Ciekawe artykuly

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

17 lutego 2019 r.


na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono nowo mianowanego ministra spraw zagranicznych, którym został Israel Katz. Gabinet bezpieczeństwa zdecydował o wprowadzeniu polityki kompensującej płatności Autonomii Palestyńskiej na rzecz terrorystów. Zgodnie z uchwaloną przez Kneset ustawą (w lipcu 2018 r.) kwota 507 mln szekli miała być potrącona z ceł pobieranych na rzecz Autonomii Palestyńskiej. Według oceny ministerstwa obrony, Autonomia Palestyńska taką kwotę wypłaciła terrorystom i ich rodzinom w 2018 r. Dlatego izraelski rząd postanowił wstrzymać przekazanie tej kwoty palestyńskim władzom. Premier Netanjahu polecił siłom bezpieczeństwa przeanalizowanie kolejnych płatności. Przed podjęciem decyzji premier i rząd zostali poinformowani, że Autonomia Palestyńska prawdopodobnie dokładnie taką kwotę odliczy od środków przekazywanych do Strefy Gazy, co wpłynie destrukcyjnie na sytuację humanitarną i bezpieczeństwo w strefie.


 izraelska policja eksmitowała arabską rodzinę z domu w muzułmańskiej dzielnicy na Starym Mieście Jerozolimy, po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że prawowitymi właścicielami budynku są Żydzi. Podczas eksmisji doszło do starć z policjantami, którzy aresztowali 2 Arabów. Budynek był własnością żydowskiej rodziny do 1948 r., kiedy to podczas wojny o niepodległość Izraela zostali zmuszeni do opuszczenia Starego Miasta przez jordańskich żołnierzy. Dom został zajęty przez arabską rodzinę Abu Asab, jednak prawowicie właściciele od 1967 r. dochodzili swoich praw.


 wieczorem kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W pewnym momencie rzucono improwizowany ładunek wybuchowy, którego wybuch zranił 1 izraelskiego żołnierza. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały 2 przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu. W starciach rannych zostało 9 Palestyńczyków.


 podczas Konferencji Pokoju i Bezpieczeństwa w Monachium (Niemcy) irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zasrif oskarżył Izrael o dążenie do wojny. „Na pewno niektórzy ludzie szukają wojny.” Zarif potwierdził, że irańskie siły były obecne w Syrii, ale „na zaproszenie syryjskiego rządu i wyłącznie w celu zwalczania terroryzmu”. Zarzucił Izraelowi łamanie międzynarodowego prawa poprzez kampanię bombardowania Syrii, oraz skrytykował europejskie mocarstwa za milczenie w tej kwestii. „Ryzyko wojny jest wysokie. Ryzyko będzie jeszcze większe, jeśli będziecie przymykali oczy na poważne naruszenia prawa międzynarodowego.” Przedstawiciel Izraela, Benny Gantz powiedział: „Właśnie wysłuchaliście ministra spraw zagranicznych Zarifa. Nie dajcie się zwieść jego elokwencji. Nie dajcie się zwieść jego kłamstwom. Jako były szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela posiadałem dokładne informacje z pierwszej ręki na temat tego, co naprawdę dzieje się w Iranie, dlatego mogę z całą pewnością stwierdzić, że reżim, który reprezentuje Zarif, jest jednym wielkim złem. Publicznie apeluje o zniszczenie mojego narodu, wiesza homoseksualistów, uciska kobiety, prześladuje mniejszości i łamie prawa człowieka, podkopuje stabilność na całym Bliskim Wschodzie i sponsoruje terror na całym świecie, stanowiąc poważne zagrożenie dla Bliskiego Wschodu.” Gantz dodał, że libański Hezbollah jest najbardziej niebezpieczną organizacją terrorystyczną na świecie.


polski premier Mateusz Morawiecki odwołał planowany udział na zbliżającym się w tym tygodniu szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Zamiast tego Polska wyśle ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.


18 lutego 2019 r.


władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu, w ciągu tygodnia czasu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 10,5 cm, a od początku zimy wzrósł o 1,405 metra. Poziom wody znajduje się teraz 23 cm poniżej dolnej czerwonej linii, ale oczekuje się, że do końca pory deszczowej powinien ją przekroczyć. Ostrzeżono jednak, że pomimo dobrych opadów, podczas lata poziom wody w jeziorze ponownie spadnie poniżej dolnej czerwonej linii.


premier Benjamin Netanjahu przemawiając na Konferencji Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich powiedział: „W krajach arabskich, podobnie jak w wielu krajach muzułmańskich, pytanie brzmi: Jak walczyć z radykalnym islamem. W zeszłym tygodniu w Warszawie zobaczyliśmy coś niesamowitego – było 64 ministrów, przedstawicieli 60 państw, wraz z przedstawicielami krajów arabskich – przedstawiciele arabskich państw przyjechali na konferencję i rozmawiali o Iranie. Powiedzieli, że Iran jest dziś największym niebezpieczeństwem, a jeden z nich, gdy został zapytany o wojskową działalność Izraela przeciwko wysiłkom Iranu na rzecz osiedlenia się w Syrii, to jego odpowiedź brzmiała: Każdy kraj ma prawo się bronić. Mówili o znalezieniu rozwiązań problemów na Bliskim Wschodzie i powiedzieli: Tak, chcemy rozwiązać problem izraelsko-palestyński, ale nie da się go rozwiązać, dopóki nie powstrzymamy irańskiej agresji.”


. po południem Palestyńczycy wszczęli rozruchy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, domagając się swobodnego wejścia na teren meczetu Al-Aksa. Doszło do starć z izraelskimi policjantami, którzy aresztowali 5 demonstrantów. Policja ze względów bezpieczeństwa zamknęła jedną z bram prowadzących na teren meczetu. Decyzję tę potępiła Jordania.


 w nocy palestyńscy terroryści rzucili bombę w stronę izraelskich żołnierzy prowadzących rutynowe działania operacyjne w rejonie arabskiej miejscowości Anabta w zachodniej części Samarii. Nikt nie został ranny.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas oficjalnie ogłosił, że jeśli Izrael wprowadzi swoje represje fiskalne, wówczas Autonomia Palestyńska odmówi przyjęcia wszystkich środków finansowych należnych od Izraela za pobierane podatki i opłaty celne. W 2018 r. Izrael pobrał 8 mld szekli z podatków i ceł należnych Autonomii Palestyńskiej, średnio 670 mln szekli miesięcznie. W tym samym 2018 r. Autonomia Palestyńska wypłaciła 502,7 mln szekli terrorystom i ich rodzinom. Kwotę tą Izrael odciął od środków przekazywanych Autonomii Palestyńskiej. Jeśli teraz Abbas odmówi przyjęcia pozostałej kwoty funduszy, będzie to oznaczać ukaranie całej palestyńskiej populacji i pogorszenie się sytuacji humanitarnej w Autonomii Palestyńskiej.


wieczorem około 500 Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


 polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie wyśle swojej delegacji na szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4) organizowany w tym tygodniu w Jerozolimie, podając jako przyczynę napięcie dyplomatyczne między Izraelem a Polską po ostatnich wypowiedziach Netanjahu i Katza. „Słowa izraelskiego ministra spraw zagranicznych są rasistowskie i nie do przyjęcia. Oczywiste jest, że nasz minister spraw zagranicznych Czaputowicz nie pojedzie na szczyt.” Morawiecki powiedział także, że kwestia restytucji żydowskiego mienia jest „zamkniętą sprawą” i że Polska została „zwolniono” z odpowiedzialności. „Konsekwentnie zajmujemy się tą sprawą i wyjaśniliśmy, że oczekiwanie polskich odszkodowań za zbrodnie nazistowskie jest oparte na podstawowym nieporozumieniu. Polska padła ofiarą Niemiec i Związku Radzieckiego. Niemcy zniszczyli nasz kraj i chcieli zniszczyć Polaków. Jesteśmy tymi, którzy są uprawnieni do odszkodowań. Co więcej, kwestia zwrotu mienia Żydom amerykańskim pochodzenia polskiego została całkowicie rozwiązana. Wiele lat temu podpisaliśmy umowę z Amerykanami w tej sprawie i zwalnia ona nas od odpowiedzialności. Chcę to jasno powiedzieć, ten problem nie istnieje w tej chwili.” Stanowisko Polski poparły Czechy, ogłaszając, że szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie zostaje odwołany. Zamiast tego odbędą się dwustronne spotkania.


naczelny rabin Polski, Rabin Michael Schudrich wraz z przywódcami społeczności żydowskich w Polsce, wystosował ostry list protestacyjny przeciwko wczorajszej wypowiedzi izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, w której powiedział, że „Polacy wysysają antysemityzm z mleka matki”. W liście napisano, że „słowa nieżyjącego premiera Icchaka Szamira, cytowane przez ministra Israela Katza, były niewłaściwe, gdy zostały pierwotnie wypowiedziane w 1989 roku, kiedy stosunki między Polską a Izraelem były odbudowywane po okresie komunistycznym. Jeszcze gorsze są dzisiaj, trzydzieści lat później, kiedy obie strony czynią tak wiele …”


19 lutego 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze słowackim premierem Peterem Pellegrini. Obaj politycy uzgodnili, że Netanjahu odwiedzi Słowację, aby promować izraelskie technologie i przedsiębiorstwa. Pellegrini powiedział: „Zapraszam pana premiera do odwiedzenia Bratysławy. Jesteśmy chyba ostatnim państwem, w którym izraelski premier nigdy nie był lub nigdy nie odwiedził.” Netanjahu odpowiedział: „Jestem zachwycony zaproszeniem. Po prostu muszę zostać ponownie wybrany.” Netanjahu z zadowoleniem przyjął fakt, że Słowacja wkrótce otworzy nowe centrum informacyjne dla kultury i innowacji w Jerozolimie. Powiedział: „Mam nadzieję, że jest to pierwszy krok do otwarcia słowackiej ambasady w Jerozolimie, ale będziemy mieli czas, aby o tym mówić.”


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się z czeskim premierem Miloszem Zemanem.


 nieznani sprawcy wymalowali swastyki na 80 nagrobkach na żydowskim cmentarzu w wiosce Quatzenheim we Francji.


. polski rząd zażądał, aby Izrael oficjalnie przeprosił za oświadczenia ministra spraw zagranicznych Israel Katza. Polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski powiedział, że Izrael musi „zdystansować się od wypowiedzi swojego ministra spraw zagranicznych i za to przeprosić.” Jeden z doradców premiera Mateusza Morawieckiego, Marek Suski ostrzegł, że jeśli nie będzie takich przeprosin, wówczas ucierpią stosunki między Izraelem a Polską. „Ponieważ nie możemy dopuścić do oszczerstw na arenie międzynarodowej.” Marszałek polskiego senatu, Stanisław Karczewski, wezwał izraelskich przywódców do „powstrzymania się od ich antypolskich wypowiedzi”.


Efraim

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.