Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 2.3 – 3.3


Palestyńczycy mieszkający w Libanie są opłacani przez Rosję w wysokości 350 dolarów miesięcznie, aby walczyć w jej imieniu w wojnie na Ukrainie, podaje The Media Line.


Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen odwiedził we wtorek Niemcy w celu przeprowadzenia rozmów dyplomatycznych mających na celu przeciwdziałanie irańskiemu zagrożeniu nuklearnemu.


Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła w raporcie, że jej inspektorzy znaleźli w irańskim podziemnym ośrodku nuklearnym uran wzbogacony do 83,7 procent.


IDF aresztuje dwóch Palestyńczyków w związku z zabiciem Izraelsko amerykanskiego obywatela .Żołnierze zatrzymali podejrzanych w obozie dla uchodźców Aqabat Jabr pod Jerycho.


Komisja Knesetu przyjmuje ustawę ostro ograniczającą kontrolę sądową. Opozycyjni posłowie zbojkotowali końcowe głosowanie w Komisji Konstytucyjnej Knesetu w proteście przeciwko postępowaniu komisji


Szef Dyrekcji Operacji wojskowych, generał dywizji Oded Basiuk, ujawnił w środę, że Iran dwukrotnie próbował zaatakować powiązane z Izraelem statki na Morzu Arabskim w ciągu ostatniego miesiąca.


Na północy Izraela wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 3 stopni w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 2 km na północny zachód od Tyberiady. Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń mienia.


Premier Benjamin Netanjahu powiedział w że lider opozycji Yair Lapid jest odpowiedzialny za demonstracje przeciwko jego rządowi. “On nie chce osiągnąć porozumienia i odrzuca nasze wezwania do dialogu” – powiedział premier podczas gdy policja starła się z protestującymi w Tel Awiwie.


Stany Zjednoczone wytknęły szefowi Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi, że wezwał swoje siły bezpieczeństwa do konfrontacji z izraelskimi wojskowymi przeprowadzającymi obławy antyterrorystyczne w Judei i Samarii.


Ministerstwo Obrony Izraela i Departament Obrony USA zwołały w tym tygodniu w Izraelu doroczne posiedzenie Grupy Doradczej


Do Tel Awiwu przybył pierwszy w historii ambasador Azerbejdżanu w Izraelu. Azerbejdżan stanie się pierwszym szyickim krajem muzułmańskim, który otworzy ambasadę w Izraelu.


Były ambasador USA w Izraelu David Friedman dołączył do długiej listy krytyków przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym zmianom w sądownictwie.


Smotrich wyjaśnia wezwanie do “wymazania” Huwary, mówi, że państwo musi zapłacić “wysoką cenę” za terroryzm
Wyjaśnienie następuje po tym, jak Waszyngton potępił komentarze ministra finansów jako “odrażające” i wezwał rząd Izraela do ich odrzucenia.


Izraelskie MSZ potępiło w czwartek zacumowanie w Brazylii dwóch irańskich okrętów wojennych, wzywając Brasilię, by nie udzielała Teheranowi żadnych “nagród”.


W tym tygodniu odbyło się wspólne ćwiczenie izraelskich i amerykańskich żołnierzy sił lądowych


Przewodniczący opozycji Jair Lapid spotkał się z przedstawicielami organizacji ze środowiska LGBT. Lapid powiedział: “Jestem zaniepokojony, jak nigdy wcześniej. Walczymy o wizerunek państwa Izrael, a społeczność LGBT będzie jedną z pierwszych, które ucierpi.”


Rząd osiągnął porozumienie płacowe z głównym związkiem zawodowym sektora publicznego, które zapobiega strajkowi generalnemu. W umowie, która obejmuje około 350 tys. pracowników służby cywilnej, każdy z nich otrzyma 11% podwyżki w latach 2020-2027, a także jednorazową dotację. Tydzień pracy zostanie również skrócony z 42 do 40 godzin.


Grupa 120 profesorów, w tym po kilku z każdego z izraelskich uniwersytetów, wystosowało petycję popierającą reformę sądownictwa proponowaną przez ministra sprawiedliwości Jariva Levina i przewodniczącego parlamentarnej komisji konstytucyjnej Simchę Rothmana. Ich petycja stwierdza, że ​​”szeroko zakrojona reforma systemu sądownictwa jest niezbędna ze względu na rewolucję sądowniczą przeprowadzoną przez prof. Aarona Baraka (byłego prezesa Sądu Najwyższego)


Węgry przeniosą swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy w przyszłym miesiącu


Minister spraw zagranicznych Eli Cohen wkrótce wyjedzie do Turkmenistanu aby oficjalnie zainaugurować stałą ambasadę Izraela w stolicy kraju, Aszchabadzie.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.