Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.5 – 19.5

 

 

 


18 maja 2019 r.


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi. Siły Obronne Izraela wydały ostrzeżenie, aby nie zbliżać się do balonów. Prawdopodobnie wypuszczono 30 takich ładunków, które pod odnalezieniu są neutralizowane przez saperów.


specjalny wysłannik USA Jason Greenblatt oskarżył Autonomię Palestyńską o priorytetowe traktowanie płatności na rzecz terrorystów i w związku z tym zaniedbania obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej własnym ludziom. „Budżet, który Autonomia Palestyńska przeznacza na realizację polityki płacenia terrorystom za zabijanie, jest znacznie większy niż 8 milionów dolarów miesięcznie, które jest winien szpitalom we Wschodniej Jerozolimie. Gdyby Autonomia Palestyńska przestała dawać pierwszeństwo terrorystom i ich rodzinom, mogłaby bez żadnych trudności pokryć koszty systemu opieki zdrowotnej. Wszyscy Palestyńczycy muszą wiedzieć, że nie mają dostępu do systemu opieki zdrowotnej wysokiej jakości, ponieważ Autonomia Palestyńska uznała, że ważniejsze jest wspieranie terrorystów. Winną za to jest Autonomia Palestyńska, która od lat przenosi swoje środki na obrzydliwy program płacenia za zabijanie, i niewłaściwie wykorzystuje fundusze w innych obszarach. Nie będziemy brać udziału w finansowaniu takiego systemu.”


Palestyńska Rada Narodowa Organizacji Wyzwolenia Palestyny(OWP) potępiła decyzję niemieckiego parlamentu o zdefiniowaniu ruchu BDSprzeciwko Izraelowi jako antysemickiego. Według Palestyńczyków decyzja niemieckiego parlamentu jest równoznaczna z okazaniem zachęty i poparcia dla „okupacji, osadnictwa i dyskryminacji rasowej”, które Izrael rzekomo od ponad 71 lat popełnia wobec Arabów w Autonomii Palestyńskiej. Dodano, że „demokratyczne parlamenty powinny opierać się na międzynarodowym prawie i legitymacji międzynarodowej, a także na prawdzie i sprawiedliwości, oraz pomagać narodom będącym pod okupacją i uciskiem, a nie wzmacniać okupację. Dlatego też, Niemcy są zobowiązane do walki z okupacją.” Wezwano Bundestag do odstąpienia od przyjętej uchwały i poparcia prawa Autonomii Palestyńskiej do samostanowienia.


wieczorem w Tel Awiwie odbył się finał konkursu piosenki Eurowizji. Konkurs wygrała reprezentant Holandii, Duncan Laurence z piosenką „Arcade”. Włochy zajęły drugie miejsce, a Rosja trzecie. Izraelski reprezentant Kobi Marimi zajął 23. miejsce. Gwiazdą wieczoru była Madonna.


wieczorem kilka tysięcy ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko finałowi Eurowizji organizowanemu w Tel Awiwie, który według nich był profanacją Szabatu. Protestujący mówili, że sprzeciwiają się „okropnemu zbezczeszczeniu Szabatu w świętej ziemi i przeciwko pokazowi obrzydliwości odbywającemu się w Tel Awiwie”. Policjanci aresztowali jedną osobę, która zachowywała się agresywnie.


syryjskie media poinformowały wieczorem, że poinformowała, że izraelskie samoloty wystrzeliły rakiety z regionu Wzgórz Golan na terytorium południowej Syrii. Syryjska armia poinformowała o zestrzeleniu jednego pocisku, podczas gdy dwa inne miały trafić w pozycje wojskowe w pobliżu Quneitry na Wzgórzach Golanach.


Stany Zjednoczone przekazały do Federalnej Administracji Lotnictwa ostrzeżenie, że w przypadku dalszego wzrostu napięcia z Iranem, irańska armia może błędnie zidentyfikować i zaatakować komercyjne samoloty pasażerskie lecące nad Zatoką Perską. Amerykanie przeprowadzili już ewakuację części swojego personelu dyplomatycznego z regionu. Również Niemcy i Holendrzy wycofali swoich doradców wojskowych z Iraku. Ewakuację personelu z Basry rozpoczął także koncern Exxon, a Bahrajn nakazał swoim obywatelom opuszczenie terytorium Iranu i Iraku.


19 maja 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu wezwał swoich potencjalnych partnerów koalicyjnych do zaprzestania nierealistycznych żądań, za które obwinił tygodniowy impas w negocjacjach zmierzających do utworzenia rządu. 29 maja upływa termin na utworzenie rządu.


Komitet Wykonawczy Organizacji Wyzwolenia Palestynypotępił rezolucję niemieckiego parlamentu określającą Ruch Bojkotu, Dezinwestycji i Sankcji (BDS) przeciwko Izraelowi jako antysemicki i rasistowski. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że niemiecka rezolucja jest „atakiem na palestyński naród i jego prawowite prawa”, dodając, że ruch BDS jest częścią walki narodu palestyńskiego przeciwko izraelskiemu reżimowi okupacyjnemu, apartheidowi i segregacji rasowej. Ponadto stwierdzono, że decyzja niemieckiego parlamentu jest „rasistowska i narusza prawo międzynarodowe, prawa człowieka i prawo Palestyńczyków do walki z okupacją i czystkami etnicznymi”.


izraelscy żołnierze aresztowali palestyńską kobietę, która z ukrytym nożem usiłowała wejść do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Kobieta przyznała się, że planowała zaatakować nożem izraelskich funkcjonariuszy.


dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji gen. Hossein Salami powiedział, że Iran nie szuka wojny, ale jest w pełni przygotowany do obrony. „Wrogowie Iranu też nie szukają wojny. Ale jest różnica między nimi a nami: oni boją się wojny. Ich limit określa miejsce, w którym rozpoczyna się zagrożenie ich życia, co sprawia, że łatwo jest ich pokonać. Wróg ma potężną fasadę, ale w rzeczywistości ulega erozji, która jest ścieżką wszystkich szatańskich mocy. Oni są zmęczeni i rozczarowani, a Allah chce, aby wkrótce upadli. Taki wróg jak Stany Zjednoczone nigdy nie będzie ostry i tak długo, jak taki wróg zachowuje się jako opresyjna potęga globalna, naturalne jest, że przeciwstawimy się temu.”


. wieczorem amerykański prezydent Donald Trump przyrzekł, że nie pozwolić Iranowi na zdobycie broni nuklearnej. „Nie pozwolę Iranowi na posiadanie broni jądrowej. Nie chcę walczyć. Ale bywają takie sytuacje jak Iran, gdzie nie możemy pozwolić im na posiadanie broni nuklearnej – po prostu nie możemy do tego dopuścić … Jeśli Iran zechce walczyć, będzie to oficjalny koniec Iranu. Nigdy więcej nie groźcie Stanom Zjednoczonym!”


stacja telewizyjna CNN poinformowała, że administracja Białego Domu planuje pod koniec czerwca opublikować ekonomiczną część nadchodzącego planu pokojowego, mając nadzieję, że przełamie on nieufność przed publikacją całości planu. Do publikacji ma rzekomo dojść na międzynarodowym szczycie w Bahrajnie w dniach 25-26 czerwca. Sam szczyt ma być poświęcony głównie kwestiom rozwoju gospodarczego Strefy Gazy, z naciskiem na cztery obszary: odbudowa infrastruktury, rozwój przemysłu, reformy zarządzania i inwestycje w kapitał ludzki. Odnośnie politycznej części planu pokojowego wciąż trwają rozmowy. Prezydent Trump określił nadchodzący plan jako „ofertę stulecia”.


polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że sprzeciwia się wypłacaniu restytucji Żydom, którzy przeżyli II wojnę światową. „Jeśli dojdziemy do sytuacji, w której Polska wypłaci odszkodowanie za II wojnę światową, byłoby to zwycięstwo Hitlera. Dopóki nasza partia będzie u władzy, tak się nie stanie.”


wieczorem przewodniczący Knesetu Juli Edelstein powiedział: „Polskie przywództwo ponownie próbuje zniekształcić historię i teraz próbuje zniweczyć sprawiedliwość, jaką jest zwrot własności ocalałych z Holokaustu. Zamiast raz na zawsze rozwiązać fundamentalne kwestie związane z pamięcią o Holokauście, polski premier ponownie prowokuje.”

 


Efraim

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Efrain
    Jest zawieszenie broni Nataniahu z Hamasem na pol rokiem. Rybacvy z Gazy wyplyna na morze 15 mil. Jest cala lista na ktora Izrael sie zgadza. Hamas postaral sie by mogli wysylac balony z okolicy wiekszej niz 300 metrow.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.