Uncategorized

„Co zrobiliśmy z żydowskimi grobami?”

 

Forum Dialogu Między Narodami oraz państwomiasto zapraszają na
pierwsze z comiesięcznego cyklu spotkań.

W styczniu zastanawiamy się:

„Co zrobiliśmy z żydowskimi grobami?”

24 stycznia (czwartek), o godz. 18.00
państwomiasto, (ul. Andersa 29)

Co wspólnego mają pergole w praskim Parku Leśnika z cmentarzem żydowskim na warszawskim Bródnie? Lub ogrodzenie katolickiego cmentarza w Ostrowcu Świętokrzyskim z miejscowym kirkutem? Czemu przy boisku szkolnym liceum w Kazimierzu Dolnym wystają z ziemi kości? Co się stało z żydowskimi grobami? Co z nimi zrobiliśmy?

Cmentarzy żydowskich jest dziś w Polsce około 1200, nie przetrwało 400. Tylko na 150 z nich można znaleźć więcej nż sto nagrobków. Wcześniej niszczone przez Niemców, po wojnie nierzadko zamieniane były w piaskownie, szkolne boiska, miejskie parki. Zarastały zapominane. Nagrobkami z tych cmentarzy niemieccy okupanci brukowali drogi i podwórka, utwardzali brzegi rzek. Polacy, nawet długo po wojnie, robili z nich ostrzałki do noży, obory, krawężniki, piaskownice, a nawet wychodki. Do dziś można je znaleźć w naszych fundamentach, ścianach i warsztatach. Ciągle widać na nich napisy, nazwiska osób na których grobach kiedyś stały.

Fotografując Łukasz Baksik śledzi losy żydowskich nagrobków: „W centrum małego miasteczka odnajduję sąsiadujące z komendą policji, strażą pożarną i kościołem gospodarstwo z oborą zbudowaną z macew. Trafiam na katolickie płyty nagrobne, z których ktoś zapomniał zetrzeć hebrajskie litery. Rozmawiam z ludźmi, którzy – świadomi tego, co mają na swoich podwórkach – nie widzą w tym nic niestosownego.”

O tym wszystkim rozmawiać będą Łukasz Baksik i Agnieszka Nieradko

Spotkanie poprowadzi Zuzanna Radzik

W państwomieście będzie można zobaczyć kilka zdjęć Łukasza Baksika
zaczerpniętych z projektu „Macewy codziennego użytku”
____________________________________________________

Łukasz Baksik – fotograf, autor wystawy „Macewy Codziennego Użytku”

Agnieszka Nieradko – przedstawicielka Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy

Zuzanna Radzik – Członek Zarządu Forum Dialogu Między Narodami

Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji. 

Państwomiasto to otwarta przestrzeń do pracy i współpracy. Połączenie miejsca do spotkań, miejsca do pracy i miejsca do debat. Państwomiasto jest otwarte na organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedstawicieli lokalnego samorządu, instytucji państwowych i międzynarodowych.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.