Uncategorized

Zapomniany klub…Makabi Warszawa

Nadeslal FZP

fzp

Początki sportu żydowskiego na terenach Polski sięgają, aż 1896 r., kiedy to w Bielsku-Białej utworzono stowarzyszenie Bielitz-Bialauer Israelitischer Turnverein. W 1901 roku we Lwowie powstało Żydowskie Towarzystwa Gimnastyczne. Podobne w Krakowie w 1902 r., zaś w Warszawie w 1915 r. Kluby te stały się potem założycielami Wszechświatowego Związku Żydowskich Towarzystw Gimnastyczno-Sportowych „Makabi”.

rerere

Jednym z największych i najwszechstronniejszych klubów żydowskich w Europie, ale i w stolicy Polski okresu międzywojennego był Makabi Warszawa. Swa nazwę wziął od Judy Machabeusza. Szybko stała się inicjatorką powołania ogólnopolskich struktur sportu żydowskiego. od 1930 działających pod nazwą: Związek Żydowskich Towarzystw Gimnastycznych i Sportowych „Makkabi” w Polsce, z siedzibą pod tym samym adresem, co stołeczny klub. To był jedyny klub w tym zrzeszeniu pisany w skróconej nazwie (przez jedno k) w celu uniknięcia błędów w korespondencja kierowanej do Związku i klubu.

W okresie międzywojennym na terenie m.st. Warszawa, ludność stanowiła 1 179,5 tys. osób, z czego (na podstawie podziału według języka ojczystego) blisko 833,4 tys. – to byli Polacy (70,7 proc.). 333,7 tys. to byli Żydzi (28,3 proc.). Resztę stanowili – Niemcy, Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini. (Źródło: Mały Rocznik Statystyczny 1939 r.). Podobna była struktura narodowościowa klubów stolicy. Blisko 1/3 klubów Warszawy była żydowska (w 1921 – 20%, w 1930 – 33%, a 1939 – 21%). Poza tym był tylko jeden klub ukraiński, ale on działał tylko do 1921 r.

W 1930 r. podczas zjazdu Żydowskich Towarzystw Gimnastyczno-Sportowych postanowiono połączyć „Makkabi” z Żydowską Radą Wychowania Fizycznego i utworzyć jeden Oddział Polski WZŻTGS „Makkabi” o silnym zabarwieniu syjonistycznym. Zrzeszał on w 1931 r. całej Polsce blisko 45 tys. osób w 150 klubach.

Historia klubu

Nieistniejący żydowski wielosekcyjny klub powstał w 1915 r., kiedy grupa żydowskiej młodzieży wykorzystała sprzyjająca sytuację polityczną po wkroczeniu Niemców do Warszawy. Władze niemieckie pozwoliły na reaktywowanie tylko tych klubów, które istniały wcześniej. Użyto fortelu. W prasie pojawiło się ogłoszenie o ponownym zebraniu członków klubu, aby kontynuować działalność przerwaną przez wojnę. Legalny statut klub miał od 1923 r. Środowisko klubu było z związane z ruchem syjonistycznym.

Caly ten ciekawy artykul przeczytasz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.