Krotkie wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.11- 10.11


9 listopada 2020 r.


Prezydent Izraela Reuven Rivlin, prezydent Austrii Alexander Van der Bellen i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wystosowali w niedzielę wspólne wezwanie do walki z wszelkimi formami nienawiści.


 Samolot flydubai z izraelskimi turystami wylądował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w niedzielę na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.


izraelskie linie lotnicze Israir ogłosiły, że od 31 stycznia 3021 r. będą oferować bezpośrednie loty do Bahrajnu. W pierwszej fazie będą dostępne dwa loty tygodniowo, a ceny zaczynają się od 249 dolarów za osobę.


firma ELTA Systems dostarczyła amerykańskiej armii pierwszą stację wielofunkcyjnego radaru MMR w ramach zakupu dwóch baterii przeciwrakietowych Iron Dome. Pierwsza bateria została oficjalnie przekazana armii amerykańskiej 30 września, a druga bateria ma zostać dostarczona w najbliższej przyszłości.


Izraelskie Ministerstwo Turystyki ogłosiło w niedzielę, że przyznaje hotelom do 300 mln NIS (89 mln USD) za straty poniesione w wyniku blokad spowodowanych koronawirusem.


ministerstwo zdrowia wydało oświadczenie w odpowiedzi na obawę, że Izraelczycy mogli zostać zakażeni nową mutacją koronowirusa występującą u norek w Danii: „W Danii obecnie jest niewielka liczba pacjentów zarażonych tą nową mutacją, i są oni izolowani. Prawdopodobieństwo, że do Izraela dotarły osoby będące nosicielem tej mutacji, jest niskie


Podczas wykopalisk archeologicznych w Jerozolimie odkopano mały dzban ceramiczny zawierający cztery czyste złote monety z okresu wczesnego islamu, ponad 1000 lat temu, podał w poniedziałek izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA). .


Izraelski rząd w niedzielę zatwierdził utworzenie nowego miasta, wstępnie nazwanego Hanun, w Radzie Regionalnej Sdot Negev, sąsiadującej ze Strefą Gazy. W mieście położonym na wschód od kibucu Saad początkowo będzie mieszkać 500 rodzin.


Addis Abeba – Izrael rozmieszcza specjalną grupę zadaniową ds. Bojowników szarańczy, aby wspierać wysiłki władz Etiopii w zwalczaniu najgorszych od 25 lat rojów szarańczy, które nawiedziły ten kraj.


Członek Federalnej Rady Narodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich podczas niedawnego wywiadu nazwał przywódców palestyńskich „drobnymi handlarzami, którzy wtrącają się w sprawę palestyńską” i których w ogóle nie obchodzą Palestyńczycy.


DF zestrzeliło drona należącego do organizacji terrorystycznej Hezbollah, który wszedł do izraelskiej przestrzeni powietrznej we wtorek po południu.


Wygląda na to, że rozmowy między Libanem a Izraelem dotyczące wytyczenia ich granicy morskiej będą aktywnie wspierane przez administrację Bidena. Wycieki izraelskich źródeł do mediów na temat treści rozmów zakłócają ten proces, a nawet mogą opóźnić szansę na szybkie osiągnięcie porozumienia.


Izrael prowadzi rozmowy w sprawie zakupu szczepionki na koronawirusa opracowywanej przez amerykańskiego giganta farmaceutycznego Pfizer, a premier Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek: „Widzę światło na końcu tunelu. Myślę, że ten pociąg już wyjeżdża z tunelu ”.


Prezydent-elekt Joe Biden i wiceprezydent-elekt Kamala Harris wyrazili silne poparcie dla Izraela i stosunków USA- Izrael , jednocześnie wyrażając zaniepokojenie rosnącym antysemityzmem w Stanach Zjednoczonych . 


Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w poniedziałek wieczorem, że od wtorku Dania zostanie usunięta z listy krajów zielonych i zostanie uznana za kraj czerwony. Osoby wjeżdżające do Izraela z Danii będą musiały spędzić 14 dni w izolacji.


10 listopada 2020 r.


Saeb Erekat, palestyński dyplomata, który spędził dziesięciolecia prowadząc negocjacje z Izraelem, zmarł w wieku 65 lat z powodu komplikacji po koronawirusie, powiedział we wtorek izraelski szpital, w którym był leczony.


Autonomia Palestyńska ogłosiła trzy dniową żałobę oraz opuszczenie flag do połowy masztu po śmierci sekretarza generalnego OWP Saeba Erekata. Przewodniczący Mahmud Abbas złożył kondolencje z powodu jego śmierci, mówiąc, że „śmierć Erekata jest wielką stratą dla Palestyńczyków”.


szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi stanął przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, i powiedział, że pomimo pandemii koronawirusa Siły Obronne Izraela są gotowe na wszystkie zagrożenia.


europejskie synagogi byly oswietlane w poniedziałek wieczorem w ramach kampanii upamiętniającej 82. rocznicę nazistowskich pogromów Nocy Kryształowej.


Szef Biura Politycznego Hamasu, Ismail Haniyeh, wezwał w sobotę do „pełnej współpracy” zwolenników w celu „wyzwolenia Palestyny ​​i Jerozolimy” w formie pieniędzy i broni.


Czołowy republikanin ( McConnell) w Kongresie USA powiedział w poniedziałek, że prezydent Donald Trump jest w pełni uprawniony do zakwestionowania wyników wyborów w wielu stanach, twierdząc, że taka kontrola nie podważy demokracji.


Izrael wkrótce ma oferować przeprowadzanie testów na koronawirusa na swoim głównym lotnisku międzynarodowym – lotnisku imienia Davida Ben Guriona. Pasażerowie będą mogli zapłacić ok. 13 dolarów za test przeprowadzany na lotnisku – a wynik uzyskają w ciągu 14 godzin. Czas oczekiwania na wynik ma zostać z czasem skrócony.


Armenia i Azerbejdżan zawarły porozumienie z Rosją w sprawie zakończenia tygodni zaciekłych starć o Górski Karabach we wtorek, po serii zwycięstw Azerbejdżanu w walce o odzyskanie spornego regionu.


brazylijski organ regulacyjny ds. Zdrowia wstrzymał badania kliniczne potencjalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi CoronaVac, powołując się na „niekorzystne, poważne zdarzenie”, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na swojej stronie internetowej w poniedziałek wieczorem.


 Bahrajńscy Żydzi obchodzili w poniedziałek 82. rocznicę Nocy Kryształowej, znanej również jako Noc Tłuczonego Szkła, po raz pierwszy od czasu, gdy naród arabski znormalizował stosunki z Izraelem w zeszłym miesiącu.


5 komentarzy to “Krotkie wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.11- 10.11”

 1. Bibi jest mężem stanu rozmiarów Ben Guriona i od początku jego kariery politycznej w 1984 nie zrobił niczego co może zaszkodzić państwu Izrael. Na drugie drugiej stronie szali znajdują się liczne osiągnięcia w dziedzinie gospodarki i statusu międzynarodowego Izraela.

  Gratulacje dla Bidena kosztują niewiele, a mogą wpłynąć na wiele decyzji nowej administracji, między innymi w transakcji samolotów F-22. Ta, jak kilka innych wymaga ostatecznej pieczątki decyzji ze strony administracji BIdena, tej w drodze.

  Podobny dylemat mają Saudyjczycy. Też kilka transakcji nowoczesnej broni amerykańskiej dla Saudi są zależne od decyzji nowej administracji.
  Z tego powodu pozdrowili Bidena, choć z pewnym opóźnieniem i z wyraźnym obrzydzeniem.

  Mam pełne zaufanie do zdrowego rozsądku premiera Netanyahu.

 2. Ewa Korulska 13/11/2020 at 08:49

  Oto odpowiedz z Izraela :

  https://pulseofisrael.com/2020/11/12/netanyahu-biden/

 3. Anna Popiel 11/11/2020 at 22:47

  Wynik wyborow jest ostateczny, zaprzeczanie oczywistym rezultatom niczego prawnie nie zmieni, moze natomiast doprowadzic do niepozadanych zamieszek i rozruchow, ktore nikomu tutaj nie sa potrzebne. Moze Natanyahu to rozumie i slusznie zachowuje sie jak glowie panstwa przystalo. Chiny, Rosja i Brazylia to nie sa przyklady panstw szanujacych prawo.

 4. Dla kogo jest ten wpis? Jeśli to jest właściwa( jedyna słuszna) postawa, to nie ma o czym mówić. Pretensje proszę kierować do Netanyahu.

 5. Ewa Korulska 11/11/2020 at 00:49

  Byłam niemile zdziwiona ze premier Netanyahu tak pospiesznie złożył hołd Joe Bidenowi pomimo kontestacji wyniku wyborów przez Prezydenta Trumpa. Czyżby uważał Izrael za az tak słaby i zagrożony ze musi natychmiast szukac nowego protektora ?
  A gdzie lojalność wobec Trumpa za przyjazn i poparcie jakie okazywał on zarówno osobiście Netanyahu jak i całemu Izraelowi ? Chiny, Rosja i Brazylia powstrzymały się na razie od gratulacji Bidenowi i czekają na ostateczny wynik wyborów.
  I to jest właściwa postawa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: