wspomnienia

ŚWIĘTO SZAVUOT

 

 

(9.6.2019 poza Izraelem 9-10.6.2019)

 

Przyslala Zosia Braun


Tora. Swięta Księga. dla Żydow (TSKŻ)

 

 

Po ostatniej wizycie we Wroclawiu w maju, duzo refleksji i nowego zrozumienia o okresie przed marcowym, sprzed 51 lat lat przeksztalcilo raz jeszcze  moje poglady.

Wlasnie teraz, przed Swietem Szawuout mam retrospekcje o naszej nauce w Szkole Zydowskiej im. Szalom Alejchema na ulicy Peretza. Dzis juz historyczny budynek i historyczne wydarzenia.

W tej szkole nie slyszelismy ani razu o Torze ani o Swięcie Szawuout .

Ten zakaz byl bardzo przestrzegany przez naszych Zydowskich nauczycieli i wychowawców. Zamiast tego mielismy wszystkie inne zastępstwa, które nie przetrwały nawet jednego pokolenia (kolonie, teatr, klub, gazety itp).

Wszystkie te „zastępstwa”, kierowane przez organizację TSKŻ (Towarzystwo Społeczno Kulturalne Żydów) miały na celu zaniechanie a nawet zerwanie z naszą wielowiekową historią i tradycją, aby zastąpić to  nowa wiarą „Komunizmu”.

 

Zgadzam sie z formula „Co sie stalo, to sie nie odstanie”, ale aby zrozumiec gorzkie konsekwencje tego okresu trzeba jednak zrozumieć naszą przeszłość i formułowanie światopoglądów na błędnych zasadach.

 

Zalaczam ostatni artykul o naszej szkole.

Niewatpliwie ciekawy budynek i ciekawi użytkownicy na przeciagu ponad stu lat.  

Na początku uczyli się tam religijni żydowskie chłopcy z nakryciem głowy.

Potem były mieszane klasy żydowskich dzieci (dziewczynki i chlopcy) i juz nikt nie miał żadnego nakrycia głowy. Dzisiaj jest to szkola Dialogu Kultur.

Przed Swiętem Szawuot mam nadzieję, że w tej szkole nauczyciele i uczniowie będą nadal szanować prawaTory  i pamietać o żydowskich korzeniach swoich przodków.

 

HISTORIA SZKOŁY

Szkoła Dialogu Kultur Etz Chaim mieści się w szczególnym dla społeczności żydowskiej  miejscu we Wrocławiu. Miejscu o historycznym znaczeniu.

Obiekt został wybudowany w latach 1907-1908 przez Gminę Żydowską w Breslau, dla zakładu dla ubogich żydowskich dzieci potrzebujących specjalnej pomocy.

W latach 1920-1939 mieściła sie tutaj żydowska Szkoła Powszechna, której działalność przerwała wojna.

W roku 1946/47, po remoncie opłaconym ze zbiórki wśród powojennej społeczności żydowskiej, otwarto ponownie podstawową szkołę żydowską im. Szolema Alejchema, która wkrótce została przekształcona w liceum i przylicealną szkołę podstawową.

W 1949 r. szkoła została upaństwowiona i nadano jej nr VII LO. Żydowskie liceum i szkoła podstawowa funkcjonowały w tym budynku do okresu tzw. wydarzeń marcowych w 1968 r. Jednakże już po wojnie sześciodniowej na Bliskim Wschodzie w czerwcu 1967 r., wojny która była punktem startowym antyżydowskiej nagonki w Polsce, czyli w roku szkolnym 1967/68, zostały stworzone w szkole pierwsze klasy nie-żydowskie i klasy „mieszane”.

W roku szkolnym 1969/70 VII LO nie było już szkołą żydowską.

Szkoła miała normalny państwowy program szkolny, ale dochodziły dwa przedmioty: od drugiej klasy szkoły podstawowej i do matury język jidysz (oficjalną nazwą tego języka był wtedy „język żydowski”) i od piątej klasy do matury historia Żydów.

Po tym jak nie-żydowskie już VII LO przeprowadziło się w połowie lat 80. na ul. Kruczą 49, znajdował się tutaj Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 8 i Szkoła Podstawowa Specjalna.

W 2004 roku historia zatoczyła koło i budynek wrócił do Gminy Żydowskiej. Rozpoczęła w nim działalność żydowska szkoła podstawowa Lauder – Etz Chaim. Swoje powstanie Szkoła Lauder etz Chaim zawdzięczała ówczesnemu Przewodniczącemu Gminy Żydowskiej we Wrocławiu Jerzemu Kichlerowi, który w lipcu 1997 doprowadził do spotkania Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha z przedstawicielami Fundacji Ronalda S. Laudera i wtedy to podjęto decyzję o utworzeniu szkoły żydowskiej we Wrocławiu.

Na pierwszą siedzibę szkoły przeznaczono mieszkanie znanego żydowskiego reżysera i artysty malarza Jakuba Rotbauma, które znajdowało się przy ul. Włodkowica 5. Z czasem dzieci uczących się w Szkole Podstawowej Lauder – Etz Chaim było już tak wiele, że konieczną stała się przeprowadzka. W 2004 roku Gmina Żydowska odzyskała budynek przy ul Żelaznej 57 i tutaj pierwszego grudnia 2004 roku przeniesiono szkołę z ul. Włodkowica.

W 2011 roku ZGWŻ w Warszawie po konsultacjach z oddziałem Gminy we Wrocławiu i Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem zdecydował o powierzeniu prowadzenia szkoły żydowskiej Fundacji Dialogu Kultur Etz Chaim.

Od 2011 r. – pod patronatem nowego organu prowadzącego, oraz Gminy Żydowskiej reprezentowanej w radzie fundacji przez Przewodniczącego ŻGWŻ Aleksandra Gleichgewichta – szkoła podstawowa funkcjonuje pod nazwą SP Dialogu Kultur Etz Chaim.

 

 

 

 

 

 

SZKOLA                             ULICA GRABISZYNSKA

 

                                                                        

     

 

      

 

   

ZDJECIE Z 1957          UCZNIOWIE PRZED WOJNA.. 

 

                                                        

MOJ DOM NA ULICY JEDNOSCI NARODOWEJ 52

WE WROCLAWIU

Kategorie: wspomnienia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.