Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.12 – 12.12


Światowej sławy dyrygent i pianista Daniel Barenboim, który w październiku wycofał się z występów z powodu choroby, podejmie ponownie pałeczkę podczas dwóch noworocznych koncertów, jak podał jego impresario


Setki metrów kabli komunikacyjnych zostało przeciętych i skradzionych w ciągu nocy z systemu sygnalizacji kolei izraelskich w pobliżu miasta Lehavim .


Dyrektor generalny Anti-Defamation League, Jonathan Greenblatt, był gościem popularnego nowojorskiego programu radiowego The Breakfast Club , omawiając niedawny wzrost antysemityzmu i potrzebę naprawy relacji pomiedzy Czarnymi i Żydami


izraelska delegacja zaprezentowała w Kijowie sprzęt medyczny przekazany przez Izrael dla Ukrainy.


Kiedy Izrael sprawował kontrolę nad Betlejem, miasto było w 60% chrześcijańskie. Dziś, po 26. latach rządów Autonomii Palestyńskiej, w mieście pozostało 10-12% chrześcija. Pozostali uciekli przed muzułmanami.


Izrael wysłał wiadomość do rządu libańskiego, dotyczącą możliwości ataku na lotnisko w Bejrucie, gdyby zostało ono użyte do przemytu irańskiej broni. Według informacji wywiadowczych, samoloty irańskich linii lotniczych Meraj (powiązane z Gwardią Rewolucyjną) rozpoczęły obsługę lotów z Iranu na lotnisko w Bejrucie.


Siły Obronne Izraela rozpoczęły niespodziewane ćwiczenia “Ciepła zima 2”, które potrwają trzy dni. Celem ćwiczenia jest wzmocnienie gotowości jednostek bojowych oraz systemu logistycznego wsparcia na różne scenariusze w północnym Izraelu.


80. lat temu, 10 grudnia 1942 r., polski rząd na uchodźstwie opublikował notę skierowaną do Narodów Zjednoczonych ostrzegającą, że “niemieckie władze dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce”. Cały świat wybrał milczenie, a wielu Żydów mogło zostać ocalonych.


Izraelscy funkcjonariusze udaremnili próbę przemytu amunicji przez przejście graniczne z Jordanią. Przejęto około 5 tys. pocisków kaliber 5,56. Skrzynki z amunicją przewozili dwaj mieszkańcy południowego Izraela.


Żydowski szef kuchni i restaurator Michael Ginor,  zmarł niedawno podczas udziału w zawodach Iron Man w Izraelu.


W wyzwolonym Chersoniu żydowscy liderzy są oskarżani o współpracę z Rosją


Rządy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Izraela ratyfikowały swoją kompleksową umowę o partnerstwie gospodarczym – oświadczył w niedzielę na Twitterze minister stanu ZEA ds. handlu zagranicznego Thani Al Zeyoudi. Umowa o wolnym handlu, która została po raz pierwszy podpisana w maju, usunie lub zmniejszy taryfy na 96% towarów będących przedmiotem handlu między narodami. “Handel nienaftowy między ZEA i Izraelem osiągnął 2 miliardy dolarów w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku, co stanowi wzrost o 114% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.


USA oświadczyły w piątek, że sprzeciwiają się stworzonej przez ONZ bazie danych dotyczących firm, które działają w osiedlach na Zachodnim Brzegu, stwierdzając, że nie współpracowały z odpowiedzialnym za to urzędem i nie będą tego robić w przyszłości.


Izrael musi podjąć większe działania w celu obrony swojego przemysłu hi-tech przed chińskimi wpływami, powiedział urzędnik rządu USA na dorocznym spotkaniu dotyczącym stosunków chińsko-izraelskich


Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wezwał wspólnotę międzynarodową do “powstrzymania się od kontaktów” z nadchodzącym rządem Izraela, jeśli nie zobowiąże się on do rozwiązania dwupaństwowego.


Przewodniczący Partii Religijno-Syjonistycznej MK Bezalel Smotrich uznał proponowaną ustawę, która zamierza przekazać władzom Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego uprawnienia nad kilkoma jednostkami policji za ” wartościową”. Były współprzewodniczący Religijnych Syjonistów Smotricha, Itamar Ben-Gvir, ma stanąć na czele tego ministerstwa.


Izrael jest piątym najbezpieczniejszym dla turystów krajem na świecie – wynika z danych dotyczących 50 najpopularniejszych miejsc docelowych.


MK Likud Danny Danon poinformował w na międzynarodowym forum Porozumienia Abrahama, że spodziewa się ” ujrzeć porozumienie między Izraelem a Arabią Saudyjską w nadchodzącym roku.”


Przyszły premier Benjamin Netanjahu spotkał się w z grupą 13 ambasadorów ONZ, którzy odwiedzają Izrael.


Palestyńskie grupy terrorystyczne są w kryzysie finansowym po tym, jak Iran odciął im finansowanie kilka miesięcy temu, poinformował w niedzielę palestyński dziennik Al Quds .


Grupa Watchdog Stop Antisemitism nazwała rapera Kanye Westa, znanego również jako Ye, ” Antysemitą Roku 2020″.


Ustępujący premier Yair Lapid stwierdził że “w nowej koalicji jest czterech MK, którzy stanęli w obliczu aktów oskarżenia w sprawach karnych, co stwarza konflikt interesów, a ich głosy powinny być zdyskwalifikowane w sprawie ustawy, która ułatwia skazanym osobom objęcie funkcji ministra.”


W momencie, gdy nadchodzący rząd planuje tydzień gorączkowych prac legislacyjnych, które są niezbędne do jego ukonstytuowania się, nadchodząca opozycja przygotowuje własne plany, aby udaremnić i utrudnić te wysiłki na każdym kroku.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.