Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 46

Jarek

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


Jej pierwszy wiersz zobaczyłem na kartce przybitej na drzwiach kościoła. Było to wkrótce po odnalezieniu ciała ks. Jerzego Popiełuszki. Od tego momentu znam ten utwór na pamięć.

 
Księże Jerzy

Czy to boli Wisły krwią popłynąć
I jak pieśnią zachłysnąć się mułem?
Być obmytym w szlochu, w łzach matczynych
I na piersiach mieć czerwoną stułę?

Czy to boli leżeć w samym sercu Polski
Jak pod łąką skoszoną na lato?
Czy to boli, ostatnim skinieniem
Błogosławić oprawcom i katom?


 

Moim ulubionym wierszem Poetki jest “Ząb”.

Ząb

Na całej ziemi
została ona jedna
w domu dla starców
ze swoim kubkiem z fajansu,
z kuferkiem
zamkniętym jak oko sowy.
W tym kuferku
leży mleczny dziecinny ząb
na dnie

 

Niedługo przed śmiercią Poetki ks. Jan Twardowski zadedykował Jej swój znany wiersz “Śpieszmy się kochać ludzi…”. Zdążyła jeszcze na ten utwór odpowiedzieć tekstem „Puste miejsca”. Zmarła 10 maja 1986 roku w Warszawie i została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. W swoim “Notatniku” zapisała: “Proszę o taki nekrolog: Z radością przyjęła śmierć. Prosi bliskich o przyjęcie jej śmierci z radością.” Czy już wiecie, o kogo chodzi?

Anna Kamieńska przyszła na świat 12 kwietnia 1920 roku w Krasnymstawie. Polska poetka, pisarka, tłumaczka i krytyk literacki, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Przekładała m.in. z rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego, łacińskiego oraz hebrajskiego. W jej dorobku znalazło się blisko 100 książek.

W 1948 roku wyszła za mąż za poetę i tłumacza Jana Śpiewaka, z którym miała dwóch synów: Jana Leona (1949-1988), dziennikarza, pisarza i działacza społecznego oraz Pawła (1951- ).

Paweł Śpiewak – polski socjolog i historyk idei, publicysta, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, od 2011 roku pełni obowiązki dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Świat jest taki mały…
Miłych snów 🙂
Jarek

Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

“Listy z krainy snów” – http://www.wiersze.co

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.