Uncategorized

Eleonora Bergman, b. dyrektorka ŻIH, odznaczona Legią Honorową

Dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie w latach 2007-2011 Eleonora Bergman została w czwartek odznaczona Legią Honorową za zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Order wręczył ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.
Bergman uhonorowano za “wybitną działalność na rzecz zachowania oraz odkrywanie na nowo spuścizny żydowskiej społeczności w Polsce, kulturowego dziedzictwa ludzkości”. Jak przypomniał ambasador Francji Pierre Buhler, Narodowy Order Legii Honorowej – najwyższe francuskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1802 r. przez Napoleona Bonaparte – jest przyznawany w uznaniu zasług osobistościom, które wniosły szczególny wkład w szerzenie uniwersalnych wartości, których Francja broni i które propaguje.

Buhler powiedział, że wyróżniona Legią Honorową Bergman całe swe życie poświęciła badaniu i ochronie historycznego dziedzictwa polskiego i żydowskiego. Jako pracowniczka, a następnie dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie pracowała na rzecz zachowania żydowskiej spuścizny kulturowej w Polsce, m.in. angażując się w propagowanie wiedzy o synagogach i renowację żydowskich cmentarzy. “Należy Pani do grona najwybitniejszych specjalistów w zakresie dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Piastując poszczególne funkcje potrafiła Pani wyeksponować jego bogactwo i wielowiekowe dzieje, a także jego udział, nadal obecny, nadal widoczny, w polskim dziedzictwie historycznym” – powiedział o byłej dyrektorce ŻIH Buhler.
Więcej na

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.