Filmy i ksiazki

Festiwal filmowy cz. 6 /7

 

 

 

 

 

Festiwal ” Zydowskie motywy ” w Warszawie zostal odwolany.Blog startuje wlasny festiwal i w ciagu tygodnia 18 .5 – 24.5  mozna ogladac ” same perelki „
Nie zapomnij kliknac na ikone ” pelny ekran”

 

 

„Cukiernia Anat”


Film jednego z najpopularniejszych izraelskich reżyserów, Eytana Foxa. „Cukiernia Anat” to urocza komedia, w której parodia Eurowizji jest punktem wyjścia do rozważań na temat przyjaźni, miłości, muzyki i radości życia.

Współczesny Tel Awiw. Sześcioro przyjaciół wspólnie ogląda konkurs piosenki międzynarodowej „UniverSong”. Jak większość widzów, są zdegustowani wyborem oficjalnego utworu reprezentującego Izrael. Wierząc, że mogliby zrobić to o wiele lepiej, spontanicznie układają własny kawałek pt. „Piosenka dla Anat”, nagrywają go telefonem komórkowym, po czym wrzucają do sieci. Nie wiedzą, że ich amatorski teledysk został zauważony przez jury „UniverSong”. Wkrótce paczka przyjaciół znajduje się w centrum uwagi jako kolejni reprezentanci Izraela. Świeżo upieczeni celebryci decydują się pójść za ciosem i wkroczyć na ścieżkę do międzynarodowej sławy.

„Lekka i smakowita jak jej tytuł komedia Eytana Foxa” – tak najnowszy film jednego z najpopularniejszych izraelskich reżyserów określił portal festiwalu w Palm Springs (psfilmfest.org). I rzeczywiście – „Cukiernia Anat” to wyjątkowo orzeźwiająca opowieść w zabawny sposób parodiująca Eurowizję i stanowiąca odę do miłości i przyjaźni.

Nagrodzony w Berlinie w 2007 roku za „Bańkę mydlaną” EYTAN FOX to postać niemal kultowa w środowisku liberałów z Tel Awiwu. Staje się również międzynarodową gwiazdą kina spod znaku LGTB. Gejowskie kino Foxa to jednak przede wszystkim kino głęboko humanistyczne: jego bohaterowie, bez względu na orientację, stawiani są zazwyczaj w sytuacji, która rewiduje ich kodeks moralny i hierarchię wartości. Jednocześnie filmy Foxa, realizowane z jego scenarzystą i wieloletnim partnerem Galem Uchovskym, uwodzą lekką narracją, znakomicie zarysowanym tłem, błyskotliwymi dialogami, fascynującymi bohaterami i inteligentnie uniwersalną opowieścią. Taka tez jest „Cukiernia Anat”, komedia, której bohaterów różni niemal wszystko – płeć, orientacja seksualna, status zawodowy – łączy zaś miłość do muzyki i wieloletnia przyjaźń.

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.