
„Czekaliśmy miesiącami, aż większość zaplanuje głosowanie tylko po to, by odłożyć je przed wyborami” – napisał senator Jim Risch. „Nie zaniechamy działań, gdy Republikanie będą w większości”.
Jeśli Międzynarodowy Trybunał Karny i jego prokurator Karim Khan nie cofną swoich „oburzających bezprawnych działań w celu wydania nakazów aresztowania izraelskich urzędników, Senat powinien natychmiast uchwalić przepisy dotyczące sankcji, tak jak zrobiła to już Izba na zasadzie dwupartyjnej” – napisał w niedzielę lider większości w Senacie John Thune (R-S.D.).
Jeśli ustępujący lider większości w Senacie Chuck Schumer (D-N.Y.) „nie podejmie działań, republikańska większość w Senacie stanie po stronie naszego kluczowego sojusznika Izraela i uczyni to – oraz inne wspierające ustawodawstwo – najwyższym priorytetem w następnym Kongresie”, dodał Thune.
W czerwcu Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę wzywającą prezydenta USA do nałożenia sankcji na tych, którzy pomagają MTK w dochodzeniu, aresztowaniu, przetrzymywaniu lub ściganiu „osoby chronionej” oraz nakłada sankcje i zakazy wizowe na te osoby i ich rodziny.
Khan powiedział wcześniej, że szuka nakazów aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Yoava Gallanta, a także przywódców Hamasu.
Kilku senatorów poparło oświadczenie nowego lidera większości senackiej.
„Senat musi natychmiast uchwalić przepisy nakładające sankcje na Międzynarodowy Trybunał Karny” – napisał senator John Barrasso (R-Wyo.), przewodniczący Senackiej Konferencji Republikańskiej. „Senaccy Republikanie stoją po stronie Izraela”.
„Dobra robota senatorze Thune. Działania MTK przeciwko Izraelowi były oburzające, a niezależny przegląd działań prokuratora jest więcej niż potrzebny” – napisał senator Lindsey Graham (R-S.C.). „Senat powinien zająć się ustawą o sankcjach MTK, która przeszła przez Izbę w sposób dwupartyjny. Stawanie w obronie Izraela dzisiaj chroni Amerykę jutro”.
Senator Jim Risch (R-Idaho), członek Senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych, napisał, że komisja „może i powinna jak najszybciej podjąć działania w celu przyjęcia ustawy o nałożeniu sankcji na MTK”.
„Czekaliśmy miesiącami, aż większość zaplanuje głosowanie tylko po to, by odłożyć je przed wyborami” – napisał Risch. „Nie zaniedbamy działania, gdy Republikanie będą w większości.
Lider większości w Senacie grozi sankcjami wobec Trybunału Karnego w Hadze
Kategorie: Uncategorized

