Polityka

Zbiór aktualnych artykułów z minionego tygodnia – zebrał MER

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Białegostoku oraz wszyscy przyjaciele naszego miasta na całym świecie!Białystok zasługuje na Muzeum Żydowskie

Prosimy was o poparcie inicjatywy utworzenia w Białymstoku „Społecznego Muzeum Historii i Kultury Żydów Białostockich”. Chcemy stworzyć miejsce dla żydowskiego dziedzictwa Białegostoku; miejsce, gdzie warsztaty, wystawy i inne działania edukacyjne umożliwią odwiedzającym poznanie tego dziedzictwa. Do dziś nie ma takiego miejsca.

A przecież przez dziesiątki lat Żydzi stanowili większość mieszkańców miasta zaś w chwili wybuchu II wojny światowej – prawie połowę. Współtworzyli to miasto pod każdym względem: ekonomicznym, społecznym, kulturowym. Białystok jest znany na świecie przede wszystkim z powodu  swego żydowskiego dziedzictwa. Stąd pochodzą ludzie zasłużeni dla światowej kultury i cywilizacji: Ludwik Zamenhof (twórca esperanto), Boris Kaufman (operator filmowy, laureat Oskara), Aron Cytron (założyciel marki Citroen) czy Albert Sabin (odkrywca szczepionki przeciwko chorobie Heine Medina). Do dziś dla wielu potomków białostockich Żydów rozsianych po całym świecie Białystok jest miejscem magicznym; miejscem, w którym żyła, pracowała, kochała i tworzyła prawdopodobnie jedna z najbardziej interesujących społeczności żydowskich dwudziestowiecznej Europy.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Please sign this petition about Jewish Museum in Bialystok
dr Tomasz Wiśniewski
p.s. and share this idea with Your Friends
***

Czy ideologia ISIS zaatakowała już polskie umysły?

Niemal za każdą frustracją czai się lęk, który przybiera postać  przerażającego, strasznego Żyda. Ten groteskowy lęk wydaje się trzymać za gardło, być odpowiedzią na wszystkie dylematy i wyjaśnieniem wszystkich niepowodzeń. W pewnym sensie ten wgniatany w umysły strach przed Żydem jest rzeczywiście odpowiedzialny za bezmiar nieudolności i powtarzający się wybór przesądów i ignorancji, zamiast racjonalnej analizy otaczającej nas rzeczywistości.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*********

Ostatnio coraz więcej młodych palestyńskich mężczyzn, kobiet i dzieci wychodzi z domów i wybiera się na mordowanie nożami Izraelczyków. Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej (AP) twierdzą, że nasze dzieci podejmują tę decyzję niezależnie i że nikt nie wysyła ich na przeprowadzanie zamachów terrorystycznych. W rzeczywistości jednak każdy Palestyńczyk wie, że za tymi rzekomo „niezależnymi” i „spontanicznymi” atakami stoi zorganizowane, umyślne podżeganie, część ze strony polityków, część ze strony fatw [orzeczeń religijnych] wydawanych przez duchownych.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ
*************

Po co ci to, czyli co to dziś znaczy być polskim Żydem

Mówi się, że mamy w Polsce antysemityzm bez Żydów. Ale czy mielibyśmy Żydów bez antysemityzmu? Czy nie jest okrutnym paradoksem, że polski antysemita współtworzył polskiego Żyda?​
*****

Internauta rozwiązał zagadkę archeologiczną

Pozłacane, starożytne berło okazało się współczesnym, niemieckim wyrobem.

Latem tego roku robotnik znalazł na jerozolimskim cmentarzu błyszczący przedmiot. Ponieważ nie dał rady samemu go wyciągnąć spod gruzu, a poza tym zaczął podejrzewać że to część ładunku wybuchowego, wezwał policję.

******

Joanna Olczak-Ronikier: wywoływanie duchów. Rozmowa o książce „Wtedy. O powojennym Krakowie”

Niektórzy psychoterapeuci twierdzą, że trzeba odpędzać duchy zmarłych. Ale jakże powiem swoim bliskim, żeby sobie poszli, skoro są tuż obok? Z Joanną Olczak-Ronikier* o jej najnowszej książce rozmawia Angelika Kuźniak.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
* Joanna Olczak-Ronikier – laureatka nagrody Nike za książkę „W ogrodzie pamięci”, współzałożycielka Piwnicy pod Baranami.

Cały tekst:KLIKNIJ TUTAJ

***

Nieoczekiwany przeciwnik dla Państwa Islamskiego. Padła podwójna deklaracja wojny

Państwu Islamskiemu przybył kolejny przeciwnik w postaci afgańskiego i pakistańskiego Talibanu, co rozpoczyna kolejną odsłonę wojny o państwa Azji Południowej i wpływy w globalnym dżihadzie. Pakistańscy talibowie sprzeciwili się supremacji Abu Bakra al-Baghdadiego, podczas gdy afgański Taliban wysłał na pole walki oddziały specjalne, których zadaniem jest rozbicie komórek ISIS. Takie podwójne wypowiedzenie wojny może wpłynąć na wynik bitwy o Afganistan.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Izrael gotów do użycia Procy Dawida

Nowy izraelski system obrony powietrznej Proca Dawida (David’s Sling) przeszedł pomyślnie ostatnią rundę testów i jest gotowy do wprowadzenia do wyposażenia armii w 2016 roku – poinformowało ministerstwo obrony Izraela.
Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Zebral i przyslal MER

reunion-691.jpg

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.