Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne
Turecki prezydent, Recep Tayyip Erdoğan, jest w poważnym kłopocie: chce, by jego kraj nadal cierpiał jako demokracja trzeciego świata, ale ma nadzieję zwabienia zagranicznych inwestycji w tych samych ilościach i na tych samych warunkach jak demokracja zachodnia. To się nie zdarzy.
Wiecej TUTAJ
Muzeum „Cafe Jerozolima” w Będzinie znika z kulturalnej mapy Polski
Po pięciu latach działalności dobiegła końca historia Muzeum „Cafe Jerozolima” w Będzinie, nazywanym „Jerozolimą Zagłębia”. To pierwsza żydowska kawiarnia w Zagłębiu i na Górnym Śląsku, która powstała w 2015 roku. Organizowano tam rozmaite wydarzenia przybliżające historię Żydów będzińskich.
Wiecej TUTAJ
Konserwatyści i ich status wyrzutka
Konserwatyści nie zdawali sobie sprawy, jak dobrze im było w dwudziestym wieku. Teraz, gdzie się nie obrócą, tam napotykają ścianę.
Wiecej TUTAJ
Gliński: Powstanie muzeum Dmowskiego. Historyk: To był ideolog polskiego antysemityzmu
Jesteśmy mu to winni” – napisał na Twitterze o przygotowywanym muzeum Dmowskiego wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. „Dmowski był ideologiem polskiego antysemityzmu” – mówi OKO.press prof. Grzegorz Krzywiec, historyk. Publikujemy liczne wypowiedzi Dmowskiego o Żydach
Wiecej TUTAJ
Golden Gate – symboliczne wrota San Francisco
Golden Gate to chyba najbardziej znany most na świecie, symbol San Francisco, niemal od początku obecny w popkulturze, przez lata także najdłuższy obiekt tego typu. Jego budowa rozpoczęła się 5 stycznia 1933 r.
Wiecej TUTAJ
Furia po rewelacjach o wojennej przeszłości ostatniego „wyklętego”. Obelgi i protesty
Czy ostatni „wyklęty” w czasie wojny strzelał do żydowskich partyzantów i wydał żydowskiego krawca Niemcom? Furia obrońców „wyklętych” po artykule w „Zagładzie Żydów” oraz OKO.press. Ataki na media oraz na historyka, który postawił niewygodne pytania i udokumentował zarzuty
Wiecej TUTAJ
Osiecka
13. odcinkowy film warty obejrzenia. Narazie zostalo wylozone 8 odcinkow po 40 min.
Fascynująca biografia poetki Agnieszki Osieckiej. Serial przedstawia jej życie od wczesnej młodości, przypadającej na lata pięćdziesiąte, aż do śmierci, czyli lata dziewięćdziesiąte XX wieku.
Tłem tej biograficznej opowieści są artystyczne, obyczajowe oraz polityczne realia tamtych czasów, poczynając od edukacji w komunistycznej szkole przez studia w Szkole Filmowej w Łodzi i kolorowy świat studenckich teatrzyków – warszawskiego STS- u i gdańskiego Bim-Bomu. To opowieść o spektakularnych sukcesach i porażkach Osieckiej, zarówno w walce z cenzurą, jak i wynikające z trudnych życiowych wyborów.
https://vod.tvp.pl/video/osiecka,odc-1,51588809
Medal Misji Jana Karskiego dla profesora Krzysztofa Simona
Wybitny polski wirusolog profesor Krzysztof Simon z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, uważany przez wielu za ‘twarz’ polskiej walki z koronawirusem został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego.
Wiecej TUTAJ
Bezbożni Saraceni grożący zagładą
Przednowożytne reakcje chrześcijan na islam i muzułmanów
W rozmowie, która miała miejsce 13 lipca, 634 roku, zaledwie dwa lata po śmierci Mahometa, pewien stary człowiek został zapytany co myśli o „proroku, który pojawił się wśród Saracenów”? Odpowiedział mu, że Mahomet „jest oszustem”.
Wiecej TUTAJ
Bibi premierem? Nie, prezydentem
Od momentu kiedy poznałem Benjamina Netanjahu, polubiłem go. Na poziomie osobistym mieliśmy sporadyczne, ale dobre relacje przez prawie czterdzieści lat. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w 1983 roku, kiedy był zastępcą szefa misji w ambasadzie Izraela w Waszyngtonie, a ja pracowałem w Departamencie Stanu. W ciągu tych dekad podziwiałem go za jego liczne osiągnięcia. Ale już czas, żeby odszedł.
Wiecej TUTAJ
Wstrząsające badanie: „Laluś”, bohater propagandy PiS, podejrzany o wydanie Żyda, strzelał do partyzantów żydowskich
Laluś”, ostatni „żołnierz wyklęty”, bohater państwowej propagandy, w czasie wojny brał udział w strzelaninie z żydowskimi partyzantami, był podejrzewany o wydanie żydowskiego krawca Niemcom i brał udział w ataku na Polaków, którzy ukrywali Żydów – napisał historyk Sławomir Poleszak w naukowym piśmie „Zagłada Żydów”
Wiecej TUTAJ
Uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz; głos ocalonych tylko online
Oficjalne upamiętnienie 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia, odbędzie się jedynie w przestrzeni internetowej. Głos zabiorą ocaleni. Podczas uroczystości podkreślony będzie los najmłodszych ofiar obozu – podało Muzeum Auschwitz. W Auschwitz Niemcy zamordowali ponad 200 tys. dzieci. Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych.
Wiecej TUTAJ
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na trzy wirtualne spacery
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na trzy wirtualne spacery. Od soboty będzie można oglądać wystawę „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”, od niedzieli Skarbiec Koronny, a od poniedziałku rezerwat archeologiczno-architektoniczny z pozostałościami bazyliki św. Gereona.
Wirtualne spacery będą dostępne w języku polskim i angielskim
Wiecej TUTAJ
W wieku 101 lat zmarł fizyk Izaak Chałatnikow. Współtwórca radzieckiej bomby atomowej
Izaak Chałatnikow był ostatnim z naukowców, który brał udział w pracach nad projektem radzieckiej bomby atomowej. O jego śmierci poinformowała Rosyjska Akademia Nauk.
Wiecej TUTAJ
Ambasadorzy Polski i Izraela kontra ukraińscy nacjonaliści
Ambasadorzy Izraela i Polski w Kijowie krytykują ukraińskich nacjonalistów, a ci w zamian żądają wyrzucenia obu dyplomatów. Interweniują MSZ-y, sprawa jest opisywana w mediach.
Wiecej TUTAJ
Ukrywana hańba! Watykan przemycał do Argentyny nazistów
To wielce niechlubna karta w dziejach państwa watykańskiego. Po wojnie Watykan pomagał przemycać nazistowskich zbrodniarzy wojennych m.in. do Argentyny. Dzięki jego pomocy do Ameryki uciekło 5 tysięcy nazistów!
Wiecej TUTAJ
No comments yet... Be the first to leave a reply!