Uncategorized

„Władysław Szlengel – poeta nieznany”

Wiadomosc dla tych co wybieraja sie na obchody 70.rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Nadeslal Krzyssztof Pesses

wladyslaw szlengel

Wladyslaw Szlengel

Zapraszamy na wyjątkowy spektakl poświęcony twórczości Władysława Szlengla, żydowskiego poety piszącego wyłącznie po polsku; tekściarza przedwojennych kabaretów, sarkastycznego obserwatora życia w getcie, aż do ostatnich chwil jego życia. 22 kwietnia 2013.


Godz. 19:00, Hala pod Liberatorem.  ( Grzybowska 79  )Wstęp wolny po odebraniu wejściówki z kasy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wejściówki będą dostępne od 15 kwietnia. Organizatorem spektaklu jest Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce.

Reżyseria: Artur Hofman
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska
Występują: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Dorota Salamon, Henryk Rajfer, Piotr Sierecki, Jerzy Walczak, Marek Węglarski.

Władyslaw Szlengel (ur. 1914 na Woli w Warszawie) nazwał siebie kronikarzem tonących. W 1940 roku znalazł się w Getcie warszawskim, gdzie występował w literackim lokalu Sztuka na Lesznie. W lipcu 1942 roku zaczął pisać poezje – dokumenty, utrwalające tragiczną zagładę Żydów Getta, ocalając tak cząstkę pamięci o zgładzonych, umierających i ciągle jeszcze, na krótko żywych. To uczyniło z niego największego i najtragiczniejszego żydowskiego poetę Zagłady piszącego po polsku. Utrwalił najokrutniejsze, ostateczne doświadczenie – życie i umieranie Getta.

Władysław Szlengel zginął w kwietniu 1943 w Powstaniu w Getcie Warszawskim w bunkrze Szymona Kaca na Świętojerskiej 36. 
Wiersze Szlengla, aczkolwiek nie wszystkie, ocalały w rozmaity sposób, na luźnych kartkach. Wiersz Kontratak, na przykład, znalazł przypadkowo po latach Ryszard Baranowski w Józefowie pod Warszawą, rąbiąc podwójny blat pożydowskiego stołu.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.