Site icon REUNION 69

Karp po żydowsku. Tradycyjne danie, które każdy robi po swojemu

Jak smakuje karp po żydowsku? Różnie. Nie istnieje na karpia po żydowsku jeden kanoniczny przepis. Danie to pozostaje jednak w repertuarze naszych świątecznych dań.

Karp po żydowsku to jedno z tradycyjnych polskich dań wigilijnych. Popularnością cieszy się szczególnie na terenach dawnej Galicji.

Gefilte fisz: przodek karpia po żydowsku?

Karp po żydowsku to krewniak gefilte fisz, czyli ryby faszerowanej. Do jej zrobienia używa się karpia lub szczupaka. Gefilte fisz jest podawana z przyprawami i macą. Według tradycji przyrządza się ją na Nowy Rok, czyli Rosz Haszana.

Przygotowanie prawdziwej gefilte fisz polegało na oddzieleniu mięsa ryby od skóry i zmieszania go z jajkami, przyprawami, cebulą i marchewką. Mieszankę wciskało się z powrotem do ryby, a potem gotowano ją lub pieczono.

Według prawa żydowskiego nie można jeść w szabat ości. Spreparowane mięso gefilte fisz rozwiązywało ten problem. Dziś gefilte fisz podaje się głównie w formie rybnych pulpecików przyozdobionych talarkami z marchewki.

Gefilte fisz czyli karp po żydowsku w dawnym stylu: przepis

Składniki:

Bulion:

Sposób przygotowania:

Rybę oczyść, oskrob, odetnij głowę, usuń oczy i skrzela. Głowę dokładnie umyj i zachowaj do przygotowania bulionu. Zdejmij skórę z ryby i usuń kręgosłup. Dokładnie umyj i włóż do garnka. Dodaj rybią głowę, wlej dwa litry wody, wrzuć marchewki i cebule obrane i pokrojone w plasterki, przypraw solą i pieprzem. Zagotuj i pozostaw na maleńkim ogniu. W tym czasie zrób klopsiki: posiekaj mięso ryby, dodaj cebulę, macę, jajka i wodę, posól i popieprz do smaku. Wymieszaj, ulep nieduże klopsiki. Do wrzącego bulionu rybnego wlej 3 łyżki bardzo zimnej wody i włóż klopsiki. Przykryj i gotuj godzinę na maleńkim ogniu. Zdejmij pokrywkę, gotuj jeszcze pół godziny. Ostudź, wyjmij klopsiki i ułóż je w salaterce. Bulion przecedź przez sitko. Marchewkę wyjmij i dodaj do klopsików. Polej bulionem i wstaw na noc do lodówki.

Karp po żydowsku: regionalne wariacje

Karp po żydowsku różni się w zależności od regionu, w którym powstaje. Wariacji na jego temat jest mnóstwo. Istnieją jednak pewne charakterystyczne dla karpia po żydowsku cechy. To danie raczej słodkie, z migdałami i rodzynkami, czasem w galarecie. Podawane jest na zimno. Podstawą galarety jest wywar z głowy i kręgosłupa ryby, który gotuje się przez wiele godzin z warzywami, m.in. z dużą ilością cebuli. Przez Litwinów karp po żydowsku przygotowywany jest na słono.

Karp po żydowsku: wartości odżywcze

Karp jest rybą średniotłustą. Ma witaminy z grupy B (B1, B6, B12 i PP). Oprócz tego zawiera kwasy tłuszczowe n-3 i n-6, a także wapń, sód, fosfor, potas i żelazo.


Exit mobile version