Ciekawe artykuly

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.2 – 18.2


17 lutego 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 2 cm, osiągając poziom 209,895 metrów p.p.m.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że w związku z rozszerzaniem się epidemii koronawirusu, zaleca się rezygnację z wyjazdów do Makau, Tajlandii, Singapuru i Hongkongu. Wydano także nakaz zapobiegania wjazdowi do Izraela osób, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywały w Makau, Tajlandii, Singapurze i Hongkongu, a które nie są obywatelami lub mieszkańcami Izraela. Takie same wytyczne dotyczą Chin.


. w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy arabskiej miejscowości Shuqba w zachodniej części Samarii. Ranna została Izraelka.


izraelscy żołnierze zatrzymali popołudniem Palestyńczyka, który podejrzanie zachowywał się na punkcie kontrolnym przy wejściu na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Podczas szczegółowej kontroli, Palestyńczyk wyjął ukryty nóż i podjął próbę zaatakowania żołnierzy. Został obezwładniony i aresztowany.


 na spotkaniu europejskich ministrów spraw zagranicznych w Brukseli, szef spraw zagranicznych Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska nie podejmie żadnych oficjalnych kroków w sprawie planu pokojowego prezydenta Donalda Trumpa, dopóki nie będzie rozstrzygnięcia wyborów w Izraelu. „Po przedstawieniu propozycji pokojowej Stanów Zjednoczonych, przeprowadziliśmy wymianę poglądów na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Omówiliśmy pokrótce, jak najlepiej rozpocząć proces polityczny, który będzie akceptowalny dla obu stron, i jak najlepiej bronić parametrów uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym, równych praw i prawa międzynarodowego. Kilku ministrów spraw zagranicznych poprosiło o dodanie tej kwestii do porządku dziennego marcowego spotkania, wraz z konkretną dyskusją i pewnymi rezolucjami. Zrobimy to. Po wyborach w Izraelu.” Grupa państw członkowskich Unii Europejskiej, pod przewodnictwem Luksemburga, planowała na spotkaniu przedstawić inicjatywę, aby w odpowiedzi na plan Trumpa ogłosić poparcie uznające państwo palestyńskie. Przedstawiciele tych krajów wyrazili wyraźne stanowisko w tej sprawie.


sekretarz generalny Ligi Arabskiej Ahmed Aboul Gheit uczestniczył w spotkaniu europejskich ministrów spraw zagranicznych w Brukseli i skrytykował plan pokojowy administracji Trumpa. „Nadzieja Izraela, że państwa arabskie poprą inicjatywę Trumpa, jest fałszywą nadzieją. Tak się nie stanie. Państwa arabskie zawsze będą wspierać Palestyńczyków. Z zadowoleniem przyjmujemy możliwość sformułowania europejsko-arabskiej inicjatywy pokojowej w odpowiedzi na amerykański plan.”


Holandia poinformowała o wzroście liczby antysemickich incydentów w swoim kraju. W 2019 r. doszło tam do 182 antysemickich incydentów, co stanowi wzrost o 35% w stosunku do poprzedniego roku. W liczbie tej znajduje się 61 przypadków napadów na ulicy lub w miejscu pracy, zniewag słownych i gróźb w miejscach publicznych, 18 przypadków popełnionych przez aktywistów ruchu BDS, a tylko 1 popełniony przez skrajnie prawicowego antysemitę.


18 lutego 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,88 metrów p.p.m. Do stanu pełnego jeziora brakuje jeszcze 1,08 metra.


minister transportu Bezalel Smotrich powiedział rano: „Państwo będzie musiało włożyć rękę do kieszeni i zrekompensować liniom lotniczym za straty spowodowane przez koronawirusa. El Al mówi o stratach rzędu 50 milionów dolarów. Jeśli państwo chce zachować swoje linie lotnicze – musi pomóc.”


 rano izraelscy żołnierze zatrzymali do kontroli arabski samochód przy żydowskim osiedlu Kefar Tapuah w środkowej części Samarii. W pojeździe znaleziono dwa pistolety maszynowe Carl. Aresztowano 4 Palestyńczyków. Operację przeprowadzono na podstawie pozyskanych informacji wywiadowczych.


. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy arabskiej wiosce Umm Salamuna w północnej części Judei. Samochód został uszkodzony.


sekretarz generalny Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saeb Erekat, podczas spotkań z przedstawicielami dyplomatycznymi Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Turcji, wezwał międzynarodowe firmy prowadzące interesy w izraelskich społecznościach w Judei i Samarii do zaprzestania działalności w osiedlach i odejścia. W tej kwestii wysłał również listy do ministrów spraw zagranicznych Luksemburga i Tajlandii, a także listy do sześciu amerykańskich firm prowadzących działalność w Judei i Samarii. Erekat wezwał te kraje i firmy do zaprzestania rażących naruszeń prawa międzynarodowego, podkreślając, że firmy, które nie zakończą działalności, będą podlegać prawnej odpowiedzialności przed sądami międzynarodowymi i krajowymi.


 Jordania potępiła izraelski plan budowy podziemnego tunelu kolejowego i budowy nowej stacji kolejowej przy Zachodnim Murze na Starym Mieście Jerozolimy. Jordania potępiła ten plan i nazwała go „rażącym pogwałceniem międzynarodowego prawo”. Równocześnie jordański minister rolnictwa Ibrahim Szahada ogłosił wieczorem stan wyjątkowy w oczekiwaniu na zbliżający się atak szarańczy. Rój szarańczy przybył do Arabii Saudyjskiej z Jemenu i znajduje się obecnie w obszarze miasta Grad, około 500 km od granicy Jordanii.


Efraim

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.