Obraz Polski wśród polskich Żydów w Izraelu.

Narracje przedstawicieli aliji gomułkowskieji emigracji pomarcowej

 

Marek Szajda
[Wrocław]

 
Wstęp
Historię ludności żydowskiej w Polsce po roku 1945 można opisywać we-dług wielu paradygmatów czy metahistorii . Dla jednych badaczy będą to przede wszystkim dzieje społeczności, która przeżyła Zagładę, będącą najważniejszym, także tożsamościowym doświadczeniem życiowym tej grupy.Inni podkreślą znaczenie długiego trwania na ziemiach polskich diaspory żydowskiej, która po II wojnie światowej została gruntownie przedefiniowana .
Część badaczy uwydatnia znaczenie syjonizmu i wyboru Palestyny, później państwa Izrael, jako uzyskanego ostatecznie w 1948 r. wymarzonego miejsca do życia dla wielu Żydów. Jeszcze inni, powołując się na dane statystyczne, ukazują lata 1945 – 1970 jako okres konsekwentnego odpływu ludności żydowskiej z Polski , zwłaszcza podczas fal migracyjnych: po pogromie kieleckim w 1946 r., po utworzeniu Medinat Israel w 1948 r., po tzw. aliji gomułkowskiej pod koniec lat 50. XX w. oraz po wydarzeniach Marca 1968 r. W niniejszym artykule opisuję doświadczenia oraz pamięć o Polsce dwóch grup żydowskich emigrantów – tych, którzy wyjechali na stałe do Izraela w latach 56 – 60  w ramach aliji gomułkowskiej, oraz tych, którzy opuścili Polskę w latach 68 – 72 na fali emigracji pomarcowej .
Podstawę źródłową stanowią wywiady historii mówionej, które przeprowadzi-łem metodą biograficzną z uczestnikami obu fal migracyjnych. Analizując opowiedziane przez nich własne losy, skupiam się na zachowanym we wspomnieniach obrazie Polski, wskazuję na różnice w konstruowaniu wyobrażeń oraz przyczyny odmienności. Staram się również odpowiedzieć na pytanie o ich tożsamość, jak też obecność w ich życiu polskości, rozumianej przede wszystkim w kategoriach kulturowych (języka, tradycji itp.), o której opowie-dzieli mi wprost lub której przejawy dostrzegłem w ich narracjach. Losy moich rozmówców opisuję z jednej strony, przyjmując za punkt wyjścia decyzję ich rodziców o pozostaniu po wojnie w Polsce, a z drugiej – uwzględniając okoliczności, które zmusiły ich później do opuszczenia kraju
Historia mówiona oraz badania nad dziejami Żydów polskich
Calosc w linku ponizej

Obraz_Polski_wsrod_polskich_Zydow_w_Izraelu

2 komentarze to “Obraz Polski wśród polskich Żydów w Izraelu.”

  1. Jeszcze kilka lat antysemityzmu w USA i bedziesz emigrantem na starosc do ojczyzny – IZRAEL

  2. Eugene Farb 06/05/2020 at 01:53

    Ja jestem jeden z emigrantow ktory wyjechal z Wroclawia w 68 roku do USA.
    Mialem 20 lat , bardzo ciekawy i prawdziwy byl opis o nas ktorzy wyjechali w tym czasie.
    Dziekuje za ten artykul.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: