Uncategorized

X EDYCJA FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA

Nadeslala Beata Bilaek

beata Bialekjpg

24 sierpnia – 1 września

Zbliża się coroczne święto muzyki, teatru, filmu, literatury i sztuk wizualnych. Kultura jidysz powróci w śpiewie kantorów, klezmerskich dźwiękach, koncertach plenerowych, warsztatach wycinanki żydowskiej i kaligrafii hebrajskiej. Przeniesiemy się do świata, o którym tak malowniczo pisał Icchok Baszewis Singer. Honorowym gościem X edycji festiwalu będzie syn I. B. Singera – Izrael Zamir.
Co roku gościmy najznakomitszych przedstawicieli kultury żydowskiej z całego świata: z Izraela, USA, Szwecji, Holandii, Francji, Belgii, Kanady, Danii czy Węgier.
Od 24 sierpnia do 1 września, podczas jubileuszowej edycji, publiczność weźmie udział w prawdziwej artystycznej uczcie. W Kościele Wszystkich Świętych zagra wirtuoz trąbki Tomasz Stańko z zespołem Kroke oraz amerykańskimi muzykami. W Synagodze im. Nożyków, zaśpiewa kantor Yaacov Lemmer. Zobaczymy również Dudu Fishera, kantora z Izraela, znanego m.in. z kreacji w musicalu „Les Miserables”, wystawianego na Broadwayu oraz kanadyjskiego pianistę jazzowego i kompozytora, Rona Davisa. Na życzenie publiczności powróci Joshua Nelson, gorąco przyjęty podczas ubiegłorocznych festiwalowych koncertów.
Mamy również ciekawe propozycje dla pasjonatów teatru. W znakomitych spektaklach wystąpią aktorzy z Francji, Rumunii (Teatr Żydowski z Bukaresztu wystawi „Yentl” na podstawie prozy I. B. Singera), Australii i Argentyny. Zaprezentujemy także sztukę na podstawie Sz. An-Skiego „The Dybbuk Between Two Worlds” w adaptacji Szmuela Shohata dla Teatru Narodowego Habima z Izraela. Pojawią się również małe formy teatralne. Swoje przedstawienia zaprezentują m.in. Karolina Kirsz (adaptacja powieści „Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza) i Paweł Paszta.
Wielkim wydarzeniem będzie finałowy koncert na Placu Grzybowskim z udziałem The Other Europeans i gwiazd tegorocznej edycji Festiwalu. The Other Europeans to światowej sławy zespół, w skład którego wchodzi 14 znakomitych muzyków, związanych z kulturami jidysz i lautari.
Festiwal Warszawa Singera, łączący tradycję i nowoczesność, prezentujący kulturę przedwojennego żydowskiego sztetl i współczesną sztukę inspirowaną żydowskimi motywami, od wielu lat jest najlepszym dowodem na to, że kultura żydowska jest niezwykle bogata i wspaniale odnajduje się we współczesnym świecie. Zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.