Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.4 – 12.4


10 kwietnia 2019 r


. w nocy premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Naród Izraela po raz piąty okazał mi swoje zaufanie. Już dziś wieczorem zacząłem rozmowy z szefami partii prawicowych, naszymi naturalnymi partnerami. Już dziś wieczorem prawie wszyscy z nich publicznie zadeklarowali, że zalecą mnie do utworzenia następnego rządu. Zamierzam szybko zakończyć pracę, aby ustanowić nacjonalistyczny, stabilny rząd. To będzie rząd prawicowy, ale zamierzam być premierem wszystkich obywateli Izraela. Prawicowych i lewicowych, zarówno Żydów, jak i nie-Żydów. Wszystkich obywateli Izraela. Stawiamy czoła ogromnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki, społeczeństwa, stosunków zagranicznych. Wyzwania bezpieczeństwa i wyzwania dla normalizacji oraz pokoju ze światem arabskim. Jestem pewien, że łącząc siły, będziemy w stanie sprostać wszystkim tym wyzwaniom.” Prawicowa partia Likud tradycyjnie wejdzie w koalicję z religijnymi ultraortodoksyjnymi partiami Szas i Zjednoczonym Judaizmem Tory. Netanjahu będzie również polegał na partnerach z Unii Prawicowych Partii i Kulanu. Oczekuje się także, że do koalicji rządowej dołączy także Israel Beiteinu ze swoim liderem Avigdorem Liebermanem.


 prezydent Reuven Rivlin odwiedził Kneset, gdzie trwa liczenie głosów po wyborach powszechnych. Rivlin podziękował wszystkim członkom komisji wyborczych. Spotkał się także z przewodniczącym izraelskiej komisji wyborczej, Hananem Melcerem. Obaj omówili wyniki wyborów. Okazało się, że około 325 tys. głosów zostało unieważnionych, ponieważ w kopertach znajdowały się po dwie kartki z głosami. Omówiono także perspektywy powstania nowego rządu. W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się konsultacje prezydenta z przywódcami partii politycznych, aby ustalić kandydata, któremu zostanie powierzona misja utworzenia nowego rządu. Wymogiem jest posiadanie 61 mandatów poselskich przez koalicję kandydata na premiera. Będzie on miał następnie 28 dni na utworzenie rządu. Prezydent posiada możliwość przedłużenia tego czasu o dodatkowe 14 dni. Wstępne wyniki wyborcze mówią, że blok partyjny Likudu uzyskał 65 miejsc w Knesecie. Wygląda na to, że w Knesecie będzie więcej ultraortodoksów, a mniej kobiet.


około 400 palestyńskich więźniów rozpoczęło rano strajk głodowy w izraelskich więzieniach. Głównym żądaniem osadzonych jest usunięcie urządzeń zagłuszających telefony komórkowe w więzieniach.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wyraził nadzieję, że wybory do Knesetu mogą pomóc do osiągnięcia pokoju. Sekretarz generalny OWP Saeb Erekat nazwał wyniki wyborów „głosowaniem za utrzymanie status quo”. Dodał: „Chcą, abyśmy żyli w głębszym apartheidzie niż w najciemniejszych godzinach południowoafrykańskiego apartheidu.”


w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Rzucony młotek uszkodził jeden z pojazdów, raniąc kierowcę. Sprawcy uciekli z miejsca ataku.


 po południem palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskiego żołnierze, który sprawdzał autobus na punkcie kontrolnym przy Ma’aleh Adumim w Judei. Żołnierze oddali ostrzegawcze strzały, po czym obezwładnili i aresztowali napastniczkę. Nikt nie został ranny.


 amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że zwycięstwo wyborcze Benjamina Netanjahu jest bardzo dobrym znakiem dla pokoju. „Wszyscy mówili mi, że nie można mieć pokoju między Izraelem a Palestyńczykami na Bliskim Wschodzie. Myślę, że mamy szansę i myślę, że teraz mamy większą szansę.” Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zauważył, że zwycięstwo Netanjahu umożliwi w najbliższej przyszłości publikację amerykańskiego planu pokojowego.


wydawana w Londynie gazeta Al-Quds Al-Arabi napisała, że Egipt wycofał się z amerykańskich wysiłków na rzecz ustanowienia „arabskiego sojuszu NATO„. Ten ruch prawdopodobnie podważy wysiłki administracji Trumpa, by ograniczyć wpływy Iranu. Doniesiono również, że Egipt nie wyśle przedstawicieli na konferencję sojuszu, zaplanowaną na przyszły tydzień w Rijadzie.


11 kwietnia 2019 r.


biuro ds. zwalczania terroryzmu opublikowało ostrzeżenia podróżne przed świętem Pesach. Ostrzeżenia dotyczące podróży dotyczą sześciu nieprzyjacielskich państw: Iraku, Syrii, Libanu, Arabii Saudyjskiej, Jemenu i Iranu (do którego prawo zabrania podróży).


 w nocy palestyńscy terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w żydowski autobus w pobliżu arabskiej wioski Jinsafut w zachodniej Samarii. Nikt nie został ranny, ale autobus jest uszkodzony.


 późnym wieczorem doszło do katastrofy izraelskiego lądownika Beresheet, który rozbił się na powierzchni Księżyca. Podczas lądowania, na wysokości 14 km nad powierzchnią, pojawiły się trudności z głównym silnikiem hamującym, który się wyłączył. Po dwóch minutach udało się go zrestartować, jednak prędkość statku była zbyt duża i lądowanie zakończyło się katastrofą. Statek uderzył o powierzchnię Księżyca z prędkością około 500 km/h. SpaceIL oraz IAI poinformowały, że usterka techniczna silnika była spowodowana przez łańcuch zdarzeń, które będą uważnie analizowane. Pomimo to, Izrael jest siódmym krajem na świecie, który zdołał osiągnąć orbitę Księżyca. Statek Beresheet była także pierwszą sondą finansowaną wyłącznie ze środków prywatnych. Peter Diamandis powiedział: „Misja SpaceIL nie tylko dotknęła Księżyca, ale także dotknęła życia i serc całego obserwującego świata. Dziedzictwo SpaceIL będzie miało wpływ na przyszłość przemysłu kosmicznego. Zdolność tego zespołu liczącego zaledwie 50 inżynierów jest niezwykła, gdyż za 100 milionów dolarów wybudowali lądownik księżycowy. Jest to skok w kierunku przystępnej cenowo eksploracji kosmosu. Moje gratulacje dla Morrisa Kahna, który był głównym darczyńcą, i całego zespół SpaceIL za wszystkie wasze osiągnięcia. Jesteśmy z was bardzo dumni.” Premier Benjamin Netanjahu obiecał ponowną próbę lądowania na Księżycu. „Spróbujemy jeszcze raz. Dotarliśmy na Księżyc, ale chcemy wylądować bardziej miękko i będzie następna próba. Teraz sama próba była ogromnym osiągnięciem i myślę, że naprawdę będziemy czwartym krajem, który wyląduje na Księżycu. W ciągu kolejnych trzech lat statek kosmiczny wyląduje na Księżycu – w całości.”


. szef NASA Jim Bridenstine pochwalił Izrael za próbę lądowania statku kosmicznego na Księżycu, mimo że sonda Beresheet nie zdołała pomyślnie wylądować. „Podczas gdy NASA żałuje zakończenia misji SpaceIL bez udanego lądowania lądownika Beresheet, gratulujemy SpaceILIsrael Aerospace Industries i Izraelowi niesamowitego osiągnięcia wysłania pierwszej prywatnie finansowanej misji na orbitę księżycową. Każda próba osiągnięcia nowych kamieni milowych daje nam możliwości uczenia się, dostosowywania i postępu. Nie mam wątpliwości, że Izrael i SpaceIL będą nadal rozwijać się i czekam na świętowanie ich przyszłych osiągnięć.”


12 kwietnia 2019 r.


ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu David Friedman pogratulował Izraelowi pięknej postawy po niepowodzeniu lądowania statku Beresheet na Księżycu. „Mówi się, że Izrael nie obawia się porażki. Widziałem to w czasie rzeczywistym dzisiaj w nocy, kiedy Beresheet lądował na Księżycu. Nie było łez i załamywania rąk. Gratuluję wam tej niesamowitej podróży!”


Australia otworzyła biuro handlu i obrony w centrum Jerozolimy. Nowe biuro jest konsekwencją decyzji Australii z grudnia 2018 r. o uznaniu Zachodniej Jerozolimy za stolicę Izraela. Biuro będzie pracować nad wzmocnieniem powiązań biznesowych Australii z Izraelem w dziedzinie obronności, edukacji, zaawansowanych technologii i innych dziedzin.


 około 4 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i podjęto kilka prób uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginęła 1 Palestynka, a 48 osób zostało rannych.


konferencja europejskich rabinów wezwała europejskich Żydów do podjęcia środków ostrożności, aby uniknąć zakażenia odrą. Ostrzeżenie jest niezwykle ważne z powodu licznych wyjazdów w okresie święta Pesach. Prezes Goldschmidt powiedział: „Dobrze wiadomo jak niebezpieczna jest odra, dlatego ważne jest sprawdzenie czy wszystkie szczepienia są aktualne. Dużo osób wybiera się na wakacje na Pesach i oni muszą być świadomi, że narażają siebie i swoje rodziny na chorobę. Powinni podjąć niezbędne środki ostrożności. Ważne jest również, aby pamiętać, że osobom podróżującym zaleca się szczepienia dzieci od szóstego miesiąca życia, a to jest jeszcze bardziej pilne, biorąc pod uwagę narażenie wielu osób w szerszej społeczności żydowskiej na tę chorobę.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.