Uncategorized

.PRZED PESACH cz. 5 / 5

Napisala i przyslala Zosia Braun

Ktora dodaje ze jest to cykl osobistych rozważeń wokół Pesach , łączący losy Żydów przeszłe I obecne. Zosia

 


PRZYGOTOWANIA.CZYTANIE.POZNANIE.ZROZUMIENIE.

WYJSCIE Z EGIPTU, Z NIEWOLI. WOLNOSC WEWNETRZNA.

LET MY PEOPLE GO.

Opis wydarzeń i wyjaśnienia (z Talmudu)

1 Izraelici byli wyzwoleni z niewoli egipskiej dzięki:

a. Nie zmienili swoich imion (hebrajskich/żydowskich)

 

b. Nie zmienili swojego języka (rdzenego/hebrajski/żydowski)

 

c. Przestrzegali skromności

 

d. Przestrzegali obrządku brit mila

 

Proponuję chwili medytacji nad powyższymi tematami. Ile z tego zdołalismy urzeczywistnić my i nasze dzieci.

 

  1. Wyjście z Egiptu nie było w miesiącu tamuz (lipiec), kiedy są upały, a nie w miesiącu tevet (listopad), kiedy zapada zima, a nie w miesiącu tishrei (wrzesien) kiedy są deszcze…Pan B-g przygotował dla nas miesiąc „koszerny” – nisan (marzec/kwiecien) powitanie wiosny…

Dla przyplomnienia czytelnikom, nawet w Marcu 1968, spiewali Skaldowie – Wszystko kwitnie wkoło(Wiosna)

 


Tylko my,  bylismy zajęci innymi problemami.

RETROSPEKTYWA WYDARZEN…..

 

Jeszcze jedno porównanie….

W Talmudzie jest opis:  Kto bardziej się cieszył, że Izraelici  opuszczają Egipt. Czy Faraon, że skonczą się nareszcie kary

boskie  (dziesieć plag), które spadły na Egipt. Czy radość  Izraelitów, że nareszcie będą wyzwoleni z niewoli. Długo trwały

te spory, aż wreszcie Król Dawid rozstrzygnął tą dysputę i  orzekł : „Radowali się Egipcjanie! (gdy Żydzi wychodzili z

Egiptu)” ….

.A jak było w Polsce???

 

Dodam jeszcze jedna wlasną myśl.  

Izraelici mieli swego przywodcę i wizję dokąd chcą iść nawet w obliczu niebezpiczenstwa przejscia przez Morze .  

Niestety, nasze młode (wtedy)  pokolenie powojenne nie mieliśmy przywodców, a Ci którzy pozostali i kontynuowali  „wydumaną komunistyczną wiarę” https://synonim.net/synonim/wydumany

z przywodcami/mordercami jak Stalin, ze jego przeklenstwo po hebrajsku brzmi „  imach shmo ve zichro” –„aby imię jego było wymazane i zapomniane”, widzieli oni swoją klęskę i wielka porażkę, gdy zaniechali wielowiekowej tradycji żydowskiej swoich przodków.

NIE BARDZO WIEDZIELIŚMY, CO MAMY KONTYNUOWAĆ, OPRÓCZ PRZERWANYCH STUDIOW.  

A ŻYCIE PŁYNIE DALEJ….LET MY PEOPLE GO…  

ŻYCZĘ WSZYSTKIM CZTELNIKOM WYZWOLIĆ SIĘ Z WEWNĘTRZNEJ NIEWOLI I HAMULCÓW ŻYCIOWYCH, ABY W RADOŚCI OBCHODZIĆ NASZE SWIĘTO WOLNOŚCI . HAG SAMEACH. ZOSIA BRAUN. TEL AVIV

 


Poprzednie odcinki TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

  1. S:
    Długie lata Żydzi diaspory ciężko pracowali na prawa innych i słusznie za to dostawali po mordzie.
    Potomkowie tych obrażonych na duchu ale wcale nie przekonanych, walczą dzisiaj w Izraelu o prawa narodu który 50 lat temu wymyślił KGB. Mnie to wcale nie dziwi, wiara i ideologia przetrzymają każdą konfrontację z faktami.
    A prastare zasady 'najpierw biedni twojego miasta” i „najpierw biedni Izraela”, są lekceważone i wyśmiewane. Bo czym jest Tora i Micwot w porównaniu z Kapitałem i Czerwoną Książeczką.

  2. Cieszę się, że mamy podobne poglądy. Tylko z tym ostatnim porownaniem to raczej ostrożnie, bo kapitał i czerwona książeczka od dawna nie istnieją a nasza TORA jest wieczna, dzięki B-gu. ZB

  3. Dzięki za dobre słowa. Myślę, że dobrze zrozumiałaś pojęcie osobistej wolności. Jeśli chodzi o wolność w Izraelu to dopóki przestrzegamy prawa innych narodów a nie prawa TORY to do tej żydowskiej wolności jest daleko. Ale o tym w innym artykule.
    Hag Sameach Zosia

  4. Zosiu, dzieki za przeazanie nam w tak prosty i dostepny sposob naszej tradycji.
    Wlasnie kwintesencja tego swieta, wyzwolenie z niewoli, jest dla mnie czyms, co moge dzis i zawsze stosowac, niekoniecznie tylko ze wzgledow religijnych. Kazdy moze zadac sobie pytanie: w jakiej niewoli jestem obecnie? Czy to nalog, czy niezadowolenie z garderoby, ktora znowu sie zbiegla, poprzez cele socjalne: dlaczego jestem zwiazana z X, jezeli to mnie meczy, wiaze? Mysle tez o roli jakie to swieto mialo przez caly okres galut i jaka role ma dzis w Izraelu dla tych juz tam urodzonych, ktorzy sa u siebie w domu ( moje zdanie, nie wszyscy musza sie ze mna zgadzac).
    Bede na Sederze w gminie, wiekszosc uczestnikow to rosyjscy Zydzi, ktorzy przychodza sie najesc i napic, szczegolnie to ostatnie. I w momencie, gdy zjedli deser znikaja.
    Sprobuje sie tym razem dowiedziec od sasiadow z czym asocjuja to swieto- moge wtedy np. uslyszesc : z opuszczeniem ZSRR. Ciekawe.
    Hag Pessach sameach!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.