Uncategorized

Wykład prof. Antony Polonsky’ego „Historia polskich Żydów: dylematy i wyzwania” po polsku

Nadeslal Wlodek Rozenbaum

wlodek rozenbaum

reunion 69 .1

Krótkie streszczenie:

5 czerwca 2013 r. prof. Antony Polonsky, główny historyk wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich, wygłosił wykład zatytułowany „Historia polskich Żydów: dylematy i wyzwania”.

Podkreślając związek historii i biografii, wykazał, w jaki sposób jego zainteresowanie historią Żydów wschodnioeuropejskich było związane z jego osobistymi losami. Opowiedział o swojej pierwszej podróży do Polski w roku 1965 i o tym, jak zmieniały się jego poglądy na temat ówczesnej sytuacji politycznej naszego kraju i zainteresowania badawcze.

Ich skutkiem było m. in. założenie przez niego w 1986 roku periodyku „Polin. Studies in Polish Jewry”, w którym do dziś pełni rolę redaktora naczelnego. Podczas wykładu opowiedział o sposobie, w jaki zaprezentował historię Żydów wschodnioeuropejskich w swoim dziele “Żydzi w Polsce i w Rosji” (The Jews in Poland and Russia, Volume 1: 1350-188, Volume 2: 1881-1914, Volume 3: 1914-2008, Littman Library of Jewish Civilization, 2011, wydanie w języku polskim w przygotowaniu).

Antony Polonsky jest profesorem w Lown Center for Judaic Studies Brandeis University. Założył Institute for Polish-Jewish Studies na Uniwersytecie Oxfordzkim.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.