Uncategorized

Barwy Biale w drodze na pomoc walczacej Warszawie. Zbrodnie AK na Zydach


Jerzy Mazurek, Alina Skibińska

Po otrzymaniu tego rozkazu od «Zawiszy» ja i Stec Jan zebraliśmy swoje plutony, w których było około 60 członków AK, i udaliśmy się na miejsce w lasy siekierzyńskie pow. Kielce, gdzie zaprowadził nas jeden z żydków przebywających na kwaterze «Zawiszy». Tu na miejscu zobaczyliśmy w szałasach leśnych około 30-tu osób narodowości żydowskiej, w tym i kilka kobiet. Ja wtedy wydałem rozkaz, aby ich wszystkich zebrać i wyprowadzić na polanę leśną.

Następnie po wyprowadzeniu ich na polanę leśną wydałem rozkaz podoficerowi broni sierżantowi ps. «Bolrok», aby wykonał wyrok śmierci na tych osobach narodowości żydowskiej, a sam odszedłem kilkanaście metrów w las, nie chcąc patrzeć na wykonanie tego wyroku.Po oddaniu strzałów do tych osób przez pozostałych członków AK ja wróciłem z powrotem z lasu na tą polanę i widziałem leżących zabitych już Żydów, a do niektórych jeszcze żyjących żołnierze oddali jeszcze kilka strzałów. Tu na tej polanie mieliśmy ich pochować, lecz w tym czasie przyszedł goniec od «Zawiszy», aby natychmiast wracać do oddziału, co też uczyniliśmy, natomiast pomordowane osoby narodowości żydowskiej pozostawiliśmy nie zakopane na polanie leśnej w lasach k. Siekierna pow. Kielce” .

Tak opisał przebieg wydarzeń Edward Sternik „Grzegorz”, przesłuchiwany przez oficera śledczego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (WUBP)w Kielcach. Dotyczą one egzekucji, jaką 17 sierpnia 1944 r. – na rozkaz por. Kazimierza Olchowika „Zawiszy” – wykonał oddział „Barwy Białe” na bezbronnych Żydach. Oddział ów (jako 5. kompania 2. Pułku Piechoty Legionów AK) wchodził w skład 2. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, dowodzonej przez płk. Antoniego Żółkiewskiego „Lina”. Dywizji, która, wykonując rozkaz komendanta głównego AK gen. Bora-Komorowskiego, zmierzała na pomoc walczącej Warszawie

Calosc w linku ponizej

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Bogdan. Na ziemiach polskich zajetych prez Sowietow rzadzili Sowieci i tak samo jak Polacy, Zydzi tez byli wywozeni w glab Rosji do niewolniczych robot. Moj ojciec, ktory jako zolniez polski dostal sie do niewoli i przez Sowjetow wywieziony do pracy w kopalni w Karagandzie. Natomiast AK i granatowa policja poza malymi wyjatkami mordowala Zydow albo wydawala Niemcom. Nic dziwnego, ze z 3.5 milj Zydow przezylo okupacje okolo 25 tysiecy Zydow, i mniej wiecej tyle wywiezionych na roboty do Niemiec. Nie ma zadnych dowodow, zeby Zydzi mordowali Polakow. Gdyby tak bylo, to by Niemcy to odkryli, tak jak odkryli masowe morderstwa Sowjetow na Polakach ( w tym okolo 10% Zydow) w Katyniu. Polska powinna wszczac sprawy sadowe dla ploskich zbrodniarzy, ktorzy jeszcze zyja, tak jak to robia Niemcy!

  2. „AK takie samo jak Gestapo” to bardzo niesprawiedliwe stwierdzenie. Też można powiedzieć, że Żydzi na ziemiach polskich zajętych przez Sowietów byli oprawcami dla Polaków. To też było by niesprawiedliwe, bo tylko niektórzy.

  3. Udokumentowane zbrodnie AK na Zydach sa dokladnie w swojej procedurze takie same jak Gestapo. AK wylapywali ukrywajacych sie Zydow, ograbiali ich z pieniedzy i innych wartosciowych rzeczy a nastepnie mordowali. Z mordowanych cial sciagali buty i odziez. Na koniec podpali domy w ktorych ukrywano Zydow. Niemcy jak sie dowiedzieli o tych wypadkach, byi zadowoleni, ze Polacy wykonuja za nich robote. Po wojnie akowscy zbrodniarze tlumaczyli sie w sadach. ze musieli wykonywac rozkazy, podobnie jak Eichman i inni niemieccy zbrodniarze. Wyroki czesto byly zmnieszane lub uniewazniane, podobnie jak w Niemczech. Z stad wniosek, ze AK jest polskim GESTAPO i ma taki sam udzial w holokauscie jak niemiecikie Gestapo.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.