrócić Autonomii Palestyńskiej bezpośrednią kontrolę nad Strefą Gazy w zamian za ogłoszenie wyborów i utworzenie rządu jedności narodowej. Hamas postawił jednak warunek, aby nowy rząd powstał w terminie 45 dni od przekazania władzy w Gazie. Natomiast wybory miały by odbyć się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.


przez przejście graniczne Kerem Shalom do Strefy Gazy wpuszczono dostawę szczepionek zakupionych przez UNRWA w Indiach. Szczepionki nie spełniają standardów określonych przez izraelskie ministerstwo zdrowia, jednak na prośbę UNRWA mogą być zastosowane w Strefie Gazy. Ma to na celu zapobiegnięcie możliwości wybuchu epidemii w strefie. W ostatnim czasie wznowiono regularne dostawy paliwa do Gazy, dzięki czemu elektrownia wznowiła normalną pracę i uruchomiono oczyszczalnię ścieków, co znacznie zmniejszyło ilość ścieków odprowadzanych do strumieni i do morza. Umożliwiono także dostarczanie wody do domowych gospodarstw kilka razy w tygodniu. Wcześniej dostawy wody odbywały się jeden raz dziennie, co powodowało, że mieszkańcy strefy często pili brudną wodę. WHO ostrzegło, że spożycie zanieczyszczonej wody może powodować choroby, takie jak żółtaczka, polio, tyfus, cholera i czerwonka. Przy wybuchu epidemii w Strefie Gazy, choroby te z łatwością mogłyby przedostać się do Izraela.


izraelski ambasador w ONZ, Danny Danon powiedział, że amerykański plan pokojowy został ukończony, a termin jego publikacji został skonsultowany z Izraelem. „O ile mi wiadomo, rozmawiają z nami wspominając o początku 2019 r., czyli to już wkrótce. Nie znamy szczegółów planu, ale wiemy, że jest on ukończony. Wdrożenie planu pokojowego na początku 2019 roku pozwoli Trumpowi zaprezentować go bez ingerencji w naszą debatę polityczną w Izraelu.”


 Korea Południowa zakupiła od izraelskiego koncernu Elta Systems dwa systemy radarowe Green Pine. Wartość kontraktu wynosi 292 mln $. Radar Green Pine jest systemem wczesnego ostrzegania, używanym w Izraelu jako system radarowy systemu obrony przeciwrakietowej Arrow. Jego celem jest wykrycie, identyfikacja i śledzenie wrogich pocisków balistycznych na krótkich odległościach. Jednak radar posiada zdolność wykrywania celów na odległość do 500 km. System odpowiada potrzebom Korei Południowej, która jest zagrożona ze strony Korei Północnej.


 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.