Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 6 – 10 grudnia

grudnia 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do dwóch arabskich wydawnictw w Hebronie. Skonfiskowano sprzęt i komputery. Wydawnictwa były finansowane przez Hamas i angażowały się w akcję podżegania przeciwko Izraelowi. W sąsiedniej wiosce Idna znaleziono ukrytą broń.

6 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu odpowiedział na wczorajsze słowa Johna Kerry. Netanjahu powtórzył, że „Izrael nie będzie państwem dwunarodowym”. Następnie dodał, że „aby osiągnąć pokój, druga strona musi zdecydować, to też chce pokoju, a tego nie widzimy. Niestety, to co nadal widzimy, to przede wszystkim podżeganie w Autonomii Palestyńskiej. Widzimy głównego palestyńskiego negocjatora odwiedzającego rodzinę terrorysty, który próbował zamordować Żydów. Nie tylko on go nie potępia, ale składa rodzinie terrorysty kondolencje.”

6 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe pojazd izraelskiego patrolu wojskowego przy barierze granicznej Strefy Gazy. Nikt nie został ranny.

6 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem podczas jego wizyty w Izraelu z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Niemcami. Podczas spotkania Netanjahu podkreślił wyjątkową relację między oboma krajami, które jest obarczone ciężarem tragicznej przeszłości. Prezydent Gauck zauważyć głębokie zaangażowanie narodu niemieckiego w bezpieczeństwo państwa Izrael. Netanjahu podziękował za „współpracę i wsparcie, którą otrzymaliśmy z Niemiec.” Uniwersytet Hebrajski przyznał Joachimowi Gauck honorowy doktorat.

6 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta wieczorem wjechał samochodem w grupę przechodniów przy osiedlu Romema w Jerozolimie. Zranił 2 osoby, a następnie wyszedł u z samochodu i ugodził nożem policjanta. Inni policjanci zastrzelili napastnika.

6 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu zapalił pierwszą lampkę chanukową przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Powiedział: „2200 lat temu, garstka żydowskich bojowników powstała i pokonała ówczesne globalne imperium. To było przed powstaniem Rzymu. Greckie imperium Seleucydów za panowania Antiocha IV było wtedy bardzo silne i bardzo okrutne. Rzeczywiście, zagrożona była nasza jedność i nasza wielkość. Machabeusze walczyli przede wszystkim o przywrócenie tej [duchowej] niepodległości, ale nie byli zadowoleni z tylko. Części osób to nie wystarczało. I walczyli, aby przywrócić niezależność polityczną, bo rozumieli, że bez niezależności politycznej nie było szans na zapewnienie duchowej niezależności. Ten wysiłek, który bez wątpienia zapewnił przyszłość naszemu narodowi, służy również jako symbol i przykład dla całego narodu – siły ducha. Ona rozwiała ciemności – a my dzisiaj walczymy z wielką ciemnością. Dzisiejsza walka Izraela, tak jak wtedy, w tych dniach, to – po pierwsze – walka o nasze istnienie, niezależność i kulturę, ale także o całą ludzkość. Izrael jest świecą w ciemności. Wokół nas jest wielka ciemność, a tu, w Jerozolimie, w Państwie Izrael, wznosimy sztandar niepodległości i honoru człowieka, o prawo narodu żydowskiego do życia w swoim kraju, w jego mieście. Jest to, to samo miasto, które wyzwolili Machabeusze. Ta walka trwa w naszym pokoleniu. W każdym pokoleniu usiłowano nas zniszczyć, i w każdym pokoleniu Święty – niech będzie błogosławiony – ratował nas przed nimi, pod warunkiem, że posiadaliśmy sztandar i świecę, a także miecz Izraela. I tu to robimy. Przede wszystkim, aby się bronić, ale mówię: bronimy całą ludzkość, a także kulturę całej ludzkości, przed nieokiełznaną brutalnością, którą świat zaczyna rozumieć. Ta walka jest doceniany przez wielu narodów. Byłem na międzynarodowej konferencji i widziałem to uznanie, podziw przywódców świata dla Państwa Izrael za fakt, że walczymy z ciemnościami radykalnego islamu, że na co dzień walczymy z terroryzmem. Mają wielki podziw dla Państwa Izrael i dla naszych żołnierzy … Oto jesteśmy, stoimy w pobliżu miejsca Świętego Świętych, niedaleko stąd. Możemy pokonać każdą przeszkodę i każde wyzwanie i wierzę, że przywrócenie Izraela i chwały Izraela jest dzisiaj symbolem, zwłaszcza w tym czasie. Z upływem czasu, z pomocą Boga, coraz więcej ludzi na całym świecie rozumie to. Chcę powiedzieć błogosławieństwo nad pierwszą świecą Chanuki. Życzę całemu narodowi Izraela Szczęśliwej Chanuki.”

7 grudnia 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy infrastrukturę terrorystyczną Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał izraelskich żołnierzy na granicy.

7 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta po południem zranił nożem Izraelczyka przed Grobowcem Patriarchów w Hebronie. Żołnierze zastrzelili napastnika.

7 grudnia 2015 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki w Hebronie. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. W podobnych starciach w obozie dla uchodźców Deheishe w Betlejem, późnym wieczorem zginął 1 Palestyńczyk.

7 grudnia 2015 r. egipska armia poinformowała, że w listopadzie wykryła i zniszczyła 20 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy.

8 grudnia 2015 r. agencja bezpieczeństwa opublikowała raport z którego wynika, że w walce o kontrolę nad półwyspem Synaj i Strefą Gazy coraz większą przewagę może zyskiwać Państwo Islamskie. Od 2013 r. egipska armia prowadzi ciężkie walki próbując odzyskać pełną kontrolę nad półwyspem Synaj. W zeszłym roku działająca na Synaju grupa terrorystyczna Ansar Bajt al-Maqdis ślubowała wierność Państwu Islamskiemu. Analitycy szacują, że grupa ta przejęła transport broni Hamasu, a następnie wykorzystała ją do własnych celów. Następnie doszło do zawarcia porozumienia – Hamas zgodził się dostarczaćPaństwu Islamskiemu zaawansowane bronie, w zamian za co transporty broni są przepuszczane do nie zniszczonych jeszcze tuneli podziemnych prowadzących do Strefy Gazy. Dzięki temu Państwo Islamskie otrzymało pociski przeciwpancerne Cornet, użyte przeciwko egipskiemu okrętowi patrolowemu. Również ta broń została użyta w lipcu w brutalnym ataku, w którym zginęło ponad 70 egipskich żołnierzy. Również dowódcy Hamasu udzielili wsparcia organizacyjnego na Synaju. W ten sposób Hamas przygotowuje się do kolejnej wojny przeciwko Izraelowi.

9 grudnia 2015 r. Narodowy Instytut Ubezpieczeń ujawnił, że według danych z 2014 r. w Izraelu poniżej granicy ubóstwa żyło ponad 1,7 mln ludzi, w tym 776 tys. dzieci. Raport ujawnił niewielki wzrost stopy ubóstwa w stosunku do poprzednich lat.

9 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta zranił w południe nożem 2 Izraelczyków w Hebronie. Żołnierze zastrzelili napastnika.

9 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski samochód w pobliżu osiedla Einav w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków. W aucie znaleziono 23 pociski.

9 grudnia 2015 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Białym Domu z prezydentem Barackiem Obamą, który wyraził swoje zaniepokojenie przyszłością Autonomii Palestyńskiej. Powiedział, że „chociaż perspektywa pokoju wydaje się odległa, to musimy próbować.” Rivlin w tradycyjnej ceremonii zapalił w Białym Domu świece chanukowe.

10 grudnia 2015 r. izraelscy policjanci zatrzymali w nocy 3 Palestyńczyków, którzy z nożami w ręku chodzili po ulicach miasta Afula w Galilei.

10 grudnia 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do Tulkarem w Samarii. Celem akcji było ujęcie sprawców wczorajszego ataku terrorystycznego przy osiedlu Einav. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i koktajlamiMołotowa.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.