Uncategorized

Dobre wieści z Izraela – medycyna.

Jossi Szila,

 


Izraelscy naukowcy poinformowali o przełomie w diagnozowaniu i leczeniu raka. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryła nowy marker agresywności nowotworów złośliwych, umożliwiając nie tylko szybszą i dokładniejszą diagnozę, ale także wybór optymalnego leczenia dla każdego pacjenta.

Odkrycia dokonano w laboratorium profesora Jossi’ego Szila, (podaje czasopismo „Cell”). Naukowcy odkryli białko UBQLN4, którego zawartość w nowotworze złośliwym gwałtownie wzrasta na etapie rozwoju choroby, gdy nowotwór nabywa zdolność do agresywnego wzrostu i przerzutów. Stężenie tego białka w tkankach nowotworowych może służyć jako ważny wskaźnik kliniczny do wyboru odpowiedniego leczenia: naukowcy odkryli, że guzy o wysokiej zawartości tego białka reagują gorzej na radio i wiele rodzajów chemioterapii, ale dobrze reagują na inne rodzaje leczenia.

Wyjaśniając istotę odkrycia opinii publicznej za pośrednictwem biura prasowego Uniwersytetu w Tel Awiwie, profesor Szila powiedział, że jego laboratorium prowadzi badania nad „armią obrony genomu”, złożonym systemem, który od ponad dwudziestu lat chroni komórki przed uszkodzeniami genetycznymi pod wpływem różnych wpływów środowiska. Białko UBQLN4 jest jednym z setek „rezerwistów” tej armii, której „głównodowodzącym” jest białko ATM. Jednak zwiększona produkcja UBQLN4, jak odkryli naukowcy, przyspiesza rozwój nowotworów złośliwych i czyni je odpornymi na wiele rodzajów terapii przeciwnowotworowych. Jednak guzy o wyższej zawartości UBQLN4 są bardziej podatne na inne rodzaje leczenia.

Dzięki pojawieniu się metod wykrywania nowotworów złośliwych na najwcześniejszych etapach rozwoju, onkolodzy odkryli niedawno, że duża część nowotworów rośnie tak wolno, że nie stanowi zagrożenia dla życia pacjenta – i nie wymaga natychmiastowego leczenia. Eksperci zaczęli mówić o naddiagnozowaniu raka i zdali sobie sprawę, że znaczna część „skutecznie wyleczonych” z powodu wczesnej diagnozy pacjentów, wcale nie wymagała leczenia, nie było potrzeby poddawania się często bardzo trudnych zabiegów. W tej sytuacji pojawienie się nowego markera, który niezawodnie wskazuje na zagrożenie związane z nowotworem, może być ważnym przełomem w onkologii.

Chabad Lubawicz Polska

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. To rokuje wielkie nadzieje dla chorych i jest przełomem w leczeniu raka.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.