Uncategorized

Aktualne ciekawostki

Zbliża się 46 rocznica wydarzeń marcowych 1968 roku.

Tradycyjnie, jak co roku, Fundacja Shalom zaprasza na spotkanie pod pamiątkową tablicą przy Dworcu Gdańskim, skąd wygnano wskutek antysemickiej nagonki, wielu wykładowców, artystów, lekarzy, naukowców, dziennikarzy…
Za każdym razem, gdy jestem na Dworcu Gdańskim, dopada mnie przygnębienie i fatalny nastrój. Za dużo łez, płaczu, rozstań dramatycznych, pożegnań na zawsze, widzeń ostatnich w pamięci tego miejsca, wśród peronów i torowiska zostało uwięzionych…
Bądźmy tam wszyscy razem, w sobotę 8 marca o godz.12.00.
Zapraszam do obejrzenia moich zdjęć ze spotkania na Dworcu Gdańskim w 2011 roku.
KLIKNIJ TUTAJ

fot.Janusz Paliwoda

 POLSKA KSIĄŻKA O ALFABECIE JIDYSZ NAGRODZONA W BOLONII

W cieniu sukcesów naszych sportowców na zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi, Polacy święcą triumfy także w dziedzinie kultury i edukacji. Niedawno pisaliśmy o nagrodzie Dana Dawida dla Krzysztofa Czyżewskiego z Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Wczoraj główną nagrodę Bologna Ragazzi Award otrzymało Żydowskie Stowarzyszenie “Czulent” za książkę Majn Alef Bejs.

Ilustracja

Majn Alef Bejs to pozycja wydana przez krakowskie Stowarzyszenie Żydowskie „Czulent”. Przeznaczona dla dzieci książka w przystępny sposób zapoznaje z alfabetem jidysz. Wiersze żyjącego w XIX w. Jehoszuy Kamińskiego, przetłumaczone przez Wojciecha Wilczyka, zostały pomysłowo zilustrowane przez Urszulę Palusińską. Majn Alef Bejs stanowi część serii wydawniczej „A Majse” – książek dla dzieci umożliwiających poznanie dorobku kulturowego i bogactwa tradycji żydowskiej, odwołujących się przy tym do wartości uniwersalnych.

Bologna Ragazzi Award należy do najważniejszych na świecie wyróżnień przyznawanych książkom dziecięcym. Konkurs organizowany jest przez Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii. W tej edycji konkursu jury musiało dokonać trudnego wyboru spośród ponad tysiąca pozycji. Książka Majn Alef Bejs  zdobyła główną nagrodę w kategorii non-fiction i – jak podkreślają jurorzy – ich wybór tym razem był jednomyślny. Wręczenie nagrody nastąpi 24 marca 2014 r., podczas otwarcia Targów w Bolonii.

Książka w wersji elektronicznej jest dostępna na stronie internetowej Żydowskiego Stowarzyszenia „Czulent”.

Autor: Krzysztof Bielawski

*******************

Nowy klub Babel

Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenie B’nai B’rith Polska zapraszają na pierwszą dyskusję w ramach cyklu Nowy Klub Babel.Nowy Klub Babel to otwarte forum dyskusyjne, gdzie będziemy krytykować, wątpić, zadawać kłopotliwe pytania i odsłaniać stereotypy w myśleniu o Żydach, o Polakach, jak też w myśleniu samych Żydów i Polaków. Gorących tematów z pewnością nam nie zabraknie.Uczestnikami pierwszej dyskusji cyklu Nowy Klub Babel będą emigranci z 1968 roku, jak też osoby którzy z Polski nie wyjechały lub wyjechały i po latach wróciły: Ludwika Wujec, Adam Ringer i Szymon Fisz.Spotkanie poprowadzi dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden.Dyskutanci będą się zastanawiać, jak decyzje o pozostaniu lub wyjechaniu wpłynęły na ich życie osobiste i zawodowe. Jakie były konsekwencje tych decyzji, co można było zyskać, a co stracić? Czy dziś zdecydowaliby tak samo i czy wtedy w ogóle można było podjąć inną decyzję?

Porozmawiamy o tym, czym były wydarzenia marcowe z perspektywy młodego człowieka będącego ich uczestnikiem i czego mogą się nauczyć kolejne pokolenia korzystając z doświadczeń swoich poprzedników. Czy trauma ‘68 roku pozostawiła trwały ślad? I czy taka historia może się powtórzyć?

Dla upamiętnienia wydarzeń marca ‘68 roku pokażemy także cztery filmy opisujące osobiste historie świadków i uczestników zajść.

Kalendarz projekcji:

05.03.2014, godz. 19.00 – “Siedmiu Żydów z mojej klasy”, reż. Marcel Łoziński, 1991, 40min.
12.03.2014, godz. 19.00 – “I naprawdę nie wiedzieliśmy…”, reż. Andrzej Titkow, 1993, 50 min.
19.03.2014, godz. 19.00 – “Dworzec Gdański”, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, 2007, 55min.
26.03.2014, godz. 19.00 – “Przystanek Dłużek”, reż. Irit Shamgar, 2008, 53min.

Na wszystkie seanse wstęp wolny

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.