Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Twórczość Orwella, Shawa, Ordonki przechodzi do domeny publicznej

Co roku 1 stycznia na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej. Obecnie obowiązujący w Polsce okres trwania praw autorskich to 70 lat po śmierci autora.  

Wiecej TUTAJ


Marc Chagall -Pomiędzy dwoma światami

„Moja sztuka potrzebowała Paryża, tak jak drzewo potrzebuje wody” – mawiał Marc Chagall.

Film dostepny do 27stycznia

TUTAJ


Mickiewicz kontra Słowacki – od poetyckiego pojedynku do chwilowego pojednania

Na przełomie 1840 i 1841 roku po turnieju na poetyckie improwizacje doszło do chwilowego pojednania Adama Mickiewicza z Juliuszem Słowackim. Chwila – według świadków wydarzenia – była piękna, lecz nie trwała długo

Wiecej TUTAJ


JUDAIZM A POSTAWY NIERELIGIJNYCH ŻYDÓW

pytanie:

W jaki sposób dziedzictwo judaizmu wpłynęło – historycznie rzecz biorąc – na postawy niereligijnych Żydów?

odpowiedź:

To jest ogromny, wielowątkowy temat, znacznie przekraczający formułę odpowiedzi, którą tu przyjąłem. To jest temat na obszerną monografię.

Wiecej TUTAJ


Niezapomniany rok 2020

… jako kabalista, mogę ocenić nadchodzący rok 2020, jako najbardziej postępowy w przewidywalnej historii. Przecież ludzkość zaczęła się otrząsać, pozbywać się bezużytecznych nawyków: od pogoni za pieniędzmi, rozrywką, restauracjami – od pragnienia, by być napełnionym przyjemnością i nie myśleć o niczym innym.

Wiecej TUTAJ


Czy Maria Skłodowska-Curie była Żydówką?

Dla antysemitów żydowskie pochodzenie noblistki było kamieniem obrazy. Żydowskie gazety z dumą wskazywały na przynależność Marii Skłodowskiej-Curie do Narodu Wybranego. Ale czy odkrywczyni radu i jedna z najbardziej zasłużonych Polek w historii naprawdę była Żydówką?

Wiecej TUTAJ


Setki tysięcy zaszczepionych osób w dwa tygodnie. „Dość zdumiewająca historia”

W Izraelu trwają masowe szczepienia przeciw COVID-19. Do tej pory zaszczepiono już około 10 procent społeczeństwa, to 900 tysięcy osób. Jak zauważa w komentarzu „New York Times”, pod względem odsetka społeczeństwa, któremu podano już pierwszą dawkę szczepionki, Izrael „znacznie przewyższył resztę świata”.

Wiecej TUTAJ


One Response to “Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer”

  1. To bardzo ciekawe o Marii Curie. Polacy czesto mowia ze Dzierzynski nie byl Polakiem, „byl to Zyd ktory kupil/ukradl herb szlachecki i majatek prawdziwym Dzierzynskim ktorych zeslano na Syberie”.
    Zarliwie wierza w to, natomiast nie wierza ze M.C. byla Zydowka, mimo ze „na Polke to za madra” jak kiedys odpowiedzialem komus kto te bzdury o Dzierzynskim triumfalnie przytaczal

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: