Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

24 lutego 2019 r.


izraelska policja zatrzymała na kilka godzin najwyższego imama Waqfu, Szejka Abdel-Azeem Salhaba, po tym jak wzywał do arabskich zamieszek na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie i otworzył zamknięty budynek na zboczu wzgórza. Zatrzymano także jego zastępcę, Szejka Najacha Baqirata. Jordański ambasador w Izraelu złożył skargę do ministerstwa spraw zagranicznych przeciwko zatrzymaniu i przesłuchaniu urzędników muzułmańskiego Waqfu. Adwokat Salhaba powiedział, że izraelska policja zabroniła mu dostępu do kompleksu meczetu Al-Aksa przez siedem dni.


Hamas zorganizował wielotysięczną demonstrację w Gazie, podczas której wzywano Mahmouda Abbasa do rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej. Wezwano Autonomię do wypłacenia zaległych pensji, oraz zażądano zwiększenia dostaw energii elektrycznej.


oficjalny rzecznik militarnego skrzydła Islamskiego DżihaduBrygad Al-Quds, Abu Hamza powiedział, że jego organizacja posiada rakiety zdolne do uderzania celów znajdujących się na północ od izraelskiego miasta Netanja. Hamza powiedział, że inżynierom Islamskiego Dżihadu udało się opracować rakiety zdolne do uderzenia w Jerozolimę, Tel Awiw, Netanię, a nawet na północ od niej. Dodał, że to, co zostało zabrane siłą, zostanie zwrócone tylko siłą. Ostrzegł „wroga syjonistycznego”, mówiąc, że jednostka rakietowa Islamskiego Dżihadu jest gotowa odpowiedzieć na każdy głupi akt agresji, przekształcając miasta i miejscowości w Izraelu w „piekło”. „Wróg syjonistyczny nie ma miejsca na ziemi Palestyny, musi opuścić tą błogosławioną ziemię lub będzie cierpiał od zadawanych mu ciosów jeden po drugim.”


 egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi i saudyjski król Salman na szczycie Liga Arabska – Unia Europejska. w mieście Sharm el-Sheikh (Egipt) oświadczyli, że sprawa palestyńska pozostaje najważniejszą sprawą dla wszystkich krajów arabskich. Al-Sisi podkreślił, że sprawa palestyńska jest jednym z głównych źródeł konfliktów regionalnych. „Nie mogę nie ostrzec przed skutkami kontynuacji tego konfliktu we wszystkich naszych krajach.” Król Salman podkreślił znaczenie sprawy palestyńskiej, chwalając przy tym stanowisko państw Unii Europejskiej w tej sprawie. „Sprawa palestyńska jest priorytetem dla państw arabskich i należy podjąć wysiłki, aby odzyskać prawa narodu palestyńskiego.” Szczyt państw Ligi Arabskiej i Unii Europejskiej zebrał przedstawicieli 28 krajów europejskich i 21 państw arabskich, którzy przez dwa dni dyskutują nad wyzwaniami i możliwościami wzmocnienia współpracy. Palestyński przewodniczący Mahmud Abbas powiedział, że amerykańska inicjatywa pokojowa i wszelkie inne plany polityczne, które nie opierają się na międzynarodowych rezolucjach, zawiodą, jeśli nie doprowadzą do ustanowienie niezależnego i suwerennego państwa palestyńskiego ze wschodnią Jerozolimą jako jego stolicą. Dodał, że arabska inicjatywa pokojowa z 2002 r. jest jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju. Abbas wezwał także kraje europejskie do podjęcia kroków w celu zaprowadzenia pokoju, przede wszystkim do powstrzymania izraelskiego osadnictwa, ustanowienia dwupaństwowego rozwiązania, uznania państwa Palestyna oraz przyznania temu państwu pełnego członkostwa w instytucjach ONZ.


izraelski reżyser Guy Nattiv zdobył Oscara za krótkometrażowy film fabularny w „Skin„. Film opowiada o przestępstwie z nienawiści i jego konsekwencjach. Opowiada historię dwójki dzieci, jedno białe i drugie czarne.


25 lutego 2019 r.


rano na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot przywożący do Izraela grupę 243 nowych żydowskich imigrantów z Ukrainy. Ich przelot zorganizowała Międzynarodowa Wspólnota Chrześcijan i Żydów (Keren L’Yedidut).


przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh, ogłosił, że jego organizacja będzie wywierać na Izrael jak największą presję, tak aby przestał nękać więźniów terrorystycznych przebywających w izraelskich więzieniach. Hanijeh podkreślił, że Hamas ściśle monitoruje wydarzenia w izraelskich więzieniach i jest w stałym kontakcie z przywódcami palestyńskich więźniów.


 w nocy nieznani sprawcy ciężko pobili naczelnego rabina Argentyny, Rabina Gabriela Dawidowicza. Został on brutalnie zaatakowany w swoim domu w Buenos Aires. Zaatakowano również jego żonę, oraz ukradziono ich rzeczy osobiste. W wyniku ataku rabin został hospitalizowany w lokalnym szpitalu i jest w ciężkim stanie (złamane co najmniej dziewięć żeber oraz siniaki na całym ciele). Dzień wcześniej zdewastowano żydowski cmentarz w mieście San Luis w Argentynie.


26 lutego 2019 r.


grupa naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona i Uniwersytetu Tel Awiwu opublikowała raport z którego wynika, że pogarszające się warunki sanitarne w Strefie Gazy mogą mieć bezpośredni wpływ na Izrael, ponieważ Palestyńczycy będą coraz bardziej uciekać z tej biednej nadmorskiej enklawy. W raporcie zwrócono uwagę, że Izrael od lat boryka się z licznymi zagrożeniami ze Strefy Gazy, i Siły Obronne Izraela są doskonale wyposażone oraz wyszkolone, aby stawić czoła tym wyzwaniom, jednak teraz pojawiło się zupełnie nowe zagrożenie, które jest równie niebezpieczne jak tunele terrorystyczne lub rakiety. „Ciągłe pogarszanie się stanu sanitarnego, środowiskowego i zdrowotnego w Strefie Gazy może stanowić największe zagrożenie dla Izraela. Scenariusz, w którym Palestyńczycy gromadzą się na granicy Strefy Gazy, jest wyzywająco prawdopodobny, a Izraelczycy żyjący w społecznościach graniczących z Gazą będzie pierwszym, którzy poniosą konsekwencje. Załamanie się kanalizacji, systemu zaopatrzenia w wodę i systemu opieki zdrowotnej w Gazie doprowadzi do wybuchu chorób zakaźnych, co może doprowadzić do rozpaczliwej sytuacji tamtejszej populacji, która będzie chciała przekroczyć granicę Izraela lub weźmie udział w brutalnych starciach wzdłuż ogrodzenia granicznego. Kontynuacja obecnej sytuacji sanitarnej w Strefie Gazy stwarza wiele zagrożeń, które stanowią znaczące wyzwanie strategiczne, które wymaga wielodyscyplinarnego i wielosektorowego działania.” Raport przedstawia ekstremalny scenariusz, w którym w Strefie Gazy wybucha epidemia chorób zakaźnych, zmuszając tysiące Palestyńczyków do opuszczenia swoich domów i zgromadzenia się na granicach izraelskich w oczekiwaniu na leczenie, pomoc lub wpuszczenie na terytorium Izraela. W scenariuszu tym pojawił się termin „uchodźców środowiskowych”. Zwrócono przy tym uwagę, że niewłaściwa eksploatacja kanalizacji w Gazie w ciągu kilku ostatnich lat doprowadziła do skażenia izraelskiej plaży Zikim oraz zakłóceń pracy zakładu odsalania wody morskiej w Aszkelonie. Kolejną niepokojącą konsekwencją jest postępujące zanieczyszczenie zbiorinika wody Shikma, który znajduje się na terytorium Izraela. Dalsze zanieczyszczenie tego zbiornika może przynieść niekontrolowane rozmnażanie się komarów przenoszących takie choroby jak np. gorączkę zachodniego Nilu, z którą są trudności w sąsiednim Egipcie. Ta nowa rzeczywistość jest zupełnie nowym zagrożeniem dla mieszkańców Izraela, a wybuch epidemii mógłby pochłonąć więcej ofiar niż rakiety wystrzeliwane ze Strefy Gazy.


Siły Obronne Izraela zakończyły trzydniowe niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe Południowego Dowództwa. Ćwiczenie obejmowało niezapowiedzianą mobilizację oddziałów, transport jednostek do centrum treningowego Tze’alim na pustyni Negew, przygotowania się do działań bojowych oraz symulację wielozadaniowych działań operacyjnych w Strefie Gazy. W ćwiczeniach wzięły udział jednostki piechoty, siły pancerne, artyleria, lotnictwo, oddziały inżynieryjne i transportowe, oraz wywiad. Celem było sprawdzenie zdolności mobilizacyjnych i możliwości operacyjnych do bitwy w Strefie Gazy. Południowe Dowództwo wykorzystało mobliność jednostek, sprawność związków operacyjnych oraz siłę ognia artylerii i lotnictwa. Sprawdzono także wsparcie jednostek logistycznych oraz służb ratowniczych, które tranowały różne sytuacje awaryjne na polu walki w terenie. Całe ćwiczenie odbyło się w trybie szybkiej bitwy, z szerokim wykorzystaniem nocnych działań jednostek pancernych. Z wynikami ćwiczeń zapoznał się szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi.


wieczorem przed odlotem do Rosji, premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Jutro w Moskwie spotkam się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W centrum naszych rozmów jest irański establishment w Syrii, przeciwko któremu działamy, atakujemy jego bazy i nadal będziemy działać przeciwko niemu – i porozmawiam o tym z prezydentem. Będziemy działać, dopóki nie usuniemy Irańczyków z Syrii, ponieważ Iran grozi zniszczeniem Izraela, a my nie pozwolimy na utworzenie jego baz blisko naszej granicy.” Spotkanie Netanjahu z Putinem miało pierwotnie odbyć się w zeszłym tygodniu, ale zostało opóźnione o tydzień z powodu kampani wyborczej w Izraelu.


 palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki zwrócił się do Rady Praw Człowieka ONZ o podjęcie praktycznych kroków w celu ochrony rozwiązania dwupaństwowego. Jego prośba obejmuje działania mające na celu zapewnienie sprawiedliwości narodu palestyńskiego, realizację jego praw do samostanowienia, utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego z Jerozolimą jako jego stolicą, oraz zapewnienie „prawa do powrotu” uchodźców palestyńskich do domów, z których pochodzą. Maliki użył słów takich jak „izraelska okupacja”, która jest „nielegalna i kolonialistyczna” oraz „rasistowska”, co znalazło odzwierciedlenie w 180 „rasistowskich” ustawach przyjętych przez Kneset.


 wieczorem grupa Palestyńczyków podjęła próbę uszkodzenia ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze wezwali do oddalenia się, a następnie otworzyli ogień. Rannych zostało 4 Arabów.

 


. Bloomberg opublikował indeks najbardziej zdrowych państw, w którym Izrael uklasyfikował się na 10. miejscu. Sondaż przeprowadzono w 169 państwach na całym świecie, biorąc pod uwagę długość życia, dostęp do opieki medycznej, zagrożenia dla zdrowia itp. Najzdrowszą dietą okazała się dieta śródziemnomorska uzupełniona oliwą z oliwek z orzechami. Cechą charakterystyczną jest obniżona zawartość tłuszczu w pokarmach, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Pierwszych najlepszych dziesięć państw to: Hiszpania, Włochy, Islandia, Japonia, Szwajcaria, Szwecja, Australia, Singapur, Norwegia i Izrael. Stany Zjednoczone uplasowały się na 64 pozycji, w dużej mierze z powodu wysokiego wskaźnika otyłości.


27 lutego


po południem wybuch urządzenia wybuchowego podwieszonego pod balon wypuszczony ze Strefy Gazy, uszkodził budynek w przygranicznej osadzie na terytorium Izraela. Nikt nie został ranny.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Było to pierwsze spotkanie obu polityków od czasu zestrzelenia nad Syrią rosyjskiego samolotu wywiadowczego. Podczas trzygodzinnego spotkania na Kremlu, szef wywiadu wojskowego Tamir Heiman przekazał Putinowi dane wywiadowcze dotyczące irańskiej obecności wojskowej w Syrii. Netanjahu powiedział: „Największym zagrożeniem dla stabilności i bezpieczeństwa regionu jest Iran, a my zrobimy wszystko, aby zapobiec temu zagrożeniu.” Netanjahu i Putin uzgodnili utworzenie wspólnego zespołu do realizacji celu wyparcia irańskich sił z Syrii. Ponadto obaj przywódcy omówili obecność Irańczyków na Wzgórzach Golan w pobliżu granicy z Izraelem, co jest sprzeczne z wcześniejszymi deklaracjami Rosji. Obaj politycy zapewnili o dobrych więziach między oboma krajami, a Netanjahu zaprosił Putina do odwiedzenia Jerozolimy w celu otwarcia pomnika upamiętniającego ofiary oblężenia Leningradu podczas II wojny światowej. Putin powiedział, że przyjedzie.


wysoki doradca prezydenta Jared Kushner, specjalny przedstawiciel ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt oraz specjalny przedstawiciel ds. Iranu Brian Hook spotkali się z królem Bahrajnu Hamad binem Isa Al Khalifem i księciem Salmanem bin Hamadem Al Khalifem. Omówiono amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu.


szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat skrytykował działania Jareda Kushnera. „Kushner odwiedził sześć krajów Bliskiego Wschodu, aby rozmawiać o przyszłości Palestyńczyków, ale zdecydował się nie rozmawiać z nami – jest to niedopuszczalna sytuacja.”


amerykański dziennik New York Times napisał, że amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu przewiduje zainwestowanie 25 mld $ w Autonomii Palestyńskiej w ciągu dekady. Pieniądze te mają pochodzić z krajów arabskich.


28 lutego 2019 r.


obfite opady deszczu spowodowały wystąpienie lokalnych podtopień w rejonie Jerozolimy. W ciągu trzech godzin w Jerozolimie spadło 30 mm deszczu, a w ciągu ostatniej doby około 107 mm. W dzielnicy Ein Karem ewakuowano uczniów szkoły rolniczej. Służby ratownicze ewakuowały także pasażerów samochodów, które zostały unieruchomione przez powódź. Zagrożenie możliwością wystąpienia powodzi ogłoszono także w rejonie Doliny Jordanu, Morza Martwego i na pustyni Judzkiej.


przewodniczący niezależnej komisji śledczej ONZ ds. protestów na okupowanych terytoriach palestyńskich, Santiago Canton przedstawił raport do Rady Praw Człowieka ONZ. Canton oświadczył: „Izraelscy żołnierze dopuszczali się łamania międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego, a niektóre z tych naruszeń mogą stanowić zbrodnie wojenne lub zbrodnie przeciwko ludzkości. Ponad sześć tysięcy nieuzbrojonych demonstrantów zostało postrzelonych przez wojskowych snajperów w ciągu kilku tygodni protestów. Komisja znalazła uzasadnione powody, aby sądzić, że izraelscy snajperzy strzelali do dziennikarzy, pracowników służby zdrowia, dzieci i osób niepełnosprawnych, wiedząc, że są one wyraźnie rozpoznawalne jako takie. Demonstracje miały charakter cywilny, z wyraźnie określonymi celami politycznymi. Pomimo pewnych aktów znacznej przemocy, Komisja stwierdziła, że demonstracje nie stanowiły kampanii bojowej ani militarnej.” Komisja badała wydarzenia z okresu od 30 marca do 31 grudnia 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu potępił sprawozdanie Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie izraelskiej reakcji na zamieszki w Strefie Gazy. „Izrael odrzuca raport Rady Praw Człowieka ONZ. Rada tworzy nowe zapisy obłudy i kłamstwa, z obsesyjną nienawiścią do Izraela, jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie. Hamas jest tym, który strzela rakietami w izraelskich cywilów, rzuca bomby i przeprowadza terrorystyczne działania podczas gwałtownych demonstracji wzdłuż ogrodzenia granicznego. Izrael nie pozwoliHamasowi szkodzić suwerenności Izraela i jego obywatelom, oraz będzie bronił swojego prawa do samoobrony. Żołnierze Sił Obronnych Izraela będą kontynuować zdecydowaną obronę obywateli Izraela przed atakami Hamasu i innych organizacji terrorystycznych finansowanych przez Iran, który deklaruje zamiar zniszczenia Izraela.”


wieczorem rozpoczęła się oficjalna sprzedaż biletów na Konkurs Piosenki Eurowizja 2019, który odbędzie się w Tel Awiwie. W ciągu półtora godziny sprzedano wszystkie bilety, a dodatkowa pula zostanie sprzedana w okolicach święta Pesach. Ceny biletów wahają się od 1150 do 1350 szekli na sali, 1500 szekli w pierwszym rzędzie, a najlepsze miejsca siedzące kosztują 1700 szekli, przy czym miejsca z posiłkami i napojami kosztują 2000 szekli.


sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że pokój na Bliskim Wschodzie nie zostanie osiągnięty bez „sprawiedliwego i trwałego politycznego rozwiązania kwestii palestyńskiej”. Dodał, że „jedynym rozwiązaniem dla życia w bezpieczeństwie i pokoju jest wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego, w przeciwnym razie jedyną alternatywą jest rozwiązanie oparte na jednym państwie.” Zwrócił przy tym uwagę, że byłoby to państwo apartheidu. Erekat stwierdził także, że „Judaizm nie jest i nie jest dla nas zagrożeniem, a źródłem problemu jest izraelska okupacja, która dąży do przekształcenia konfliktu w konflikt religijny”.


1 marca 2019 r.


służby wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu ostatniej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 6 cm. Na górze Hermon spadło 20 cm śniegu. Rzecznik władz wodnych, Uri Schor powiedział: „Po pięciu latach suszy w końcu mieliśmy względnie dobry rok, który nawet trochę przewyższał średnią pod względem źródeł wody. Jeśli na przykład weźmiemy Kinneret, widzimy, że w wyniku ostatnich opadów poziom wzrósł o sześć centymetrów od wczoraj do dzisiejszego ranka. Jesteśmy dokładnie osiem i pół centymetra nad dolną czerwoną linią. Od początku sezonu odnotowaliśmy wzrost o 72,5 cm, co stanowi fantastyczny wzrost. Średni zimowy wzrost poziomu Kinneret wynosi około 65 cm, więc jesteśmy powyżej średniej. Zima jeszcze się nie skończyła i oczekuje się dalszego wzrostu Kinneret. Deszcz teraz pada na północy, i będzie padał w weekend, dodając jeszcze więcej centymetrów do Kinneretu, co jest dobre. Większość zbiorników na północy jest całkowicie wypełniona – jest to jeden z czynników, który przyczynił się do wzrostu Kinneret. Gleba jest nasycona i deszcz spływa do Kinneret, a silne przepływy strumieni będą nadal dostarczać wodę do Kinneretu jeszcze przez cały marzec. Wszyscy modlimy się o kolejne dobre lata błogosławieństw, ale musimy być przygotowani na coś przeciwnego, zarówno na szczeblu państwowym, jak i w indywidualnym korzystaniu z wody, która musi być bardziej rozsądna, aby zapobiec marnowaniu wody. Kinneret jest nadal cztery i pół metra za nisko. Odnotowaliśmy imponujący wzrost, ale latem poziom wody drastycznie spadnie. Musimy utrzymać wodę z powodu zmian klimatycznych. W ciągu ostatnich trzydziestu lat obserwujemy spadek ilości opadów w naszym regionie, co w połączeniu ze wzrostem zapotrzebowania na wodę ze względu na wzrost liczby ludności i poziomu jakości życia, wymusiło na państwie budowę kolejnych zakładów odsalania wody i oczyszczalni ścieków. Tworzymy także kompletny system, który ma transportować odsoloną wodę z zachodniej Galilei do Kinneret, aby uzupełnić niedobory wody, abyśmy nie straciliśmy tego źródła wody pitnej. Ale teraz wszyscy są naprawdę szczęśliwi i zadowoleni z obecnego wzrostu.”

 


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.