Sławomir Witkowski
WSTĘP
W ostatnim okresie powstały publikacje, których tematykazwiązana jest z cmentarzami żydowskimi na obszarze ZagłębiaDąbrowskiego i obszarów przyległych. Są to przede wszystkimopracowania monograficzne publikujące materiały inwentary-zacyjne z tłumaczeniami inskrypcji nagrobnych.
Ukazały sięteż prace dokumentujące zjawiska artystyczne związane z przemianami w żydowskiej sztuce sepulkralnej w okresie ostatnich 200 lat. Problematykę historyczną i konserwatorską poruszają artykuły publikowane na łamach Ochrony Zabytków oraz innych czasopism specjalistycznych o zasięgu ogólnopolskima także wydawnictwach lokalnych.
Podjęto również próby przybliżenia nauczycielom tematyki żydowskiej w celu podania użytecznych wskazówek jak tę tematykę przekazywać młodzieży .Przedstawione w tym akapicie uwagi odwołują nas do publi-kowanych osiągnięć badawczych mogących służyć za przykładmożliwości poznawczych, jakie oferuje tematyka związana z do-kumentacją i opracowaniem cmentarzy żydowskich. Pojmować je bowiem należy(poza oczywiście sferą związaną z zagadnieniami religijnymi) jako istotne źródła do poznania, nie tylko dziejów poszczególnych gmin żydowskich ale w szerszym zakresie lokalnej historii. Mogą one być podstawową bazą do rozwijaniabadań regionalnych
Calosc wponizszym linku
Publikacja na pewno cenna. Chciałbym bardzo przeczytać pracę naukową, historyczną na temat gett Zagłębia (Dystrykt Górnego Śląska).