Polityka

Wiadomosci z Izraela 15 – 19 lutego

15 lutego 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów otworzyło w nocy ogień do izraelskich żołnierzy przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając jednego napastnika. Podczas pościgu zastrzelono drugiego napastnika. Po identyfikacji terrorystów okazało się, że jeden z nich był palestyńskim policjantem.

 15 lutego 2016 r. lewicowa organizacja Peace Now opublikowała raport ze stanu żydowskiego osadnictwa w Judei i Samarii. Według raportu, w 2015 roku w osiedlach żydowskich realizowano 40% mniej inwestycji budowlanych niż w roku poprzednim – w 2014 r. było to ponad 3100, a w 2015 r. już tylko 1800 inicjatyw. Z tego ponad 70% inwestycji jest realizowanych w odległych osiedlach, a tylko 30% w dobrze zurbanizowanych osiedlach. W sumie wydano 348 nowych zezwoleń budowlanych, które obejmują 63 budynki użyteczności publicznej (przedszkola, synagogi, itp.), 42 budynki przemysłowe lub pod działalność rolniczą, oraz 243 domy mieszkalne (1547 mieszkań).

15 lutego 2016 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki odrzucił możliwość wznowienia bezpośrednich negocjacji z Izraelem. „Nigdy nie wrócimy i nie usiądziemy ponownie do bezpośrednich negocjacji izraelsko-palestyńskich. Jeśli ISIS skorzysta z braku jakichkolwiek pośredników … to oczywiście, mogą przyjść i spróbować wypełnić pustkę. Jest to bardzo niebezpieczne.”

16 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odrzucił francuski plan pokojowy, który zakładał zwołanie międzynarodowej konferencji na temat pokoju na Bliskim Wschodzie. Netanjahu podkreślił, że w przypadku niepowodzenia negocjacji, członkowie takiej konferencji natychmiast uznaliby niepodległość państwa palestyńskiego. „To, że konferencja zakończy się niepowodzeniem, jest oczywiście z góry zagwarantowane, ponieważ Palestyńczycy wiedzą, że ich żądania zostaną zaakceptowane i nie muszą nic robić.” Premier powtórzył, że pokój może być osiągnięty jedynie w wyniku bezpośrednich dwustronnych rozmów między zainteresowanymi.
 16 lutego 2016 r. wysoki oficer Sił Obronnych Izraela powiedział, że ilość cybernetycznych ataków przeciwko Izraelowi wyraźnie spadła w 2015 r. Odnosząc się do ostatnich rewelacji, że brytyjska i amerykańska agencja wywiadowcza szpiegowała izraelskie działania wojskowe, podkreślił on, że „tajne kody nie zostały zdekodowane. Kod Sił Obronnych Izraela nie został odkodowany i jest to wielkie osiągnięcie.” Dodał, że w konfrontacji z szybko zmieniającymi się wyzwaniami, siły zbrojne Izraela muszą szybko ewoluować, czasami wbrew wszystkiemu, czego można by się spodziewać. „Siły Obronne Izraela współczesnej ery są zupełnie inną armią. Agencje szpiegowskie i inne wrogie organizacje koncentrują wiele wysiłków na włamanie się i przeniknięcie do zasobów internetowych innych rządów. Jednym ze sposobów uniknięcia takich problemów jest przejście w tryb offline. Służby bezpieczeństwa Rosji dokładnie rozważają zrobienie tego: prowadzenie tajnej korespondencji przy pomocy staromodnego pióra i papieru – przy najmniej na tyle, na ile jest to operacyjnie możliwe. Cyber wojna stała się praktycznym narzędziem. Prawdopodobnie po strąceniu rosyjskiego samolotu pod koniec zeszłego roku doszło do rosyjskiego cyber ataku na Turcję. Przez około 20 godzin, cały duży kraj pozostawał bez internetu. Niedaleko stamtąd, wyłączone zostały elektrownie na Ukrainie, a lotnisko w Kijowie było zamknięte – wszystko było spowodowane działaniami w cyberprzestrzeni. W tym samym czasie Siły Obronne Izraelapowołały osobne ramię cyber wojska – równo tradycyjnym siłom lądowym, morskim i powietrznym. Wcześniej Siły Obronne Izraela nie były odporne na takie ataki, ale zrobiły rewolucyjny postęp i mogą pochwalić się, że są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. W możliwościach cyfrowych jesteśmy co najmniej 15 lat przed resztą świata. Zintegrowaliśmy internetowe funkcje operacyjne, które umożliwiają dowolnemu dowódcy dowodzić z dowolnego miejsca. Tylko cztery inne siły zbrojne świata mają podobne możliwości: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy i Iran.”

16 lutego 2016 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem żydowskie samochody przy osiedlu Beit Haggai w Judei. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów. Wieczorem w podobnym incydencie uszkodzony został samochód przy żydowskim osiedlu Beit Arie w Samarii. Nikomu nic się nie stało.

16 lutego 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu Hassan Nasrallah, w telewizyjnym wystąpieniu ze swego bunkra w Libanie, powiedział, że „Hezbollah ma bombę atomową. Hajfa ma 15 ton amoniaku, a każdy atak rakietowy Hezbollahu przekształci je w bombę jądrową, która spowoduje śmierć dziesiątek tysięcy. Izrael jest zaniepokojony tym, że w kolejnej konfrontacji z Hezbollahem, będziemy atakować instalacje gazowe w Hajfie.”

17 lutego 2016 r. minister środowiska Avi Gabay zapowiedział, że w najbliższym czasie z rejonu Hajfy zostanie usunięty zbiornik stokażowy amoniaku, który będzie przeniesiony na południe kraju.

17 lutego 2016 r. w Egipcie po raz pierwszy do systemu szkolnego wprowadzono informację o zawartym w 1979 r. porozumieniu pokojowym z Izraelem. W ramach nowego programu nauczania będą się o tym historycznym fakcie uczyć uczniowie klas dziewiątych.

18 lutego 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało po południem nożami osoby robiące zakupy w supermarkecie Rami Levy przy strefie przemysłowej Sha’ar Benjamin w Samarii. Zginął izraelski żołnierz, a jedna osoba odniosła rany. Ochroniarze zastrzelili obu napastników, którzy jak się okazało, mieli po 14-lat.

 18 lutego 2016 r. Autonomia Palestyńska przyjęła francuską inicjatywę pokojową.

19 lutego 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Rannych zostało 2 policjantów. Otworzyli oni jednak ogień i zastrzelili napastnika. Przypadkowo lekko została postrzelona także Arabka.

19 lutego 2016 r. samolot El-Al Boeing 737 zw 150 pasażerami na pokładzie uszkodził skrzydło podczas holowania na drogę startową na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Nikomu nic się nie stało, ale samolot został uziemiony. Skrzydło samolotu uderzyło w płot i zostało poważnie uszkodzone. Przyczyną była gęsta mgła i brak uwagi obsługi.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.