Uncategorized

Dla wybierajacych sie do Istambulu

Nadeslala Zosia S

reunion68

 

 

Hidden museum: The Quincentennial Turkish Jewish

Istanbul’s Quincentennial Turkish Jewish Museum is one of the hidden museums of the city, which stands in Karaköy Square at Hırdavatçılar bazaar. The building, which is 342 years old, is a synagogue that served the city’s Jewish community under the name of the Zülfaris Synagogue between 1671 and 1985. The museum tells the stories of Turkey’s Jews.

Wiecej

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Dla Maji Googlowskie tlumaczenie
  *********************************************
  Muzeum Żydowskie w Turcji, założona przez Quincentennial Foundation, która znajduje się w dzielnicy Karakoy jest jak ukryty muzeum w mieście, ukazując historyczne losy narodu żydowskiego w Turcji

  Quincentennial turecki Muzeum Żydowskie w Stambule wykazuje wiele istotnych szczegółów na temat kultury żydowskiej społeczności w Turcji. AA Photo

  Quincentennial turecki Istanbul Jewish Museum jest jednym z ukrytych muzeów miasta, który stoi na placu na bazarze Hırdavatçılar Karakoy. Budynek, który jest 342 lat życia, jest synagoga, który służył miasta społeczności żydowskiej pod nazwą Zülfaris Synagodze między 1671 i 1985. Muzeum opowiada historie Żydów w Turcji.

  Założycielem muzeum, pisarz i historyk, Naim Guleryuz powiedział, że chociaż nie jest muzeum Muzeum Luwr lub Topkapi, ma swój własny, charakterystyczny głos.

  W 1492 roku, 120.000 Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia Hiszpanii, a później Sultan Bajezid II powitał 90.000 z nich do Imperium Osmańskiego. Żydzi, którzy osiedlili się zaczął rozprzestrzeniać się do różnych części Imperium, przynosząc ze sobą charakterystyczny kultury i wiedzy.

  W 1992 roku, 500 lat po Żydzi pierwszy przyjechałem do Imperium Osmańskiego, muzeum zostało ustalone. Ten historyczny epizod dla Żydów zostało upamiętnione przez powstania muzeum, powiedział Guleryuz. Celem utworzenia muzeum było podziękować narodu tureckiego i uznać ich humanistyczne podejście.

  Sekcje muzeum obejmują różne artefakty odpowiednie do różnych obszarów. To jest niemożliwe, aby zobaczyć wejście chyba gość schodzi ślepą Perçemli Street. Wejście z ogrodu odsłania napis z Tory, „Twoja wola chroni miasta pokoju i modlić się do Boga za to.”

  Po wprowadzeniu przez te drzwi, dociera użytkownik pokój służy do do modlitwy. Ta część etnograficzna część muzeum i zawiera skrzynię, która jest symbolem małżeństwa.

  Liczne zdjęcia są wyświetlane na ścianach muzeum. Te zdjęcia przedstawiają wiele małżeństw, które miały miejsce od Edirne do Gaziantep, w latach od 1876/76. Ludzie w tych zdjęciach są ubrani w tradycyjne stroje z dawnych czasów i odzwierciedlają tradycje ludu żydowskiego.

  W tej części pokoju również zawiera duże krzesło, używane do ceremonii obrzezania. „Kiedy kilka muzułmańskich odwiedzających zobaczyć, że krzesło, są zaskoczeni, że mamy obrzezanie” Guleryuz powiedział.
  Wystawa zawiera również informacje o żydowskich weselach. Muzeum również przykłady podobieństw tradycji tureckiej i żydowskiej.

  Muzeum promuje, zarówno w kraju jak i za granicą, historię 700 lat przyjaźni między Turkami i Żydami. Pokazuje również, jak te dwie kultury wpłynęły siebie w ciągu ostatnich 700 lat, a także przekazuje humanitarnego ducha narodu tureckiego.

  Po obszarze etnograficznego muzeum użytkownicy są kierowane do górnej części budynku i w drugiej strefie. Przy wejściu do tego pokoju, zdjęcie Alberta Einsteina jest wyświetlany.

  We wszystkich muzeach żydowskich na świecie jest corner ludobójstwo Guleryuz powiedział. Jednak „w tym muzeum mamy” honoru „róg, bo nie doświadczyć, że w czasie II wojny światowej,” dodał.

  Muzeum wykazuje również kopię pisma od Einsteina do prezydenta Republiki Tureckiej w tym czasie, mówiąc, że Turcja powinna otworzyć swoje ramiona do żydowskich uczonych. Wiele tureckich dyplomatów uratowanych żydowskich naukowców z obozów koncentracyjnych w Europie z tureckich paszportów. Żydowscy uczeni są wyświetlane i upamiętnione w muzeum.

  Żółte gwiazdy, które Żydzi zostali zobowiązani do noszenia także w muzeum, ukazując cierpienie, że musieli znosić.

  Najcenniejszym i najważniejszym elementem muzeum jest jego żyrandol Chanuka, Guleryuz powiedział. Żyrandol zaskoczenia przez żydowskiego rzemieślnika w 19 wieku. Na jednej części żyrandola, kształt półksiężyca, można zobaczyć, część zaś pokazuje księżyc i gwiazdy. Takie żyrandole mają centralne miejsce w ceremonii podczas festiwalu Chanuka narodu żydowskiego.

  Najcenniejszym prezentowanym w muzeum

  „Te żyrandole są najbardziej wartościowe sztuki w muzeum, a także odzwierciedlają i symbolizują, jak ludzie zbierają się na Boga”, powiedział Guleryuz. Najstarszy obiekt w muzeum jest książka opublikowana w 1512, „Dzieła epickie:. Midrasz Tehillim” praca została w Niemczech, i umieścić w muzeum, powiedział Guleryuz. „Zebraliśmy wiele cennych przedmiotów z rodzin żydowskich, którą błagał ich oddać do nas, bo chcieliśmy pokazywać życie narodu żydowskiego”, powiedział, dodając, że zachowały się obiekty za 700 lat z pride.Visitors dowiedzieć się wielu rzeczy z muzeum, powiedział, dodając, że dwa społeczeństwa nie wie wystarczająco dużo o sobie. Wszystkie przesądy powinna kończyć, powiedział.

  Odwiedzający muzeum

  Muzeum przyciąga wielu turystów z całego świata. Istnieją ludzie, odwiedzający z Chile i Japonii. Łącznie 10.000 osób odwiedzić muzeum rocznie.

  Muzeum przyciągają również wielu ważnych gości, takich jak były prezydent Ahmet Necdet Sezer, były premier Mesut Yilmaz, Szef Sztabu Generalnego Hüseyin Kıvrıkoğlu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.