Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

9 lipca 2018 r.


popołudniem w północnej części kraju odnotowano dwa trzęsienia ziemi o sile 3,2 i 3,9 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w okolicach Tyberiady. Do Tyberiady skierowano zespół około 20 inżynierów budownictwa, którzy rozpoczęli inspekcje budynków. Podjęto decyzję o ewakuacji trzech mieszkań. Burmistrz Tyberiady zwołał naradę służb miejskich w celu oceny sytuacji.


urodzony w Polsce były ambasador Izraela w RP Szewach Weiss powiedział w wywiadzie dla polskiej rozgłośni radiowej, że polski rząd na emigracji i polskie władze w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej nie współpracowały z nazistami, ani nie podżegały do mordowania Żydów, podobnie jak inne rządy europejskie w tamtych czasach. We wcześniejszym wywiadzie powiedział, że “zdarzały się przypadki, w których polski rząd na uchodźstwie uczestniczył w mordowaniu Żydów”. Szewach Weiss skrytykował wspólne oświadczenie premiera Netanjahu i jego polskiego odpowiednika Mateusza Morawieckiego, opublikowane w zeszłym tygodniu.


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w czerwcu b.r. do Izraela przyjechało 310000 zagranicznych turystów. W pierwszej połowie b.r. odnotowano już 2,1 mln turystów, co stanowi wzrost o 19% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Według raportu dochody z turystyki w czerwcu sięgnęły około 1,66 mld szekli, a od początku roku to już ponad 12 mld szekli.


 Siły Obronne Izraela zamknęły przejście graniczne Kerem Szalom ze Strefą Gazy, do której wpuszczane będą jedynie zatwierdzone towary humanitarne. Koordynator działań rządowych na terytoriach poinformował jeszcze, że strefa połowowa Strefy Gazy powróci do 11 km, po tymczasowym rozszerzeniu do 17 km. Jest to odpowiedź na niekończące się ataki z użyciem latawców i balonów.


Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 33 pożary na przygranicznych terenach w Izraelu.


10 lipca 2018 r.


prezydent Reuven Rivlin wziął udział w Tel Awiwie w ceremonii upamiętniającej 50-tą rocznicę ustanowienia Sekcji Osadnictwa w Światowej Organizacji Syjonistycznej. Na początku swojej wypowiedzi prezydent zacytował opis kraju Izraela z 1868 r., napisany przez znanego pisarza Marka Twaina, w którym nazwał tę ziemię jałową i pozbawioną życia: “Dokładnie sto pięćdziesiąt lat po ciemnym opisie Twaina, nasza Ziemia Izraela jest piękna i rozkwita. Jest żydowska i demokratyczna. Udowodniliśmy, że osadnictwo wszędzie kwitnie. Moi bracia, osadnicy, państwo Izrael jest naprawdę waszym dłużnikiem. Kiedy wróg patrzy na nas, widzi siłę osadnictwa, naszą zdolność do pozostania, i nowe młode pokolenie, które wychowało się już w domu. Wróciliśmy do domu i nie opuścimy już go nigdy.”


 w Jerozolimie odbyła się konferencja honorowych przyjaciół Izraela w parlamentach na całym świecie. Przewodniczący Knesetu, Juli Edelstein odniósł się do kontrowersji w sprawie polskiej ustawy o Holokauście. “Nieporozumienia między naszymi dwoma krajami można było uniknąć, gdyby w ogóle doszło do wspólnej dyskusji i nie podjęto żadnych jednostronnych kroków. Teraz jesteśmy w innej rundzie nieporozumienia, ale tym razem mam nadzieję, że rozwiązanie będzie lepsze. Powinniśmy być uczciwi wobec Holocaustu.” Edelstein wezwał także parlamentarzystów, by zachęcali swoje rządy do uznania Jerozolimy za stolicę państwa Izrael, tak jak zrobiły to Stany Zjednoczone i inne kraje.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Aleksandrem Ławriewiewem i rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Werszininem. Omówiono tematykę perspektyw rozwoju regionalnego. Netanjahu jasno dał do zrozumienia, że Izrael nie będzie tolerował obecności wojskowej Iranu lub jego pełnomocników w jakimkolwiek miejscu w Syrii. Dodał, że Syria musi bezwzględnie przestrzegać porozumienia o separacji sił z 1974 roku.


izraelska korporacja SpaceIL poinformowała, że na początku 2019 r. pierwszy izraelski statek kosmiczny wyląduje na Księżycu. W ten sposób Izrael będzie czwartym państwem na świecie, który osiągnął lądowanie na Księżycu (po USA, ZSRR i Chinach). Bezzałogowy statek kosmiczny zostanie w listopadzie przetransportowany do Stanów Zjednoczonych, skąd będzie wystrzelony przy pomocy rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX. Lądowanie na Księżycu jest zaplanowane na 13 lutego 2019 r. Na Księżycu zostanie pozostawiona flaga Izraela. Izraelski statek kosmiczny ma średnicę 2 metrów i około 0,5 metra wysokości, i waży 600 kg.


 arabska łódź rybacka podjęła próbę przełamania blokady morskiej Strefy Gazy. Wypłynęła z Gazy z 8 osobami na pokładzie. Izraelskie okręty patrolowe zatrzymały ją i odholowały do portu Aszdod.


11 lipca 2018 r.


dowódca straży pożarnej Dudi Simchi powiedział: “W całym rejonie jest wiele pożarów, ale służby przeciwpożarowe i ratownicze bardzo dobrze radzą sobie z tym zagrożeniem. Współpracujemy z szefem sztabu, Żydowskim Funduszem Narodowym i Siłami Obronnymi Izraela. Niestety, wiele obszarów pól zostało spalonych, ale możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich półtora tygodnia powierzchnia spalonego obszaru była niewielka, głównie dzięki szybszej aktywności sił przeciwpożarowych. Mieszkańcy południa, mieszkańcy terenów przygranicznych ze Strefą Gazy, są wspaniałymi ludźmi, którzy wykonują doskonałą pracę. Współpraca z nimi pozwala nam radzić sobie z pożarami w znacznie bardziej efektywny sposób. Od kilku miesięcy przygotowujemy się na podobne działania terrorystów podpalających tereny w Judei i Samarii. Współpracujemy z szefami władz lokalnych i armią. Wyjaśnimy społeczeństwu zagrożenia, i upewniamy się, że w strategicznych obszarach nie ma chwastów, które pozwoliłyby rozprzestrzenić się ogniu. Działając wspólnie z licznymi wolontariuszami w Judei i Samarii, zminimalizujemy szkody spowodowane podpaleniami.” Komisarz poruszył także kwestię trzęsień ziemi. “Myślę, że rzeczą niemożliwą jest powiedzieć, kiedy nastąpi silne trzęsienie ziemi. Dlatego wszyscy obywatele Izraela muszą przygotować się na trzęsienie ziemi, a my musimy sprawdzić, czy jesteśmy przygotowani. Wiemy co robić, i mam wielką nadzieję, że nie będziemy musieli korzystać z tych możliwości.”


po południem syryjski bezzałogowy dron naruszył przestrzeń powietrzną Izraela nad Wzgórzami Golan. Dron był przez cały czas śledzony przez izraelskie systemy radarowe i został zestrzelony nad jeziorem Kinneret przez baterię rakiet Patriot (10 km w głębi terytorium Izraela i 15 minut od naruszenia granicy). Ogłoszono alarm na Wzgórzach Golan i w Dolinie Jordanu. W rejon incydentu skierowano 4 samoloty i 2 helikoptery wojskowe.


po południem premier Benjamin Netanjahu wylądował w Moskwie, gdzie spotkał się z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Michaiłem Bogdanowem. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Syrii.


 

Efraim

 

 

 

 

Izrael Badacz

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.